Submit to FacebookSubmit to telegramSubmit to Google PlusSubmit to TwitterInstagram

در کنفرانسی در کنگره آمریکا که با حضور اعضای مجلس نمایندگان از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه و شمار زیادی از مشاوران و کارشناس مسائل مربوط به ایران، درآستانه اعلام سیاست جدید آمریکا برگزار شد.

اعضای کنگره و متخصصین و نمایندگان جوامع ایرانی مقیم آمریکا در این کنفرانس سخنرانی کردند.

سخنرانان ضمن تأکید بر حمایت از مقاومت مردم ایران برای استقرار آزادی و دموکراسی، جنایات رژیم آخوندی در داخل و مداخلات تروریستی‌اش در منطقه را محکوم و بر لزوم حسابرسی از رژیم در زمینة نقض حقوق بشر، تروریسم و جاه‌طلبی‌های اتمی و موشکی آن تأکید کردند. آنها هم‌چنین خواهان محاکمة سران رژیم به‌خاطر قتل عام سی هزار زندانی سیاسی در سال ۶۷ شدند.

کنگرة آمریکا: کنفرانس ببرای برخورد با تهدیدات رژیم آخوندی و نقض حقوق بشر در ایران: حمایت از مقاومت مردم ایران برای آزادی

برد شرمن – از اعضای ارشد دموکرات در کمیتة خارجی کنگره
در این کنفرانس برد شرمن از اعضای ارشد دموکرات در کمیتة خارجی کنگره طی سخنانی، ضمن تشکر از جامعه ایرانیان مقیم آمریکا گفت: بسیار مفتخرم که دوباره در این جلسه در کنار شما حضور پیدا می‌کنم. من تقریباً ۲۱ سال است که در کمیته امور خارجی کنگره کار کرده‌ام و طی این مدت جنبش شما یک منبع واقعی افشاگری در رابطه با مسائل ایران بوده است.

برد شرمن اضافه کرد: اغلب دنیا فراموش کرده ولی من هیچ‌گاه فراموش نخواهم کرد که در ماه اوت ۲۰۰۲ سازمان مجاهدین خلق ایران توجه دنیا را نسبت به این واقعیت جلب کرد که رژیم ایران در نطنز اورانیوم غنی‌سازی می‌کرد و به‌نحوی دیوانه‌وار به‌دنبال تسلیحات اتمی بود. شما هم‌چنین در رابطه با تأسیسات آب سنگین اراک افشاگری کردید. این اقدام بین‌المللی را کلید زد و همة جهان تلاش می‌کند از دستیابی رژیم ایران به بمب اتمی جلوگیری کند؛ اما دنیا به حقوق انسانی اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران و ساکنان آن در عراق کمتر توجه کرده است. می‌دانم که ساکنان کمپ لیبرتی عمدتاً به آلبانی انتقال یافته‌اند. آمریکا باید اکنون از دولت عراق بخواهد که اموال آنها را بازگرداند و با آلبانی کار کند تا اطمینان حاصل شود که حقوق این افراد مورد احترام قرار می‌گیرد.

برد شرمن در بخش دیگری از سخنانش گفت: می‌دانم که ما باز هم در رابطه با توافق اتمی با رژیم ایران صحبت می‌کنیم. اولاً ذهن برخی در کشور من مخدوش است. آنها فکر می‌کنند تصویر واقعی این رژیم وزیر خارجه آن یعنی ظریف است که با لباس تمیز سر از یک هتل لوکس در ژنو در می‌آورد؛ اما تصویر واقعی این رژیم برآمده از مرگ آن کودک سه سالة سوری است که بدن بی‌جان او بعد از فرار از جنگ سوریه در سواحل مدیترانه پیدا شد.
جدای از برنامة اتمی، این رژیم مسئول از بین‌بردن جان صدها هزار نفر در سوریه، ده‌ها هزار نفر در یمن و انجام صدها عمل تروریستی در همة قاره های جهان است. بجز قطب شمال، هیچ قاره‌یی نیست که رژیم ایران در آنجا از تروریسم حمایت نکند؛ بنابراین چه باید کرد؟ باید قوی‌ترین تحریم‌های ممکن را ایجاد کرد و به بهترین نحو ممکن تشریح کرد. ما باید به این روند ادامه بدهیم که رژیم ایران را وادار به پایبندی به همة بندهای توافق کنیم و در عین حال تحریم‌هایی علیه رژیم ایران اعمال کنیم.
آیا باید نقض حقوق بشر در ایران را از یاد ببریم؟ آیا حمایت این رژیم از اسد را فراموش کنیم؟ به‌وضوح خیر؛ بنابراین رژیم ایران دلایل بیش از اندازه به همه داده تا تحریم‌های بیشتر و بیشتری علیه آن اعمال کنند؛ اما باید به دوستان خود در اروپا توضیح دهیم که ما به‌دنبال دلایل قلابی نیستیم تا تحریم‌های برجام را اعمال کنیم؛ زیرا هیچ چیز قلابی در مورد این نیست که به بیش از ۵۰۰ هزار بیگناه کشته‌شده توسط تسلیحات رژیم ایران فکر کنیم و حمایت رژیم ایران (از اسد). از این‌رو من به رئیس کمیته اد رویس و عضو ارشد الیوت انگل و سایرین می‌پیوندم تا قطعنامة شماره ۱۸۸ را مطرح کنیم که رژیم ایران را به‌خاطر کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷ محکوم می‌کند و خواستار برقراری عدالت برای قربانیان است. من از شما بخاطر آنچه سازمان شما در سال ۲۰۰۲ و سال‌های بعد از آن انجام داد تشکر می‌کنم و می‌دانم که رژیم ایران به‌رغم همة تحریم‌ها و نیت‌ها و تحمیل‌ها، هرگز و هرگز حمایت خود از تروریسم و تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی را ترک نخواهد کرد. ما می‌توانیم کنترل کنیم، محدود کنیم، بازرسی کنیم، اما جهان به امنیت نخواهد رسید تا زمانی‌که رژیم ایران سرنگون شود و یک دولت دمکراتیک و جدید جای آن‌را بگیرد.

کنگرة آمریکا: کنفرانس ببرای برخورد با تهدیدات رژیم آخوندی و نقض حقوق بشر در ایران: حمایت از مقاومت مردم ایران برای آزادی
تام گرت -عضو کمیته خارجی کنگره
تام گرت نماینده دیگر کنگره آمریکا، در سخنانش با اشاره به نمونه‌های تاریخی از شکست سیاست استمالت و مماشات با رژیم‌های دیکتاتوری پرداخت، عاقبت مذاکره و معامله با رژیم آخوندی را نیز در عداد همان‌ها دانست و سپس، افزود:کار کردن با سازمان جوامع ایرانیان مقیم آمریکا یک افتخار است؛ زیرا اهداف اعلام‌شده (آنها) این است که مردم باید اجازه داشته باشند آزادانه زندگی کنند و اعتقادات خود را به‌کار بگیرند.
وی سپس با اشاره به نقش حیاتی سپاه پاسداران در حفظ حکومت آخوندی، اعمال تحریم و لیست‌گذاری تروریستی آن‌را امری ضروری دانست و اضافه کرد:اگر ما برای جهان روشن کنیم که شرکت‌ها و کشورهایی که آن شرکت‌ها در آن هستند، تصمیم بگیرند با سپاه پاسداران و رژیم ایران معامله کنند، این کار را به ضرر فرصت برای انجام تجارت با ایالات متحده و جهان متمدن انجام خواهند داد، خواهیم دید که سپاه پاسداران تضعیف می‌شود
تام گرت هم‌چنین، گفت: «کارهایی که توسط گروه (شما) و ما و انجام می‌شود، بسیار مهم است تا به جهان بگوییم که عطشی برای آزادی در ایران وجود دارد و این متفاوت از آن چیزی نیست که ما درست در همین‌جا آن‌را تجربه کرده‌ایم، چون هرچند مرزهای جغرافیایی متفاوتند، انسانها همگی مثل هم هستندد؛ بنابراین از فعالیت‌های شما تشکر می‌کنم.

کنگرة آمریکا: کنفرانس ببرای برخورد با تهدیدات رژیم آخوندی و نقض حقوق بشر در ایران: حمایت از مقاومت مردم ایران برای آزادی
شیلا جکسون لی عضو ارشد کمیته‌های قضایی و امنیت ملی
شیلا جکسون لی عضو ارشد کمیته‌های قضایی و امنیت ملی در مجلس نمایندگان آمریکا در سخنان خود، گفت: پیش‌رفتن به سمت پیروزی برای تغییر در سرزمین (ایران)، با همه شگفتی های فرهنگ پارسی و با شکوه، عظمت و زیبایی‌اش، یک فرصت نورانی برای نسل آینده است.

کنگرة آمریکا: کنفرانس ببرای برخورد با تهدیدات رژیم آخوندی و نقض حقوق بشر در ایران: حمایت از مقاومت مردم ایران برای آزادی

وی سپس با نقل بخش‌هایی از گزارش ملل متحد دربارة قتل عام ۶۷ و با اشاره به فراخوان‌ها برای تحقیقات دربارة این جنایت، گفت:ما هنوز باید برای این تحقیقات فراخوان بدهیم این تحقیقات هنوز انجام نشده است و وقتی به نقش کنگره نگاه میکنم، باید در تعهداتمان استمرار داشته باشیم.
من بسیار خوشحال هستم که خواهرم، مریم رجوی را ملاقات کرده‌ام، زیرا او به‌خوبی از واقعیتها صحبت میکند. او شجاع است. می‌خواهم به صحبتهای او اشاره کنم و در واقع تفسیر کنم. او فراخوان به بردباری مذهبی، جدایی دین از دولت، برابری جنسیتی، حمایت از اعلامیة جهانی حقوق بشر، آزادی همة ایرانیان و یک دولت غیر اتمی داده است.
شیلا جکسون لی در پایان سخنانش بر حمایت از مبارزة مردم و مقاومت ایران علیه رژیم آخوندی و به‌ویژه بر احیای حقوق زنان و دختران ایرانی تأکید کرد.

قاضی تد پو – رئیس زیرکمیتة تروریسم
در ادامة جلسه در کنگرة آمریکا، قاضی تد پو رئیس زیرکمیتة تروریسم در سخنان خود، گفت: در سال ۱۳۶۷ رژیم (ایران) دست کم ۳۰ هزار نفر را به قتل رساند. این رژیم تاریخچه‌یی از خشونت علیه مردم ایران دارد. اگر مردم با این رژیم مخالفتی داشته باشند، به زندان می‌افتند یا مفقود می‌شوند و یا در ملاءعام اعدام می‌شوند. این رژیم هرگز به‌خاطر قتل و شکنجه مردم مورد مؤاخذه قرار نگرفته است. شما که مدت طولانی در این مبارزه بوده‌اید، باید مورد ستایش قرار بگیرید؛ چرا که تسلیم نشده‌اید و تسلیم هم نخواهید شد. شما حاضر به تسلیم‌شدن نیستید تا این‌که عدالت برقرار شود.

کنگرة آمریکا: کنفرانس ببرای برخورد با تهدیدات رژیم آخوندی و نقض حقوق بشر در ایران: حمایت از مقاومت مردم ایران برای آزادی

قاضی تد پو ضمن اشاره به کارزارهای پیروزمند مقاومت ایران از جمله انتقال جمعی مجاهدین از لیبرتی به کشورهای اروپایی، گفت:هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که چنین اتفاقی بیفتد. هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که حذف نام‌گذاری مجاهدین از لیست محقق شود؛ اما این اتفاق‌ها رخ داد. با این حال کار و مبارزة ما تمام نشده است و مهم است که به این جنگ ادامه بدهیم.
قاضی تد پو سپس به مداخلات رژیم در منطقه پرداخت و با تأکید بر نقش حیاتی سپاه خامنه‌ای برای پیشبرد اعمال تروریستی و تجاوزات حکومت آخوندی در منطقه، اضافه کرد:این یک حکومت نامشروع است. چون هر حکومتی که به‌طور سیستماتیک مردم را می‌کشد، نامشروع است بسیاری از مردم از نسل جدید، در راستای تغییر رژیم کار می‌کنند. همین انگیزه (جوانان) است که آخوندها را شب‌ها بیدار نگه می‌دارد. آنها از این‌که مردم در کشورشان خواهان تغییر رژیم هستند می‌ترسند و باید هم که بترسندتغییر رژیم توسط مردم ایران باید هدف ما و سیاست خارجی ما باشد و فکر می‌کنم که داریم این‌را در سیاست خارجی‌مان یافت می‌کنیم. در سال ۲۰۰۹ فرصت آن‌را داشتیم تا از مردم ایران که در تلاش برای تغییر رژیم بودند، حمایت کنیم، ولی این کار را نکردیم و اشتباه بزرگی مرتکب شدیم. به همین دلیل ایرانی‌های بیشتری کشته شده‌اند. من شما را تشویق می‌کنم که خسته نشوید و تسلیم نشوید؛ زیرا که آفتاب به‌زودی طلوع خواهد کرد و همة ما شاهد برقراری یک ایران آزاد و امن خواهیم بود.

ایلیانا رزلهتینن - رئیس زیرکمیتة خاورمیانه و شمال آفریقا
ایلییانا رزلهتینن رئیس زیرکمیتة خاورمیانه و شمال آفریقا در مجلس نمایندگان در سخنانش، گفت: «از تک تک شما به‌خاطر تعهد و کار مداوم و دفاعتان از یک ایران آزاد و دموکراتیک قدردانی می‌کنم. همان‌طور که قاضی تد پو گفت، شما تسلیم‌ناپذیرید و به همین خاطر از شما تشکر می‌کنیم. تسلیم‌ناپذیر به معنای واقعی کلمه؛ چرا که از هر فرصتی استفاده می‌کنید تا اطمینان حاصل کنید که کنگره به این آرمان توجه می‌کند؛ یعنی به یک ایران آزاد و دمکراتیک که به نفع آمریکا (هم) هست».

کنگرة آمریکا: کنفرانس ببرای برخورد با تهدیدات رژیم آخوندی و نقض حقوق بشر در ایران: حمایت از مقاومت مردم ایران برای آزادی

ایلیانا رزلهتینن سپس بر لزوم برطرف‌کردن نواقص برجام تأکید کرد و افزود: «باید اطمینان حاصل شود که رژیم ایران هیچ‌گاه به یک رژیم مجهز به تسلیحات اتمی تبدیل نخواهد شد. این باید تصمیم آمریکا باشد. این باید هدف آمریکا باشد. این باید امروز هدف جامعة بین‌المللی باشد. این به آمریکا فرصت می‌دهد تا اتحادیه اروپا را وادار کند که از رژیم ایران حسابرسی کند و از آن در زمینة فعالیت‌های غیر قانونی حسابرسی کند و رژیم را وادار به پایبندی به معیارهای بین‌المللی کند. باید به متحدان اتحادیة اروپا گفته شود «رژیم ایران را تحریم کنید. نیروهای آن را به‌عنوان گروههای تروریستی قلمداد کنید زیرا تروریست هستند». کارنامة حقوق بشر رژیم ایران از زمان امضای توافق اتمی بدتر شده است. از زمان امضای این توافق، حمایت رژیم ایران از تروریسم افزایش یافته است. رژیم ایران هم‌چنان به برنامة موشک‌های بالیستیک که قابلیت حمل سلاح اتمی دارند ادامه می‌دهد.
خانم رزلهتینن در پایان سخنانش خطاب به حامیان مقاومت ایران، گفت: «به کار و همت خود ادامه دهید و تسلیم نشوید بیایید تا به هدف چشم بدوزیم: یک ایران آزاد و دموکراتیک که به نفع همة ما است.

استیو شابوت - عضو کمیتة خارجی کنگره
استیو شابوت از اعضای کمیتة خارجی مجلس نمایندگان در سخنان خود، گفت: «به‌عنوان رئیس پیشین کمیته خاورمیانه در کمیته خارجی، می‌خواهم از شما به‌خاطر تعهد و کار مستمرتان در راستای آزاد کردن و استقرار دموکراسی در ایران تشکر کنم. رابطه منفی ما با آخوندها و حکومت ایران است و نه با مردم ایران که دوستان ما هستند و ما باید پشتیبان آنها باشیم و با آنها کار کنیم. نباید هیچ‌وقت آنها را که روزی آزاد خواهند شد فراموش کنیم. امیدوارم که (این امر) هر چه زودتر فرا برسد. توافق (اتمی با رژیم) ایران، بسیار بد بود. متأسفانه اکثر پول و منابعی را که (رژیم) ایران پیش از این به‌دست آورد، خرج برانگیختن تروریسم در منطقه و جهان کرد و آن‌را برای انواع و اقسام شرارت‌ها در منطقه به‌کار گرفت که به‌واقع باعث بی‌ثباتی و ویرانی کل منطقه شده است».
استیو شبوت در ادامة سخنرانی‌اش به بی‌عملی دولت اوباما در دوران قیام‌های سال ۸۸ مردم ایران اشاره کرد و گفت: خجالت‌زده هستم که بگویم متأسفانه دولت (اوباما)، در آن موقع کار چندانی انجام نداد؛ و در واقع به‌نحوی از حکومتی حمایت کرد که علیه مردمش که در خیابانها بودند (دست به عمل می‌زد). هیچ‌وقت نباید مردمی را که شجاعانه خود را برای آیندة ایران فدا کردند، فراموش کنیم.

کنگرة آمریکا: کنفرانس ببرای برخورد با تهدیدات رژیم آخوندی و نقض حقوق بشر در ایران: حمایت از مقاومت مردم ایران برای آزادی

استیو کوهن رئیس گروه رسمی پارلمانی حقوق بشر و دموکراسی در ایران
استیو کوهن در سخنان خود در جلسه در کنگرة آمریکا، گفت: ما به صدای شما نیاز داریم تا این صدا شنیده شود. ضروری است که در ایران تغییر محقق شود؛ و ما به شما نیاز داریم تا تغییر صلح‌آمیز این رژیم را هموار کنید... برای این‌که همه فرصت زیستن و عشق‌ورزیدن را داشته باشند... لذا از آن‌چه شما انجام می‌دهید، متشکرم و بسیار خوشحالم که شما را اینجا می‌بینم.

کنگرة آمریکا: کنفرانس ببرای برخورد با تهدیدات رژیم آخوندی و نقض حقوق بشر در ایران: حمایت از مقاومت مردم ایران برای آزادی
پروفسور کاظم کازرونیان
پروفسور کاظم کازرونیان، کارشناس مسائل ایران و آمریکا و رئیس دانشکده مهندسی در دانشگاه کانتیکنت که مدیریت پنل بحث و گفتگو در کنفرانس کنگرة آمریکا را برعهده داشت با اشاره به استمرار مداخلات تروریستی رژیم در منطقه و موج اعدام‌ها در دوران آخوند روحانی، گفت:
شرایط در ایران بسیار وخیم‌تر شده است برای رژیم ایران، سرکوب در داخل و توسعه‌طلبی در خارج، دو ستون برای ادامة حیات خودش است. اگر توسعه‌طلبی و تجاوزات در خارج و سرکوب در داخل را از رژیم ایران بگیرید، آنها از بین می‌روند و به همین دلیل، خامنه‌ای آن‌را پذیرفت».
وی سپس جزییاتی را از مداخلات رژیم در کشورهای منطقه، از جمله عراق، سوریه، لبنان و افغانستان تشریح کرد و افزود:
شما به آنچه در داخل عراق الان جریان دارد نگاه کنید. حدود ۱۰۰۰۰۰ نیروی شبه نظامی تحت کنترل مستقیم رژیم ایران هستند.
در سوریه نقش حزب الله و نقش (رژیم) ایران ظاهراً تمدید حیات بشار اسد است، اما (رژیم) ایران در درازمدت به بیش از بشار اسد فکر می‌اندیشد. (رژیم) ایران چندین نیروی شبه نظامی را در داخل سوریه به‌منظور آماده‌شدن برای دوره پس از بشار اسد ایجاد کرده است.
جهان، به‌طور پیوسته و نامحدود به (پذیرش) اشتیاق (رژیم) ایران برای گسترش ادامه نخواهد داد و اگر کنترل نشود، به جنگ منجر می شود. لازم است که متوقف شود و تنها راه توقف آن، آزادی و تغییر رژیم از داخل ایران است.

کنگرة آمریکا: کنفرانس ببرای برخورد با تهدیدات رژیم آخوندی و نقض حقوق بشر در ایران: حمایت از مقاومت مردم ایران برای آزادیدکتر رامش سپهرراد
در ادامة این کنفرانس، دکتر رامش سپهرراد متخصص در امور راه کارهای مقابله با بحران از دانشگاه جرج میسون، در سخنانش گفت: اگر به تاریخ ایران از سال ۱۹۷۹ بنگرید، مردم ایران در چارچوب اشکال روزمرة مقاومت در برابر ایدئولوژی خمینی ایستاده‌اند، آن‌را به عقب رانده‌اند و مورد چالش قرار داده‌اند.

وی سپس به تاریخچه‌یی از مبارزات مردم و مقاومت ایران علیه رژیم پرداخت و با تأکید بر اینکه طی ۴ دهة گذشته، رژیم آخوندی فقط با اهرم‌هایی هم‌چون سرکوب وحشیانة مردم و صدور تروریسم پا برجامانده است، افزود: جنگ واقعی در ایران بین مردم ایران و رژیم ایران است. حدود چهار دهه است که مردم ایران از طریق مقاومت روزمرة خود خواستشان را برای دموکراسی و آزادی ابراز کرده‌اند. آنها خواهان انتخابات آزادی هستند که منصفانه و آزاد باشد و همة آراء در آن مورد احترام قرار گیرد. آنها این مقاومت را از ۳۰ خرداد (تاکنون) ادامه داده‌اند این مقاومت از آن زمان و با گذر از چند نسل ارتقاء پیدا کرده است؛ یعنی یک جنبش مقاومت است که چند نسل را در بر میگیرد.

رامش سپهرراد، تأکید کرد:مردم ایران خواهان جامعه‌یی هستند که در آن بردباری مذهبی، جدایی دین از دولت، برابری زن و مرد و احترام به بیانیة جهانی حقوق بشر وجود داشته باشد؛ هم‌چنین آزادی برای تمام مردم ایران و یک ایران غیر اتمی. دولتی که به هم‌زیستی مسالمت‌آمیز با کشورهای همسایه و سایر جهان احترام می‌گذارد و معتقد به صلح و همکاری در منطقه و احترام به منشور سازمان ملل است. همة این باورهای مردمی در واقع در برنامه ۱۰ ماده‌یی خانم مریم رجوی قید شده‌اند

وی در ادامة سخنانش گسترش اعتراض‌های اقشار مختلف مردم ایران را تشریح کرد و سپس دربارة جنبش دادخواهی شهیدان قتل عام ۶۷، گفت: دامنه این کارزار نه تنها در داخل ایران گسترده شده است بلکه در سراسر جهان نیز رشد کرده و در سطوح نهادهای بین المللی انعکاس پیدا کرده است.
بعد از آغاز این جنبش دادخواهی، مقامات رژیم که برخی از آنها در کابینة روحانی هستند رسماً نقش خود را در این کشتار جمعی پذیرفته‌اند. این همچنین به موضوعی برای ایجاد اختلاف‌های بیشتر بین مقامات و دسته‌بندی‌های درونی رژیم هم تبدیل شده است».

رامش سپهرراد آنگاه توضیحاتی دربارة ابعاد و مبارزات سازمان مجاهدین و شورای ملی مقاومت ایران ارائه داد و افزود ایالات متحده باید شورای ملی مقاومت ایران را برسمیت بشناسد و از برنامه ده ماده‌یی خانم مریم رجوی برای یک ایران آزاد حمایت کند. رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی خود در سازمان ملل گفت، روزی خواهد آمد که مردم ایران مخیر به انتخاب خواهند شد. بنظر من مردم ایران انتخاب خود را کرده‌اند. حالا نوبت آمریکاست که در کنار آنها قرار گیرد.

دکتر مجید رفیع زاده، عضو هیئت‌تحریریة نشریة حقوقی دانشگاه هاروارد
دکتر مجید رفیع زاده، عضو هیئت‌تحریریة نشریة حقوقی دانشگاه هاروارد و مفسر امور ایران از دیگر سخنرانان کنفرانس در کنگرة آمریکا بود. وی با تأکید بر این‌که بدون بازرسی از تأسیسات نظامی نمی‌تواند تأیید کرد که رژیم آخوندی در حال استمرار برنامة اتمی خود نیست، به گزارش جدید شورای ملی مقاومت دربارة تأسیسات بازرسی‌نشدة رژیم اشاره کرد و سپس افزود:این شورای ملی مقاومت بود، این اپوزیسیون ایران بود که فعالیت‌های مخفیانه رژیم ایران را در سال ۲۰۰۲ افشا کرد. اگر نقش شورای ملی مقاومت نبود، رژیم ایران الآن به بمب اتمی دست یافته بود.

کنگرة آمریکا: کنفرانس ببرای برخورد با تهدیدات رژیم آخوندی و نقض حقوق بشر در ایران: حمایت از مقاومت مردم ایران برای آزادی

مردم و اپوزیسیون ایران، خواهان جنگ نیستند؛ زیرا بحثهایی از سوی مدافعان رژیم ایران مطرح می‌شود که می‌گویند، هرکس به این رژیم انتقاد کند یا به توافق اتمی انتقاد کند، می‌گویند شما به‌دنبال جنگ هستید. خیر، ما جنگ نمی‌خواهیم. راه‌های بهتری برای انجام آن وجود دارد و من فکر میکنم که بهترین سیاست، سیاستی قاطع و محکم در مقابل رژیم است و این‌که حق مردم ایران و مقاومت آنها به‌رسمیت شناخته شود تا بتوانند دموکراسی را در ایران برقرار سازند. من مکررا گفته‌ام قدرت نرم اپوزیسیون ایران، دقیقاً همان چیزی است که رژیم ایران بیش از همه از آن می‌ترسد، زیرا که آنها در ایران شبکه دارند، آنها اعضای زیادی دارند و بسیاری از مردم از آنها حمایت می‌کنند.

دکتر شهرام احمدی نسب - کارشناس امور بین‌المللی از دانشگاه سنت لوئیز
دکتر شهرام احمد نسب کارشناس امور بین‌المللی از دانشگاه سنت لوئیز در سخنانش در کنفرانس کنگرة آمریکا، به تشریح ویژگی‌های مقاومت ایران به‌عنوان هماورد و آلترناتیو دموکراتیک حکومت آخوندی پرداخت و گفت: سازمان مجاهدین خلق ایران با شبکة گستردة نیروهایش در داخل و خارج ایران، یک جبهه فراگیر و در برگیرنده برای مبارزه با رژیم سفاک (حاکم) است و بخاطر توانمندی فوق‌العاده و موفقیت‌آمیز این سازمان، شورای ملی مقاومت ایران قوی‌ترین و موفق‌ترین تشکل سیاسی مخالفان سیاسی است و افراد و گروه‌های سیاسی با ایدئولوژی‌های سیاسی متفاوت و یا گروه‌های مذهبی دیگر در کنار هم و دست در دست هم برای تغیر رژیم کار می‌کنند.

کنگرة آمریکا: کنفرانس ببرای برخورد با تهدیدات رژیم آخوندی و نقض حقوق بشر در ایران: حمایت از مقاومت مردم ایران برای آزادی

یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های سازمان مجاهدین خلق، رهبری آن است. با این‌که آنها تحت بیشترین اذیت و آزارهای غیر انسانی تحت حاکمیت آخوندها بوده‌اند، رهبران مجاهدین توانسته‌اند با موفقیت این سختی‌ها را از سر بگذرانند. آنها اعتقادشان را تحت بدترین شرایط و در ناامیدکننده‌ترین شرایط منطقه‌یی و بین‌المللی حفظ کردند. با خلاقیت و شکستن بن‌بست و پیدا کردن راه‌های جدید در مبارزه علیه رژیم انعطاف‌پذیری آنها در یافتن نقاط مشترک و ارزش‌های مشترک و در گرد آوردن ایرانیان با پیشینه‌‌های متفاوت سیاسی، مذهبی و فرهنگی است. نکتة دیگر، آمادگی و اشتیاق آنها برای پرداخت بهای حداکثر به‌منظور دستیابی به آزادی و دموکراسی در ایران است. مجموعة این ارزش‌ها باعث شده که مجاهدین خلق به نیرویی الهام‌بخش تبدیل شده‌اند و به نسل جوان ایرانی شجاعت و امید بخشیده‌اند؛ به‌خصوص به ایرانیان داخل ایران که اعضا و رهبران مجاهدین خلق را به‌عنوان الگوهای عشق به انسانیت و آزادی و دمکراسی برگزیده‌اند.
مقاومت ایران به‌طور واضح برنامه‌اش را برای آینده ایران اعلام کرده است. این برنامه به‌طور رسمی در طرح ۱۰ ماده‌یی مریم رجوی اعلام شده است. این برنامه شامل طیف گسترده‌یی از معیارها و ارزش‌هایی مثل کثرت‌گرایی، آزادی احزاب سیاسی، جدایی دین از دولت، اجرای عدالت و قانون و پایبندی به کنوانسیون حقوق بشر است.
شهرام احمدی نسب در ادامة سخنانش با اشاره به وحشت حکومت آخوندی از مجاهدین به‌عنوان دشمن اصلی این رژیم و تلاش‌های آن برای شیطان‌سازی علیه آنها بر حمایت‌های گستردة بین‌المللی از مقاومت ایران تأکید کرد و افزود: حمایت از مجاهدین خلق ایران در آمریکا از مرز بین جمهوریخواه و دموکرات چه در کنگره یا در سنا فراتر رفته است. پس به‌طور خلاصه باید گفت، یک جایگزین موفق و مسئول وجود دارد یعنی صدای مردم ایران و نمایندگانشان که همانا شورای ملی مقاومت ایران است.