فاجعه کرونا در ایران: آمار جانگداز قربانیان در ۴۹۷ شهر از ۲۲۳ هزار و ۱۰۰ نفر بیشتر است


فاجعه کرونا در ایران: آمار جانگداز قربانیان در ۴۹۷ شهر از ۲۲۳ هزار و ۱۰۰ نفر بیشتر است

ویروس انگلیسی حداقل ۱۶ استان را فراگرفته و هر بیمار کرونایی مبتلا به نوع انگلیسی است مگر خلافش ثابت شود

    وزارت بهداشت رژیم: خیز سهمگین کرونا کشور را تهدید می کند. بستریهای روزانه در برخی استان‌ها، همچنان صعودی است. بیشترین بستریها به ترتیب در خوزستان، مازندران و سمنان و بیشترین مرگ در خوزستان، مازندران، گلستان و سمنان است
    رییسی: ویروس انگلیسی محدود به خوزستان نیست. حداقل در ۱۶ استان ۱۸۷ مورد کشف شده و ۲۰ فوتی داشتیم
    دانشگاه پزشکی اهواز:در خوزستان هفته گذشته موارد بیماری ۷۴ درصد، بستریها ۹۰ درصد و فوتی ها ۱۰۰ درصد افزایش یافت
    رئیس بیمارستان ابوذر اهواز: قبل از کرونای انگلیسی از هر ده کودک با علائم کرونا یک نفر بستری می‌شد اما اکنون از هر سه کودک یک نفر در ICU بستری می‌شود
    دانشگاه پزشکی شهرکرد: چهارمحال و بختیاری بعد از خورستان آسیب‌پذیرترین استان از نظر شیوع ویروس انگلیس است

سازمان مجاهدین خلق ایران بعد از ظهر امروز یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ اعلام کرد آمار جانگداز جانباختگان کرونا در ۴۹۷ شهر از ۲۲۳ هزار و ۱۰۰ نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان غربی به ۸۳۴۸ نفر، در البرز به ۵۵۹۳ نفر، در اصفهان به ۱۴۳۷۵ نفر، در ایلام به ۲۲۹۱ نفر، در تهران به ۵۲۸۸۶ نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۱۷۹۵ نفر، در خوزستان به ۱۱۶۸۰ نفر، در سمنان به ۳۵۰۵ نفر، در فارس به ۶۶۵۷ نفر، در کرمان به ۴۹۴۴ نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۱۶۷۹ نفر، در گلستان به ۵۷۹۵ نفر، در گیلان به ۷۹۷۶ نفر، در لرستان به ۹۲۵۳ نفر، در مازندران به ۹۴۲۷ نفر و در مرکزی به ۴۵۰۳ نفر رسیده است.

لاری سخنگوی وزارت بهداشت گفت: «خیز سهمگین و شدید کرونا کشور را تهدید می کند. موارد بستری روزانه در برخی استان‌ها، همچنان صعودی است و متأسفانه در هفته گذشته شاهد افزایش نسبی بروز موارد مثبت بستری و مرگ و میر نسبت به هفته ما قبل آن هستیم. در هفته گذشته بیشترین میزان بستری به ترتیب در خوزستان، مازندران و سمنان و بیشترین میزان بروز موارد مرگ و میر به ترتیب در خوزستان، مازندران، گلستان و سمنان گزارش شده است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۰ اسفند).

رییسی سخنگوی ستاد کرونا گفت: «این ویروس الآن محدود به خوزستان نیست. حداقل در ۱۶ استان کشور گزارش شده و تا الآن ۱۸۷ مورد ویروس انگلیسی کشف کردیم و ۲۰ فوتی هم تا حالا از ویروس انگلیسی داشتیم... سرعت انتقال ویروس این‌قدر زیاد هست که ممکن است به‌طور ناگهانی تخت‌های یک استان پر بشود و باعث سرگردانی بشود » (تلویزیون رژیم ۹ اسفند).

در تهران، رئیس مجتمع بیمارستانی خمینی گفت: «این شرایط می‌تواند آرامش قبل از طوفان باشد...شدت انتقال ویروس انگلیسی مشکل اصلی است که امکان دارد موج چهارم را با قدرت بیشتری ایجاد کند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۰ اسفند).

در خوزستان، رییس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «در هفته گذشته موارد بیماری ۷۴ درصد، بستری ها ۹۰ درصد و موارد فوت در خوزستان به بیش از ۱۰۰ درصد نسبت به هفته قبل از آن افزایش یافت. موارد فوت ناشی از کرونا در خوزستان در ۲ هفته پیش ۵۴ مورد بود که این تعداد در هفته گذشته به ۱۳۲ مورد رسید. ۱۱ شهرستان خوزستان در وضعیت قرمز کرونایی و هشت شهرستان در شرایط نارنجی هستند» (ایرنا ۱۰ اسفند).

رئیس بیمارستان کودکان ابوذر اهواز گفت: «از دیدگاه پزشکی اکنون هر بیمار کرونایی مبتلا به نوع انگلیسی است مگر خلاف آن ثابت شود. قبل از کرونای انگلیسی از هر ده کودک با علائم کرونا یک نفر بستری می‌شد اما اکنون از هر سه کودک یک نفر در ICU بستری می‌شود. وضع آبادان و خرمشهر از دیگر شهرهای استان وخیم‌تر است» (تلویزیون رژیم ۹ اسفند).

در آذربایجان غربی، رییس دانشگاه علوم پزشکی گفت: “در این یک سال، روزانه به طور متوسط ۳۱۲ نفر به کرونا مبتلا شده و به طور متوسط ۱۰ نفر جان خود را از دست داده است. در این مدت، هفت درصد کل مبتلایان و ۶ درصد کل فوتی های کشور مربوط به آذربایجان غربی بوده که به ترتیب سه و ۲ درصد بیشتر از سهم جمعیت استان است» (ایرنا ۱۰ اسفند).

در گیلان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: ”هم‌اکنون بالغ بر ۳۰۰ بیمار بستری داریم که بیش از یک چهارم آنها در ICU و اغلب بدحال هستند و اغلب شهرهای استان گیلان هم زرد و نارنجی هست. اخیراً شاهد مرگ چند بیمار در سنین پایین و بدون بیماری زمینه‌ای بودیم چند مورد هم کرونای جهش‌یافته انگلیسی»داشتیم (تلویزیون رژیم ۹ اسفند).

در چهارمحال و بختیاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «چهارمحال و بختیاری بعد از خورستان آسیب‌پذیرترین استان از نظر شیوع ویروس جهش‌یافته است» (ایسنا ۱۰ اسفند).


دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۱۰ اسفند ۱۳۹۹ (۲۸ فوریه ۲۰۲۱)