روز یکشنبه ۲۶ فروردین بازاریان و کسبه شهرهای بانه در استان کردستان و جوانرود در استان کرمانشاه در اعتراض به بسته شدن معابر و بازارچه های مرزی و بالا رفتن تعرفه های گمرکی دست به اعتصاب و اعتراض زدند.

اعتصابگران بانه سپس به سمت قرمانداری راهپیمایی کردند. مردم بانه در یک اقدام نمادین با پهن کردن سفره خالی در خیابانهای شهر به وضعیت وخیم معیشت و کسب و کار خود اعتراض کردند. در جریان این اعتراضات یکی از عوامل اطلاعاتی رژیم که به منظور پراکنده ساختن معترضان تیراندازی هوایی کرد گوشمالی داده شد.
رژیم آخوندی با بستن معابر مرزی تنها راه امرار معاش کولبران محروم را مسدود کرده و با تحت فشار قرار دادن آنها در صدد اخاذی هرچه بیشتر از آنها است. این امر به رکود در بازار و بیکاری شمار بالایی از مردم منجر شده است. این در حالیست که به خاطر انهدام صنایع و اقتصاد کشور هیچ زمینه یی برای اشتغال در این مناطق وجود ندارد و قشر وسیعی از مردم از طریق کولبری یا خرده فروشی روزگار می گذرانند.

به اذعان سرکردگان رژیم بیش از ٦٨ هزار کولبر در استانهای مرزی کار می کنند که در میان آنان از کودکان ۱۰ ساله تا زنان و مردان سالخورده و دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی دیده می شوند. آنها در حالی که با انواع خطرات از جمله تیراندازی پاسداران و نیروهای مرزی تا سقوط از کوه و یخ زدن بر اثر سرما و ماندن در زیر بهمن مواجهند، برای هر نوبت حمل بار تنها ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان (۵ تا ۹دلار)در آمد دارند.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۲۶ فروردین ۱۳۹۷ (۱۵ آوریل ۲۰۱۸)