حریرچی: در بعضی از استانها مثل قم وضعیت شبه انفجاری است ما از روزانه ۱۰ بستری به حدود ۱۶۰ نفر رسیدیم. دیگر ما رنگ قرمز و نارنجی و زرد و سبز و اینها نداریم کل کشور را قرمز و در حال هشدار تلقی می‌کنیم و در واقع ما مواجه با امواج متعددی هستیم در یک دریای مواج کشوری هستیم که چند ماه است مرگ بالای ۱۰۰نفر را تجربه می‌کنیم. امروز موارد بستری ما ۳۵هزار و ۵۰۰ است

  شریفی مقدم دبیرکل‌ خانه پرستار: بخشی از آمار بالای مرگ‌ومیر روزانه به‌دلیل خستگی مفرط پرستاران است. در آمریکا یک پرستار برای هفت ساعت کار [روزانه] چهار هزار دلار [درماه] حقوق می‌گیرد، زمانی‌که در شیوع کرونا ساعت کاری او را به ۹ ساعت رساندند، ۱۴ ‌درصد خطای آن پرستار افزایش پیدا کرد. حالا این شرایط را با حداقل ۱۲ تا ۱۴ ساعت کار پرستاران در بیمارستان‌های ایران مقایسه کنید که حدود ۱۲۰ دلار حقوق می‌گیرند. ما پرستارانی داریم که در طول هفته به منزل نمی‌رود
    دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: در طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۵ نفر بیمار فوتی مشکوک به کرونا و ۱۸ نفر فوتی مثبت قطعی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان بدون کاشان و آران و بیدگل داشته ایم
    معاون دانشگاه علوم پزشکی تبریز: موارد فوتی رو به افزایش است در سه روز گذشته ۴۷ فوتی داشته ایم
    سرپرست دانشگاه علوم پزشکی البرز: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۰ بیمار کرونایی فوت کرده و مجموع جان باختگان به ۱۰۵۷ رسید

سازمان مجاهدین خلق ایران بعد از ظهر امروز جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ اعلام کرد آمار جانگداز جانباختگان کرونا در ۴۴۰ شهر از ۱۰۵هزار و ۲۰۰ نفر بیشتر است. شمار قربانیان درآذربایجان شرقی به ۳۱۱۳ نفر، در آذربایجان غربی به ۲۸۰۱ نفر، در البرز به ۲۹۶۶ نفر، در اردبیل به ۱۲۷۰ نفر، در اصفهان به ۴۹۰۹ نفر، در بوشهر به ۱۳۱۰ نفر، در تهران به ۲۵۳۳۵ نفر، در خراسان رضوی به ۷۶۸۳ نفر، در خراسان شمالی به ۱۸۴۴ نفر، در خوزستان به ۶۸۳۷ نفر، در سیستان و بلوچستان به ۳۲۳۸ نفر، در کرمان به ۱۶۶۵ نفر، در کهکیلویه و بویراحمد به ۷۲۲ نفر، در گلستان به ۲۹۷۱ نفر، در مرکزی به ۱۳۶۴ نفر و در همدان به ۲۷۰۷ نفر رسیده است.

حریرچی، معاون وزیر بهداشت رژیم گفت: «موارد بستری ما در یک هفته گذشته بسیار افزایش پیدا کرده در تهران میزان بستری دو برابر شده روزانه حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ مورد بستری داریم در حالی که ترخیص مان در حدود ۴۵۰ الی ۵۰۰ است و یک‌سوم از بیماران رسوب می‌کنند در تبریز از زیر ۴۰ بستری روزانه به حدود ۱۶۰ بستری رسیدیم. متأسفانه در بعضی از استانها مثل قم شبه انفجاری است ما از بستری روزانه ۱۰ نفر به حدود ۱۶۰ بستری امروز رسیدیم. همان‌طور که وزیر محترم اشاره فرمودند دیگر ما رنگ قرمز و نارنجی و زرد و سبز و اینها نداریم کل کشور را قرمز و در حال هشدار تلقی می‌کنیم و در واقع ما مواجه با امواج متعددی هستیم در یک دریای مواج کشوری هستیم که چند ماه است مرگ بالای ۱۰۰نفر را تجربه می‌کنیم. امروز ۳۵هزار و ۵۰۰نفر موارد بستری‌مان هست که نسبت به ۱۷فروردین هم حتی یک افزایش حدود ۱۰درصدی داریم. میزان مرگ و میر ما ممکن هست نزدیک ۲۰۰ خدایی نکرده بالا برسد. اگر این روند را ادامه بدهیم ممکن است میزان مرگ و میر به حدود ۴۵ هزار هم برسد که بسیار خطرناک هست» (تلویزیون رژیم ۲۷ شهریور).
شریفی مقدم دبیرکل‌ خانه پرستار گفت: «بخشی از آمار بالای مرگ‌ومیر روزانه در ایران به‌دلیل خستگی مفرط پرستاران است... در آمریکا یک پرستار برای هفت ساعت کار [روزانه] چهار هزار دلار [در ماه] حقوق می‌گیرد، زمانی‌که در شیوع کرونا ساعت کاری او را به ۹ ساعت رساندند، ۱۴ ‌درصد خطای آن پرستار افزایش پیدا کرد. حالا این شرایط را با حداقل ۱۲ تا ۱۴ ساعت کار پرستاران در بیمارستان‌های ایران مقایسه کنید که حدود ۱۲۰ دلار حقوق می‌گیرند ما پرستارانی داریم که در طول هفته به منزل نمی‌رود و نمی‌تواند فرزند، همسرش و پدر و مادرش را ببیند و این موضوع به غیراز خستگی، بحران روحی و افسردگی را برای آنها به همراه دارد»(روزنامه حکومتی آرمان ۲۷ شهریور).

در اصفهان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گفت: «تعداد کل بیماران کرونایی که در استان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند هزار و ۱۹۹ نفر است که از این تعداد ۱۹۶ نفر در ICUهستند. طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۵ فوتی مشکوک به کرونا و ۱۸ نفر فوتی مثبت قطعی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی داشته‌ایم» (ایمنا ۲۷ شهریور).

در آذربایجان شرقی، معاون دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: «در روزهای اخیر ما روزانه بیش از ۳۵۰مورد مثبت جدید کرونا داریم. فوتی ما رو به افزایش هست امروز ۱۳مورد فوتی دیروز ۱۶مورد پریروز ۱۸مورد فوتی داشتیم. هم موارد بستری افزایش پیدا کرده هم موارد فوتی هم موارد مثبت جدید» (تلویزیون سهند تبریز ۲۷ شهریور).

در البرز، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گفت: «درحال حاضر تعداد ۴۸۲ نفر بستری هستند. متأسفانه در ۲۴ ساعت گذشته ۱۰ بیمار جان خود را از دست داده و مجموع جان باختگان این بیماری در استان به ۱۰۵۷ نفر رسیده است» (ایسنا ۲۸ شهریور).

در قم، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «هم اکنون ۵۹۰ بیمار کرونایی درمراکز درمانی قم بستری هستند که حال ۱۱۳ نفر وخیم گزارش شده است» (جوان ارگان سپاه پاسدران ۲۷ شهریور).

در مازندران، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «۵۶۴ بیمار کرونایی در بیمارستان های تحت پوشش علوم پزشکی مازندران و بابل بستری هستنداز این تعداد ۱۶۱ نفر با علائم حاد تنفسی در بخش های مراقبت ویژه بستری هستند» (ایسنا ۲۸ شهریور).

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۲۸ شهریور ۱۳۹۹ (۱۸ سپتامبر ۲۰۲۰)