روز چهارشنبه، ۶ نوامبر در جلسه‌ای در سنای آمریکا با شرکت سناتورها، مشاوران، مقامات سابق دولتی، و رسانه های جمعی، از جمله سناتور تد کروز و سناتور بوزمن در حمایت از تغییر دموکراتیک در ایران سخنرانی کردند.

سفیر گینزبرگ: جنبش مقاومت ایران توسط یک بانوی کاریزماتیک، خانم مریم رجوی هدایت می‌شود که از برخی جهات در تاریخ آمریکا، ما به‌عنوان توماس جفرسون به او نگاه می‌کنیم. او یک دستور کار دموکراتیک ۱۰ماده‌ای را برای مردم ایران اعلام کرده است.

گینزبرگ، سفیر سابق آمریکا در مراکش، در این کنفرانس گفت: «درست یک سال پیش تجمع صد هزار ایرانی در خارج در پاریس، هدف یک توطئه تروریستی رژیم ایران برای منفجر کردن آن قرار گرفت. این توطئه توسط پلیس بلژیک کشف شد. بسیاری از افراد حاضر در این جمع که امروز با ما هستند در آن جلسه حضور داشتند که در صورت عملی شدن توطئه، کشته یا زخمی می‌شدند. چنین توطئه‌یی حقانیت این سخن را نشان می‌‌دهد که رژیم ایران بزرگترین حامی تروریسم دولتی در جهان است و شورای ملی مقاومت منعکس‌کننده واقعیت جامعه ایران است. مقاومتی که با سازمان محوریش نقش اساسی در رسیدن به یک ایران دموکراتیک را ایفا می‌کند
من این افتخار را داشتم که در آلبانی از اشرف ۳ دیدن کردم. یکی از مواردی که می‌خواستم برای شما بگویم این است که برخی افراد بیهوده و بی‌مقدار در واشنگتن هستند که علیه مقاومت ایران هذیان می‌گویند. آنها از بسیاری جهات مزدوران حقوق بگیر دولت ایران هستند. آنها چشم دیدن پشتیبانی عظیم جهانی از مقاومت ایران را ندارند».
وی با اشاره به تهدیدات تروریستی و توطئه‌های شیطان‌سازی رژیم علیه مجاهدین، به شکست این توطئه‌ها و اهمیت انتقال مجاهدین به آلبانی پرداخت و افزود:
«آنچه در دیدارم از اشرف ۳ در آلبانی برایم واضح بود؛ این بود که این کشور کوچک متحد ناتو به‌رغم تهدیدات تروریستی رژیم ایران، برای استقبال از اشرفیها ابراز امادگی و ایستادگی کرد، کاری که به راستی شایان تقدیر است».

 

 سفیر گینزبرگ ادامه داد: «جنبش مقاومت ایران توسط یک بانوی کاریزماتیک، خانم مریم رجوی هدایت می‌شود که از برخی جهات در تاریخ آمریکا، ما به‌عنوان توماس جفرسون به او نگاه می‌کنیم. زنی که برای تحقق یک آینده دموکراتیک برای ایران تلاش می‌کند و به دیگران انگیزه می‌دهد. او یک دستور کار دموکراتیک ۱۰ ماده‌ای را برای مردم ایران اعلام کرده است. من شما را تشویق می‌کنم که به وب سایتهای مقاومت ایران مراجعه کنید و ببینید که مریم رجوی و شورای ملی مقاومت برای چه اهدافی پایداری و ایستادگی می‌کنند».

پروفسور ایوان ساشا شیهان، مدیر دانشکده امورخارجی دانشگاه بالتیمور

پرفسور ساشا شیهان ضمن قدردانی از سفیر رابرت جوزف به‌خاطر مدیریت کنفرانس در سنای آمریکا گفت: «ما در لحظه تعیین‌کننده دیگری در تاریخ گردهم آمده‌ایم تا در مورد آرمانی صحبت کنم که زمان آن از مدت ها قبل فرا رسیده است: آرمان آزادی و دموکراسی در ایران.
این هفته مصادف با چهلمین سالگرد بحران گروگانگیری توسط رژیم ایران بود.
‎طی چهار دهه متوالی ما شاهد تروریسم و سرکوب رژیم جمهوری اسلامی بوده‌ایم.
‎ شاهد بوده‌ایم که عوامل رژیم و متحدانش به سرکوب داخلی، جنگ‌افروزی و بحران‌سازی در منطقه مبادرت کرده‌اند.
‎ شاهد گروگانگیری و جنگهای نیابتی و صدور محموله‌های سلاح و شاهد صدور بنیادگرایی توسط این رژیم بوده‌ایم.
‎ همین امروز که با شما صحبت می‌کنم حداقل ۱۷ نفر با تابعیت دوگانه در اسارت مقامهای ایرانی هستند».
پرفسور ساشا شیهان در ادامه گفت: «برخی در واشنگتن می‌گویند از طریق مماشات و باج دادن می‌توان این مشکلات را با رژیم ایران حل کرد و لی من به آنها می‌گویم: دروغپردازیهای رژیم و پرداختن به چندین دهه خصومت از طرف رژیم ایران، از طریق تعامل و مماشات حاصل نمی‌شود. مماشات با آخوندها ما را به موفقیت نمی‌رساند».
وی درباره توحش غیرقابل تغییر رژیم قرون‌وسطایی آخوندها، به قتل‌عام سی‌هزار زندانی سیاسی در سال ۶۷به حکم خمینی اشاره و تأکید کرد
«سران این رژیم در مدت کوتاهی هزاران زندانی سیاسی که اکثریت عمده آنها اعضا و حامیان مجاهدین یعنی قویترین نیروی مخالف رژیم بودند را، به‌طور جمعی کشتار کردند. آن هم در حالی‌که آنها توسط همین رژیم به زندان محکوم شده و دوران محکومیت خود را می‌گذراندند و بسیاری نیز دوران محکومیت خود را گذرانده و باید آزاد می‌شدند».
پرفسور ساشا شیهان در ادامه به پایداری مجاهدین به‌رغم این سرکوب وحشیانه اشاره کرد و افزود: «به‌رغم انواع اذیت و آزار شدید، جنبش (مجاهدین) در دهه‌های بعد توانست مقاومت کند و به حیات خودش ادامه دهد و در اعتراضات سراسری دیماه ۹۶نقش سمت دهنده داشته باشد.
‎علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، به نقش مجاهدین خلق در قیام اذعان کرد ولی تلاش کرد قیام را وابسته به آمریکا قلمداد کند.
‎ این نشان‌دهنده یک استراتژی دیرینه رژیم آخوندی در مخلوط کردن مخالفتهای داخلی با مخالفتهای خارجی است، به این امید که بتواند هرنوع مخالفت مردم ایران با رژیم را به خارج از ایران نسبت بدهد».
پرفسور ساشا شیهان به حضور بیش از ۳۵۰ مقام و شخصیت از کشورهای مختلف جهان در گردهماییهای مقاومت ایران در اشرف۳ پرداخت و گفت: «این شخصیتها مثل ما از ۴۷ کشور آمده بودند و در طول سفر، آن‌چه که از نزدیک مشاهده کردیم ما را به نتیجه‌ای رساند که دانشمندان مدتهاست به آن پی برده‌اند اما سیاست گذاران تمایلی به تصدیق ندارند.
‎ رژیم ایران، از مردم خود بیشتر از قدرتهای منطقه‌یی یا جهانی می‌ترسد؛ و تجربه ما مثل این بود که به الگویی از آینده کثرت‌گرا و دموکراتیک ایران نگاه می‌کنیم.
‎ هیئت آمریکایی ما شامل ژنرال‌های چهار ستاره، دموکرات ها، جمهوریخواهان، مستقل ها، لیبرال ها، محافظه کاران، کارشناسان سیاست خارجی، اعضای کنونی کنگره، اعضای کابینه سابق، سفیران، کارشناسان اطلاعاتی، افسران نظامی، فرمانداران، دانشگاهیان، و مدافعان برجسته حقوق‌بشر بودند.
‎ در حالی که در آلبانی بودیم، با موزه و شواهدی از کارنامه اعمال وحشیانه استبداد مذهبی و اقدامات شجاعانه مقاومت روبه‌رو شدیم. مشاهدات ما مجموعه ای از شواهد و نظرات را تشکیل می‌دهند که متأسفانه غالباً از منظر کوتهبینانه سیاست در قبال ایران در این شهر نادیده گرفته می‌شود.
‎ ده‌ها سال است که واشنگتن با ایران به‌عنوان یکی از مؤلفه‌های چشم‌انداز خاورمیانه رفتار می‌کند و ضمن آن‌که مهم‌ترین جنبه یک سیاست کارآمد ایران را نادیده گرفته است و آن هم مردم ایران هستند».
 وی در پایان گفت: «در ابتدای صحبت‌هایم خاطرنشان کردم که زمانهایی در تاریخ وجود دارد که زمان رسیدن یک ایده است. به چنین لحظه‌ای رسیده‌ایم
‎ پایان دادن به سرکوب، مداخله در کشورها و تروریسم رژیم ایران، به‌معنای گوش دادن به آرزوهای آزادی مردم ایران است و هیچ راهی بهتر از این نیست که شانه به شانه‌ی تنها جایگزین مناسب برای حکومت آخوندی - اپوزیسیون ایران – بایستید».