حریرچی: این را نمی‌شود کتمان کرد که ما بالاخره در بعضی از موارد خار در گلو هستیم . بالاخره بعضی حرفها را نمیتوانیم بزنیم این هم به خاطر خصوصیات اقتصادی کشور هست

زالی: مجموعاً ۵۵۹ بیمار جدید در ۲۴ ساعت گذشته در استان تهران بستری شدند که ۱۰۹ نفر از آنها در بخشهای ویژه هستند. در شرایط کنونی هر گونه تصمیم برای بازگشایی مدارس و دانشگاهها مخاطره است. اغلب مدارس حتی یک دستشویی بهداشتی ندارند...فشار کار روی تیم های درمان بعد از کرونا چندین برابر شده است، تعداد زیادی از همکاران برای مدتهای طولانی کارانه نگرفتند، تعداد زیادی به علت کمبود حقوق انگیزه کاری نداشتند.
رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور شمار قربانیان این شهر را حدود ۶۰۰ تن ذکر کرد و گفت در خرداد ۵۶ نفر، تیر ٨٣ نفر و تا ١٩ مرداد ٧٨ نفر فوتی داشته ایم... با کمبود دارو و کیت آزمایشگاهی تشخیص کرونا روبرو هستیم.
خانم مریم رجوی با یادآوری اینکه رژیم آخوندها قادر به تأمین و تضمین ضوابط بهداشتی در زندانهایش نیست، بار دیگر خواستار اقدام فوری ملل متحد شد تا برای متوقف کردن فاجعه‌ای که در زندانها جریان دارد رژیم را وادار کند زندانیان را بصورت موقت تا پایان پاندمی آزاد کند.

سازمان مجاهدین خلق ایران بعد از ظهر امروز سه‌شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹اعلام کرد آمار جانگداز جانباختگان کرونا در ۳۷۳ شهر ایران متأسفانه به بیش از ۸۶ هزار و ۷۰۰ نفر رسیده است. شمار قربانیان در خراسان شمالی به ۱۳۱۷نفر، در خوزستان به ۵۹۸۷ نفر، در سیستان و بلوچستان به ۲۷۲۱ نفر، در فارس به ۲۴۲۵ نفر، در قم به ۴۳۷۰ نفر، در کرمان به ۱۳۲۳ نفر، در کرمانشاه به ۲۱۱۰ نفر، در گلستان به ۲۳۹۷ نفر، در لرستان به ۳۵۲۷ نفر، در مازندران به ۴۰۷۴ نفر و در هرمزگان به ۱۱۲۵نفر رسیده است.

حریرچی معاون وزارت بهداشت رژیم گفت: «این را نمی‌شود کتمان کرد که ما بالاخره در بعضی از موارد خار در گلو هستیم و بالاخره بعضی حرف ها را نمی‌توانیم بزنیم این هم به خاطر خصوصیات اقتصادی کشور هست» (شبکه خبر رژیم ۲۱ مرداد).

علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی گفت: «با شروع فصل سرما نگرانی از شیوع آنفلوآنزا را هم داریم، این درحالی است که هنوز موج اول کرونا را مهار نکرده ایم و با موج دومی روبرو می‌شویم که با آنفلوآنزا همراه است. در طول ۶ ماه گذشته نتوانسته‌ایم بازتوانی در سیستم درمان انجام دهیم، باید ببینیم کشورهای موفق که چندان از ما دور نیستند و مشابهت‌های زیادی با ما دارند چه کرده اند و ما چه باید بکنیم. باید الگوی ثابتی که در دنیا و کشورهای موفق وجود دارد را استفاده کنیم» (ایسنا ۲۱ مرداد).

حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو هیئت رئیسه مجلس ارتجاع گفت:«تا کنون بیش از ۱۰۰ نفر از کارکنان شبکه بانکی به علت ابتلا به کرونا جان باخته‌اند و هزاران نفر نیز ویروس کرونا را در بانک‌ها دریافت کرده‌اند؛ لذا تأخیر بیش از این در اجرای قانون چک و الکترونیکی شدن چک به قیمت جان مردم تمام می‌شود» (میزان ۲۱ مرداد).

در تهران، زالی رئیس ستاد کرونا گفت: «تا زمانی که به صورت قطعی وضعیت بحرانی فعلی را به یک وضعیت با ثبات و پایدار تبدیل نکرده ایم هر گونه تصمیم‌گیری برای بازگشایی مدارس و دانشگاهها اقدام زودرسی است و می تواند مخاطره آمیز باشد. حتی اگر تا پایان تابستان آمار ابتلا کاهش پیدا کند هیچ تضمینی وجود ندارد که در پاییز سیمای متفاوتی از کرونا را شاهد نباشیم. اغلب مدارس از حداقل های زیرساختی حتی یک دستشویی بهداشتی برخوردار نیستند. همه مدارس فقط مدارس منطقه یک تهران نیستند، در جنوب تهران بسیاری از مدارس از حداقل های بهداشتی برخوردار نیستند، جمعیت دانش‌آموزی متراکم‌تر و مشکلات اقتصادی بیشتری دارند. ۶ ماه از اپیدمی کرونا گذشته است، تعداد نیروهای تخصصی پزشکی و پرستاری در شرایط عادی هم کم بوده است حتی اگر کرونا نبود، تیم‌های درمان تحت فشار سنگین کاری بودند و بعد از کرونا این فشار کاری چندین برابر شده است، تعداد زیادی از این همکاران برای مدت‌های طولانی کارانه نگرفتند، تعداد زیادی به علت کمبود حقوق انگیزه کافی کاری نداشتند» (ایرنا ۲۱ مرداد). وی همچنین گفت «مجموعاً ۵۵۹ بیمار جدید در ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان‌های استان تهران بستری شدند که بالغ بر ۱۰۹ نفر در بخش‌های ویژه بستری شدند. ۸/۱۷درصد از مجموع مراجعین نیز نیاز به بستری در بخش‌های ویژه داشتند. نگران هستیم بار جدیدی را در هفته‌های آتی داشته باشیم. ارزیابی وضعیت الان سخت است» (خبرگزاری نیروی قدس ۲۰ مرداد).

در خراسان رضوی، رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور، شمار قربانیان کرونا در این شهر را حدود ۶۰۰ تن ذکر کرد و گفت «۴٠٧ نفر مرگ‌های مثبت و ١٩٠ نفر تست مثبت و ما بقی با علایم بالینی بوده است. در خرداد ماه ۵۶ نفر فوتی، تیر ماه ٨٣ نفر فوت و تا تاریخ ١٩ مرداد ماه ٧٨ نفر فوتی داشته ایم...درصورتیکه ظرفیت بیمارستان به اوج خود برسد دیگر کادر پرستاری و پزشکی نداریم و در حال حاضر با کمبود دارو و کمبود کیت آزمایشگاهی تشخیص کرونا روبرو هستیم» (ایلنا ۲۱ مرداد).

در کرمان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی تعداد قربانیان در ۲۴ ساعت گذشته را ۱۵ نفر ذکر کرد(خبرگزاری حکومتی مهر ۲۱ مرداد) و کارشناس ستاد کرونا در استان گفت: در هر خانواده ای یک بیمار کرونایی وجود دارد و همه خانواده ها باید آمادگی پذیرش این موضوع را داشته باشند(ایسنا ۲۱ مرداد).

شمار زیادی از زندانیان از جمله زندانیان سیاسی در زندانهای مختلف از جمله زندان اوین، زندان تهران بزرگ (فشافویه) و زندان ارومیه به کرونا مبتلا شده اند و هزاران زندانی در معرض ابتلا قرار دارند.

خانم مریم رجوی با یادآوری اینکه رژیم آخوندها قادر به تأمین و تضمین ضوابط بهداشتی در زندانهایش نیست، بار دیگر خواستار اقدام فوری ملل متحد شد تا برای متوقف کردن فاجعه‌ای که در زندانها جریان دارد رژیم را وادار کند بطور موقت همه زندانیان به ویژه زندانیان سیاسی را تا پایان پاندمی آزاد کند.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۲۱ مرداد ۱۳۹۹ (۱۱ اوت ۲۰۲۰)