زلزله سی سخت در کهگیلویه و بویراحمد پیام همدردی خانم مریم رجوی و دعوت به همیاری


چهارشنبه شب ساعت ۲۲ و ۵ دقیقه بوقت محلی زلزله یی به قدرت ۵ و شش دهم ریشتر سی سخت مرکز شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد را لرزاند.

براثر زمین لرزه آب و برق و گاز در شهر سی سخت قطع شد و با شکستگی لوله های گاز خطر آتش سوزی مردم را که در تاریکی مطلق به خیابانها پناه برده بودند، نگران کرد. بارش باران که دقایقی پیش از زلزله آغاز شده بود با هوای زیر صفر مردم نگران را که خانه های خود را ترک کرده و به فضای باز رفته بودند، در سختی بیشتری قرارداد. مردم در محدوده منطقه زلزله که ۹۳شهر و روستا (شامل۶۶ هزار نفر) را شامل می شود، تمام شب را در بیرون خانه و در خودرو گذراندند.

یک هموطن: «این هم از زلزله ۲۹ بهمن ۹۹ از دیشب تا حالاما اینجا توی باران ایستادیم. ای ننگتان باد ای دولتمردان بیشرف. ننگتان باد صدا و سیمای ملی. که می گویید ۵۰ خانه بیشتر ترک بر نداشته ! این از وضعیت ما از دیشب یکی نیامده سراغ ما را بگیره . .. توی این خونه دو تا معلول هست خونه کلا تخریب شده یکی نیامده سراغ ما را بگیره . خدا خوشش میاد وضعیت ما اینطوری باشه! توی این بارون. اصلا جرئت نمی کنیم برویم توی خونه هامون. ننگ تان باد ای دولت مردان بیشرف. ننگت باد صدا و سیمای ملی.»

بر اساس گزارش ها اولیه ۷۸ روستا خسارت جدی دیده اند و برخی منازل مسکونی صد در صد تخریب و غیر قابل سکونت شده است. رسانه های رژیم از ۴۳مجروح خبرداده اند که حال چند نفر وخیم است،شهر سی سخت بیمارستان ندارد و مرکز بهداشت شهر در زلزله تخریب شده و چون امکانی برای شرایط اضطراری نیز وجود ندارد لذا مجروحین باید به بیمارستان یاسوج منتقل شوند. زمین لرزه باعث ریزش کوه و صخره ها شد و غرش ناشی از ریزش کوه بر نگرانی هموطنانمان افزود. جاده سی سخت به یاسوج که بسیار ناایمن است بر اثر ریزش کوه بسته شده و انتقال مجروحین را با مشکل روبرو کرده است.
زلزله در برخی از مناطق استانهای اصفهان فارس و خوزستان نیز احساس شده و در منطقه پادنای سٍمیرم در استان اصفهان بر اثر زلزله دست کم سه تن از هموطنان مجروح شده اند. پس از زمین لرزه اصلی چند پس لرزه نیز این منطقه را لرزاند.


خانم مریم رجوی ضمن همدردی صمیمانه با مردم دردمند زلزله‌زده در سی‌سخت و یاسوج و با آرزوی شفای عاجل برای هموطنانی که مصدوم و مجروح شدند،جوانان یاسوج و کهگیلویه و بویراحمد را به کمک به زلزله‌زدگان فراخواند و تأکید کرد: این تنها دستان پرتوان شماست که می‌تواند بر دردهای آن‌ها مرهم بگذارد. آخوندها نه به فکر تدابیر ایمنی برای مناطق زلزله‌خیز هستند و نه اقدامی برای مهار و جبران خسارات می‌کنند. آنها تنها به فکر حفظ قدرت هستند و با چپاول ثروت‌های ایران و هدر دادن آن در پروژه‌های اتمی و موشکی، مردم را در برابر سیل و زلزله و بیماری بی‌دفاع گذاشته‌اند.