اجلاس رسمی پارلمان اروپا ۶ آذر -۱۳۹۸سخنرانیها نمایندگان در حمایت از قیام مردم ایران، محکومیت کشتار و سرکوب وحشیانه رژیم‌آخوندی، حمایت از جایگزین دموکراتیک و خانم مریم رجوی

ایوان استفانت نماینده پارلمان اروپا از اسلوواکی: پرزیدنت اپوزیسیون ایران خانم رجوی از سازمان ملل خواسته است سریعا هیاتهای حقیقت یاب به ایران اعزام کند باید سران این رژیم به خاطر ارتکاب این جنایات علیه بشریت به پای عدالت کشیده شوند.
ما از تظاهرات اخیر در ایران شنیده ایم. این اعتراضات که به مدت بیش از ۱۲روز در کل ۳۱ استان و در مجموع در ۱۷۶شهر ایران رخ داده است.
اپوزیسیون اصلی ایران اعلام کرده که شمار کشته ها طی قیام سراسری ایران به بیش از ۴۵۰نفر رسیده است اما شمار کشته ها ممکن است بسا بیشتر باشد.
اسامی بیش از ۱۵۰نفر از جوانان و زنان که بیرحمانه توسط نیروهای امنیتی ایران کشته شدند پیشاپیش منتشر شده اند.
این یک لیست بسیار غم انگیز است. بطور نمونه در این لیست نیکدا اسفندانی که تنها ۱۴سال سن دارد مقامات رژیم به خانواده او گفتند چون او تازه ۱۴ساله شده و یک بچه بوده آنها از گرفتن قیمت گلوله ها در ازای تحویل پیکر او صرف‌نظر کرده‌اند.
این واقعا باورنکردنی بوده است. دولت روحانی که برخی آن را میانه‌رو می خوانند به سرعت اقدام به مسدود کردن شبکه جهانی اینترنت کرد تا به این ترتیب از انتشار اخبار و فیلمهای جنایات این رژیم به خارج از ایران جلوگیری کند.
به نظر می‌رسد که حکومت ایران از تحویل دادن پیکرهای جان‌باختگان را به خانواده‌هایشان خودداری کند تا مراسم خاکسپاری برای انها برگزار نشود. من نسبت به سرنوشت و رفتار با بیش از ۱۰هزار بازداشتی نگران هستم.
برخی از مقامات بالای رژیم ایران اشاره کرده اند که بسیاری از کسانی که دستگیر شده اند به‌زودی اعدام می شوند و حتی شیوه اعدام آنها به‌صورت دار زدن در ملآعام خواهد بود بخصوص که این رژیم روی اعضای واحدهای مقاومت یا سازمان مجاهدین خلق ایران متمرکز هستند که رژیم آنها را مسبب این قیام خوانده است.
جنایاتی که توسط رژیم ایران انجام شده در هر مقیاسی جنایت علیه بشریت هستند.
ما نباید بگذاریم معترضانی که به خاطر احقاق حقوقشان به خیابانها آمده اند دستگیر یا شکنجه کرده و به سکوت وادار کنند.
باید یادآور شوم که رهبر اپوزیسیون ایران خانم رجوی از سازمان ملل خواسته است تا سریعا هیاتهای حقیقت یاب به ایران اعزام کند و باید سران این رژیم به خاطر ارتکاب این جنایات علیه بشریت به پای عدالت کشیده شوند.
نتیجه اینکه؛ پارلمان اروپا بایستی در کنار مردم ایران بایستد و من مصرانه از نماینده عالی اتحادیه اروپا هم می خواهم به چنین کاری دست بزند و به سیاست فعلی خاتمه بدهد چرا که سیاست فعلی‌شان شکست خورده است و از نظر من این سیاست جاری شکست خورده است و تنها به اعتبار اروپا نه تنها در میان مردم ایران بلکه همچنین در میان مردم جهان صدمه زده است.
مردم دارند ما را تماشا می کنند و در انتظار اقدام ما هستند.
من بر این باورم که بایستی اتحادیه اروپا الان اقدام کند.

انتیا مکنتایر نماینده پارلمان اروپا از انگلستان: رژیم ایران در حال ارتکاب جنایات علیه بشریت است. سران این رژیم به خاطر جنایاتشان به پای میز عدالت کشیده شوند.
ما به‌طور واقعی نمی‌توانیم در کناری بایستیم و اتفاق‌هایی که در ایران واقع می‌شود را نادیده بگیریم. اتحادیه اروپا و جامعه بین‌المللی باید به‌طور مطلق استفاده از سلاحهای کشنده توسط پاسداران و مأموران امنیتی و عوامل لباس‌شخصی رژیم ایران را محکوم کند. کشتار ۱۴۳نفر از مردم به‌طور دقیق توسط عفو بین‌الملل ثبت شده است ولی آنها معتقدند که تعداد کشته‌شدگان به‌طور قابل توجهی بیشتر است از مردم که اکثراٌ بضرب گلوله کشته شده‌اند. یکی از آنها نیکتا اسفندانی نام دارد. او ۱۴ساله بوده و از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت. سه روز طول کشید تا خانواده او جسدش از ارگانهای حکومتی تحویل بگیرند. خانواده او به‌مدت سه روز در جستجوی یافتن وی بوده‌اند تا این‌که جسد وی توسط مقامات رژیم تحویل داده شده است. واکنش ما تاکنون به‌شکل شرم‌آوری غیرمتناسب نامناسب بوده است. ما باید خواهان این باشیم که سران رژیم ایران به خاطر جنایاتشان به پای میز عدالت کشیده شوند ما نباید تا زمانی که رژیم ایران در حال ارتکاب جنایات علیه بشریت است کمیسیون مشترکی با این رژیم تشکیل شود.

زهرا دیل نماینده پارلمان اروپا از جمهوری چک:زمان آن رسیده که سیاست مماشات با رژیم ایران را تغییر دهیم زمان حمایت از اپوزیسیون رسیده است.
رژیم ایران دشمن اصلی استراتژیک ما در منطقه است و علیه تمامی نیروهای غربی در منطقه است. و آنچه که ما طی سال‌ها شاهد بوده‌ایم تلاش بی‌پایان این رژیم برای به دست آوردن هژمونی منطقه بوده است. رژیم بنیادگرای حاکم بر ایران نفوذ خود را روی عراق، سوریه، لبنان گسترش داده است و به طور مستمر ثبات داخلی این کشورها را به هم می‌ریزد و زمان آن رسیده که به این روند توقف زده شود. زمان آن رسیده که سیاست مماشات با ایران را تغییر دهیم. زمان حمایت از اپوزیسیون رسیده است. و اگر ما خواهان دنبال کردن منافع اتحادیه اروپا در منطقه هستیم، همه ما باید این کار را بکنیم.

آنا فوتیگا نماینده پارلمان اروپا از لهستان:ما باید نگران وضعیت و موقعیت دستگیرشدگان باشیم. مانند چیزی که سالها پیش علیه زندانیان سیاسی در ایران رخ داد. احتمال یک جنایت دیگر علیه بشریت وجود دارد.به جای لبخند زدن به ملایان حاکم، ما بر اساس قوانین بین‌المللی. موظف و متعهد به دخالت در این زمینه هستیم.
ما اروپاییها از صمیم قلب به مردم شجاع ایران میپیوندیم و در این فریاد با آنها سهیم میشویم که: «جمهوری اسلامی نمیخواهیم.
نشانه‌هایی از اقدامات (رژیم) ایران در سراسر منطقه و در هرجایی جنگ در آن جریان دارد دیده می‌شود که با صلح و ثبات در منطقه مغایرت دارد. درحالیکه شدیدترین رفتار علیه مردم ایران هم‌چنان ادامه دارد، اقوام و میلیتهای متنوع از مردم ایران هم در روزهای اخیر و در طول سال گذشته به صورت هماهنگ علیه آخوندهای حاکم بر ایران قیام کرده‌اند.
قیامها و تظاهراتهای اخیر در تمامی ۳۱ استان کشور و در اغلب شهرها بسیار گسترده بوده است. اینترنت قطع شده و سرکوب وحشیانه و همانند دوران بربریت توسط عوامل رژیم علیه مردم صورت گرفته است. بیش از ۳۰۰ نفر تاکنون طی ۱۱ روز گذشته کشته شده اند. و بیش از ۱۰ هزار نفر هم دستگیر شده اند. ما باید نگران وضعیت و موقعیت آنها باشیم، مانند چیزی که سالها پیش علیه زندانیان سیاسی در ایران رخ داد. سرنوشت آنها نیز به نظر میرسد که دستخوش جنایات فراقضایی قرار گرفته باشد. احتمال یک جنایت دیگر علیه بشریت وجود دارد. ما به جای لبخند زدن به ملایان حاکم، بر اساس قوانین بین‌المللی، موظف و متعهد به دخالت در این زمینه هستیم.