Submit to FacebookSubmit to telegramSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

مولود چاووش‌اغلو وزیر خارجة ترکیه از رژیم آخوندی خواست مانع از نقض توافق آتش‌بس توسط عوامل خود در سوریه بشود.
به گزارش روزنامة دیلی صباح ترکیه، چاووش‌اغلو تأکید کرد: «ترکیه و روسیه تضمین‌کنندگان توافق آتش‌بس هستند که توسط رژیم اسد و اپوزیسیون سوریه امضا شده است. وی هم‌چنین (رژیم) ایران را فراخواند که از نفوذ خودش بر حزب‌الله و شبه نظامیان شیعی، به‌نحو مثبتی استفاده کند».
رئیس جمهور ترکیه نیز گفت:«ما فرصتی داریم که خونریزی را در سوریه با یک راه حل سیاسی متوقف کنیم، ما نباید این فرصت را ضایع کنیم، این پنجره به روی صلح نباید بسته شود».
 سی ان ان گفت: روسیه و ترکیه توافق کرده اند که آتش بس در سوریه را تضمین کنند


در همین حال  نصر الحریری عضو ائتلاف ملی سوریه در مصاحبه با تلویزیون العربیه گفت: «توافق آتش بس که زیر نظر روسیه و ترکیه شروع شده است یک علامت آشکار و پیام هشدار است که رژیم ایران باید در حال حاضر برای اجرای آتش بس اقداماتی انجام بدهد و در آینده نیز خارج کردن شبه نظامیانش از سوریه را شروع کند».


لوموند طی مقاله‌ای نوشت: توافق روسیه و ترکیه دور از چشم (رژیم) ایران، (این رژیم) را بقدری رنجاند، که نیروهایش در مرحله نهایی تخلیه [حلب] تا مدتی مانع عملیات شدند.
لوموند روز جمعه نوشت: مشکلٍ (رژیم) ایران، این است که هیچ جای پایی به‌غیر از جوامع شیعه در جهان عرب ندارد. اهل تسنن به‌خاطر سرنوشت حلب، خشمگین هستند و حتی حماس پس از جنگ در سوریه به (رژیم) ایران پشت کرده است. ولادیمیر پوتین این را بخوبی درک کرده، لذا به ترکیه نزدیک شده است.