فاجعه کرونا در ایران: آمار جانگداز قربانیان در ۴۶۵ شهر از ۱۷۶ هزار و ۵۰۰ نفر بیشتر است

•    دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: در ۲۴ ساعت اخیر ۴۵ نفربیمارکرونا فوت شده‌اند. هنوز وضعیت استان بحرانی است
•     دانشگاه علوم پزشکی شیراز: طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۸ نفر در فارس جان باختند و آمار جان باختگان به ۲۵۸۹ نفر رسید
•    دانشگاه پزشکی کهگیلویه و بویراحمد: روند بروز کرونا در استان افزایشی و دو برابر میانگین کشوری است
•    دانشگاه پزشکی اردبیل: با وجود اعمال محدودیت‌ها، تعداد بالای بستری‌های روزانه حکایت از عدم قطع زنجیره و یا کاهش میزان شیوع در استان اردبیل دارد و وضعیت نگران کننده ای پیش رو است
•    یک خبرگزاری حکومتی: افزایش مناطق قرمز در مازندران از ۳ به ۶ شهرستان آن هم پس از ۱۲ روز اجرای محدودیت های جامع ستاد کرونا، ابهاماتی را در اذهان عمومی و مسئولان سیاسی ایجاد کرده است
•    دانشگاه پزشکی اراک: مراکز بیمارستانی استان به صورت اضطراری به ۹ دستگاه اکسیژن‌ساز و مخازن و تجهیزات جانبی نیاز دارند. کمبود تجهیزات اکسیژن ساز فاجعه محسوب می‌شود

سازمان مجاهدین خلق ایران بعد از ظهر امروز جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ اعلام کرد آمار جانگداز جانباختگان کرونا در ۴۶۵ شهر از ۱۷۶ هزار و ۵۰۰ نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۶۹۷۸ نفر، در آذربایجان غربی به ۶۵۸۰ نفر، در البرز به ۴۷۱۵ نفر، در اردبیل به ۲۰۵۷ نفر، در اصفهان به ۱۰۱۵۵ نفر، در بوشهر به ۱۸۱۹ نفر، در تهران به ۴۳۶۱۱ نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۱۳۷۰ نفر، در خراسان رضوی به ۱۲۳۷۰ نفر، در زنجان به ۱۷۹۷ نفر، در سیستان و بلوچستان به ۴۴۴۶ نفر، در فارس به ۵۱۲۷ نفر، در قزوین به ۱۸۰۷ نفر، در قم به ۷۰۲۰ نفر، در کردستان به ۳۰۸۱ نفر، در کرمان به ۳۶۰۴ نفر، در کرمانشاه به ۳۷۷۱ نفر و در لرستان به ۷۱۸۵ نفر رسیده است.

دراصفهان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گفت: “در ۲۴ ساعت اخیر ۴۵ بیمار کرونا فوت شده‌اند. آنچه هنوز روند کاهشی نداشته، تعداد بیماران حاد است که هنوز بالای ۳۷۰ نفر است که تغییر زیادی نکرده و تعداد مرگ و میر به روال هفته‌های اخیر است. هنوز شرایط مناسبی نداریم و وضعیت بیماری در استان بحرانی است. اگر قرار باشد با برداشته شدن محدودیت‌ها دوباره مثل اردیبهشت ماه شرایط عادی شود، شرایط از وضعیت کنونی هم بحرانی‌تر می‌شود، درحالی که هنوز تا آرامش سیستم بهداشتی و درمانی و اعلام وضعیت مناسب، فاصله زیادی داریم» (خبرگزاریهای مهر و سپاه پاسداران ۱۳ آذر).

در فارس، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گفت: «طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۸ نفر در استان فارس به دلیل کرونا جان خود را از دست دادند و آمار کل جان باختگان تا امروز به ۲۵۸۹ نفر رسید. در حال حاضر ۱۸۵۰ بیمار کرونا بستری هستند. از این تعداد، ۳۱۹ بیمار در ICU بستری هستند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۳ آذر).

در کهگیلویه و بویراحمد، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «روند بروز ویروس کرونا در استان افزایشی است و میزان بروز کرونا ۲ برابر میانگین کشوری است» (خبرگزاری نیروی قدس ۱۳ آذر).

در اردبیل، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: “با وجود اعمال و تداوم محدودیت‌های کرونایی در استان همچنان وضعیت شیوع کرونا در وضع قرمز و هشدار قرار دارد. تعداد بالای بستری‌های روزانه حکایت از عدم قطع زنجیره کرونا و یا کاهش میزان شیوع در استان است و وضعیت نگران کننده ای پیش رو است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۴ آذر).

در مازندران، «افزایش آمار مناطق وضعیت قرمز از ۳ به ۶ شهرستان آن هم پس از ۱۲ روز اجرای سفت و سخت محدودیت‌های جامع مصوب ستاد کرونا، ابهاماتی را در اذهان عمومی و حتی مسئولان سیاسی و شهرستان های قرمز ایجاد کرده است» (ایرنا ۱۳ آذر).

در مرکزی، معاون دانشگاه علوم پزشکی گفت: «مراکز بیمارستانی استان به صورت اضطراری به ۹ دستگاه اکسیژن‌ساز و مخازن و تجهیزات جانبی برای مداوای بیماران کرونایی نیاز دارند. استفاده از اکسیژن در درمان بیماران کرونایی از مولفه‌های کلیدی در روند درمان است و کمبود تجهیزات اکسیژن ساز برای حوزه درمان فاجعه محسوب می‌شود» (ایرنا ۱۴ آذر).

در زنجان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «کرونا همچنان در زنجان تداوم دارد. از زمان شیوع کرونا بیش از یک هزار نفر از کادر درمانی استان به کرونا مبتلا شدند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۳ آذر).


دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۱۴ آذر ۱۳۹۹ (۴ دسامبر ۲۰۲۰)