وضعیت بحرانی در خوزستان، بوشهر، سیستان و بلوچستان و بسیاری نقاط دیگر

خانم مریم رجوی: گران کردن بنزین و نان برای زحمتکشان در شرایط کرونا آن روی سکه ۳۰ میلیارد دلاری است که رژیم ولایت فقیه از جیب مردم ایران در سوریه برای بر سر کار نگهداشتن دیکتاتور خونریز آن کشور هزینه کرده است.

سازمان مجاهدین خلق ایران بعد از ظهر امروز جمعه دوم خرداد ۱۳۹۹ اعلام کرد، آمار جانگداز جانباختگان کرونا در ۳۱۹ شهر ایران به بیش از ۴۳ هزار و ۶۰۰ نفر رسیده است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۱۵۴۵ نفر، در خوزستان به ۳۱۹۵ نفر، در کرمان به ۵۲۵ نفر، در کهکیلویه و بویر احمد به ۲۸۷ نفر، در لرستان ۱۲۹۰ نفر و در مرکزی به ۶۰۶ نفر رسیده است. شمار قربانیان در تهران از ۷۰۹۰ فراتر رفته است. به گزارش پزشکان تنها در بیمارستان لبافی نژاد تهران، تا کنون بیش از ۲۲۰ تن از مبتلایان به کرونا جان باخته اند.

سخنگوی وزارت بهداشت در مصاحبه روزانه خود بار دیگر گفت: «وضعیت استان خوزستان، همچنان قرمز است» (ایرنا ۲ خرداد).

احسان پور سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور از مردم خواست جز در موارد ضروری از خانه خارج نشوند و از برگزاری رسم و رسومات و دید و بازدید‌های عید سعید فطر پرهیز کنند (باشگاه خبرنگاران سپاه پاسداران ۲خرداد).

در تهران رییس ستاد کرونا گفت: «هنوز شواهدی مبنی بر تضعیف ویروس در دست نیست و هنوز می تواند افراد را بی رحمانه در معرض خطر قرار دهد و سلامت و جان آنان را تهدید کند. اگر چه از نظر مرگ و میر شاهد سیر نزولی هستیم، اما این وضعیت شکننده است». وی افزود: «آثار اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کرونا به مراتب از آثار بیولوژیک آن فراتر است و جهان شمول بودن آن مقابله با آثار مخرب آن را سخت تر می کند» ( عصر ایران ۲ خرداد).

در بوشهر رییس دانشگاه علوم پزشکی این استان با توجه به اوج گیری مجدد کرونا گفت: «از بازاریان و اصناف درخواست داریم به دلیل جلوگیری از شیوع بیماری از جمعه ۲ خرداد تا پایان تعطیلات عید فطر مغازه ها را تعطیل کنند» (خبرگزاری سپاه پاسداران اول خرداد).

وضعیت در سیستان و بلوچستان همچنان بحرانی است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر گفت: «به دنبال افزایش آمار مبتلایان به کرونا در شهرستان‌های ایرانشهر و چابهار، این دو شهر در ردیف شهرهای "وضعیت قرمز" قرار گرفتند. مراکز تجاری و واحدهای خدماتی سطح منطقه آزاد چابهار از دوم خردادماه تا اطلاع بعدی تعطیل است» (خبرگزاری نیروی قدس ۲ خرداد).

فرماندار خاش گفت: «شرایط شهرستان عادی نیست... به دلیل افزایش چشمگیر آمار مبتلایان به کرونا بازار خاش بجز اصناف ضروری تأمین کننده ارزاق عمومی از جمعه به مدت یک هفته تعطیل خواهد بود» (فارس اول خرداد).

در ایلام سرپرست شبکه بهداشت شهرستان هلیلان گفت: «وضعیت ابتلا به ویروس کرونا در این شهرستان رو به افزایش است و باید چرخه انتقال ویروس در محیط و جمعیت انسانی را قطع نماییم» (جوان ۲ خرداد).

در یزد رییس بیمارستان امام جعفر صادق میبد گفت: «به دلیل عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی با افزایش آمار مبتلایان مواجه شده است» (خبرگزاری صدا و سیمای رژیم اول خرداد).

در آذربایجان شرقی رئیس ستاد کرونا در شهرستان بناب گفت: «شیوع مبتلایان به این ویروس افزایش یافته است. اگر رعایت نکنیم در روزهای آتی شاهد گسترش شیوع ویروس کرونا خواهیم بود» (خبرگزاری سپاه پاسداران اول خرداد).

در خراسان رضوی مسئول اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: «با توجه به وضعیت قرمز مشهد توصیه می‌کنیم مردم در عید فطر به مشهد سفر نکنند» (خبرگزاری حکومتی مهر اول خرداد).

عضو مجلس ارتجاع از بندرعباس از «کمبود سرانه تخت های بیمارستانی در هرمزگان» شکایت و خاطرنشان کرد: «مردم این دو شهرستان هنوز چشم انتظار راه اندازی این درمانگاه ها هستند» (سایت خانه ملت اول خرداد).

در شرایطی که مردم سراسر کشور با بحران کرونا دست به گریبان هستند، روز گذشته رییس تجارت و صنعت و معدن مازندران اعلام کرد: «براساس مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار استان مازندران، قیمت انواع نان ها ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش یافت و این افزایش از اول خرداد ماه در استان اجرایی شد».

خانم مریم رجوی گفت: گران کردن بنزین و نان برای زحمتکشان در شرایط کرونا آن روی سکه ۳۰ میلیارد دلاری است که رژیم ولایت فقیه از جیب مردم ایران در سوریه برای بر سر کار نگهداشتن دیکتاتور خونریز آن کشور هزینه کرده است. دو روز پیش رئیس سابق کمیسیون امنیت وسیاست خارجی مجلس ارتجاع به این مبلغ اعتراف کرد.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۲ خرداد ۱۳۹۹ (۲۲ می ۲۰۲۰)