فاجعه کرونا در ایران: آمار جانگداز قربانیان در ۵۲۹ شهر از ۲۴۱ هزار و ۴۰۰ نفر بیشتر است


شمار مبتلایان جدید در ۲۴ساعت گذشته ۱۴درصد نسبت به روز قبل و ۶۵ درصد نسبت به یک هفته قبل افزایش داشته است


•    محرز: واردات واکسن کرونا به کندی پیش رود و با ادامه این شرایط، تأمین واکسن، ذره ذره خواهد بود. واکسن روسی در برخی افراد عوارض شدیدی ایجاد کرده است
•    رییسی: سوش غالب در کشور در حال تبدیل شدن به سوش ویروس انگلیسی است.
•    رییس نظام پزشکی: واکسن در پکیج‌های ۱۰۰ و۲۰۰ هزار تحویل می‌شود که حتی فاز اول کادر درمان و افراد آسیب پذیر را تأمین نمی‌کند
•    دانشگاه پزشکی مازندران: شمار بیماران بستری شده نسبت به شروع سال ۷۷ درصد رشد یافت
•    دانشگاه پزشکی تبریز: بیش‌ترین ویروس انگلیسی در کشور در آذربایجان شرقی مشاهده شده است

سازمان مجاهدین خلق ایران بعد از ظهر امروز پنجشنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ اعلام کرد آمار جانگداز جانباختگان کرونا در ۵۲۹ شهر از ۲۴۱ هزار و ۴۰۰ نفر بیشتر است. شمار قربانیان آذربایجان شرقی به ۹۵۹۸ نفر، در آذربایجان غربی به ۹۰۷۳ نفر، در اصفهان به ۱۵۷۱۰ نفر، در تهران به ۵۵۷۸۱ نفر، در خوزستان به ۱۴۱۷۴ نفر، در فارس به ۷۰۸۷ نفر، در کردستان به ۴۱۷۷ نفر، در کرمان به ۵۳۳۴ نفر، در کرمانشاه به ۴۸۲۹ نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۱۸۴۹ نفر، در گیلان به ۸۴۴۶ نفر، در لرستان به ۱۰۱۹۳ نفر، در مازندران به ۱۰۲۹۰ نفر، در مرکزی به ۵۰۰۸ نفر و در یزد به ۴۳۵۷ نفر رسیده است.
سخنگوی وزارت بهداشت در آمار مهندسی شده خود، شمار بیماران جدید در ۲۴ ساعت گذشته را ۱۱۷۵۰ اعلام کرد که نسبت به روز گذشته ۱۴ درصد و نسبت به هفته گذشته ۷۰درصد افزایش را نشان میدهد. طبق این آمار شمار بیماران درICU ۳۹۸۹ نفر است که بالاترین رقم در ۲ ماه گذشته است(ایرنا ۱۲ فروردین۱۴۰۰).
محرز عضو علمی ستاد کرونا با اشاره به اینکه سرعت واردات واکسن کرونا به کندی پیش میرود گفت: «با ادامه این شرایط، باز هم روند تأمین این واکسن، ذره ذره خواهد بود. تا کنون مقدار کمی واکسن از چین و روسیه وارد شده است. واکسن روسی در برخی افراد عوارض شدیدی ایجاد کرده که البته در بسیاری از افراد این عوارض برطرف شده، اما در برخی افراد هم هنوز عوارض وجود دارد» (روکنا ۱۱ فروردین۱۴۰۰).
رییسی سخنگوی ستاد کرونا گفت: “سوش غالب در کشور در حال تبدیل شدن به سوش انگلیسی است. اکنون شاهد هستیم که شهرهای قرمز و نارنجی در حال افزایش است، این شروعی برای افزایش بیماران است و من پیش بینی می کنم یک هفته تا ۱۰ روز بعد از تعطیلات عید افزایش شدیدتر بیماری را خواهیم داشت. تعداد شهرهای قرمز و نارنجی به ۱۱۷ شهر رسیده و در روزهای آتی شهرهای قرمز و نارنجی بیشتری خواهیم داشت» (ایسنا ۱۲ فروردین۱۴۰۰).
ظفرقندی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی گفت: «مجموعاً ۶۰۰ هزار دوز واکسن روسی، ۲۵۰ هزار دوز واکسن چینی و ۱۲۵ هزار دوز واکسن از هند وارد شده است. واکسن در پکیج‌های با تعداد ۱۰۰ هزار و۲۰۰ هزار تحویل می‌شود که حتی امکان واکسیناسیون فاز اول اعضای کادر درمان و افراد آسیب پذیر را تأمین نمی‌کند. آشکار بود که زحمات دانشمندان پُرتوان کشور در ماه‌های اول۱۴۰۰ به نتیجه نخواهد رسید و برای کاهش بستری و مرگ و میر و قطع زنجیره بیماری نیاز به پیش خرید واکسن خارجی وجود داشت» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۲ فروردین۱۴۰۰».
در مازندران، معاون دانشگاه پزشکی شمار بیماران کرونایی گفت: شمار بیماران از اول تا ۱۲ فروردین به ۷۸۰ نفر رسیده یعنی ۷۷ درصد رشد یافت و ۳۳۹ نفر بر شمار بیماران بستری شده اضافه شده است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۲ فروردین۱۴۰۰).
در خراسان جنوبی، دبیر ستاد کرونا در خراسان جنوبی گفت: «میزان بستری ها نسبت به هفته آخر اسفند۷۳ درصد افزایش نشان می‌دهد» (ایرنا ۱۲ فروردین۱۴۰۰).
در هرمزگان، رئیس مجتمع درمانی پیامبر اعظم بندرعباس اعلام کرد هرمزگان به زودی در وضعیت بحرانی قرار خواهد گرفت. سخنگوی دانشگاه پزشکی گفت: «تمام بیماران مثبت کرونایی از نوع کرونای انگلیسی هستند. بیشترین موارد در بندرعباس، میناب، قشم، جزیره کیش، رودان، بندرلنگه، پارسیان و جاسک هستند» (ایسنا ۱۲ فروردین۱۴۰۰).
در آذربایجان شرقی، معاون دانشگاه پزشکی تبریز گفت: «بیش‌ترین ویروس انگلیسی در کشور در آذربایجان شرقی مشاهده شده و رنگبندی شهرها روز به روز در حال تغییر است» (ایسنا ۱۱ فروردین۱۴۰۰). وی همچنین «از افزایش ۲۵ درصدی ورودی بیماران کرونایی به بیمارستان‌های» استان خبر داد(خبرگزاری حکومتی مهر ۱۲ فروردین۱۴۰۰).

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۱۲ فروردین ۱۴۰۰