رکورد فاجعه بار وبی سابقه کرونا در ۱۴ ماه گذشته


رکورد فاجعه بار وبی سابقه کرونا در ۱۴ ماه گذشته طبق آمار حکومتی:
 ۱۷۴۳۰ مبتلای جدید در ۲۴ ساعت در کشور و ۴۴۰۰ بستری در تهران شامل ۱۱۲۰ بیمار در ICU


آمار جانگداز قربانیان در ۵۳۵ شهر از ۲۴۴ هزار و ۸۰۰ نفر بیشتر است
•    وزارت بهداشت: موج چهارم با سرعت پیشرفت میکند و از غرب به شرق گسترش می‌یابد
•    زالی: تجربه خوزستان با ویروس انگلیسی تکرار میشود. تهران باید یک هفته تا ۱۰ روز تعطیل شود
•    توکلی: در هر ۲۴ ساعت ۱۰۰۰ بیمار کرونایی درتهران بستری میشوند ۱۰۳ بیمارستان از ۱۷۵ بیمارستان درگیر کرونا هستند. مراجعه و درمان سرپایی روزانه به ۵۰۰۰ نفر رسیده است
•    دانشگاه پزشکی اهواز: اکنون ۱۸۳۸ بیمار کرونایی بستری هستند که ۴۰۷ نفر در ICU هستند
•    مریم رجوی: موج سهمگین کرونا نتیجه سیاستهای جنایتکارانه رژیم است. خامنه ای با ممنوع کردن ورود واکسن و خوداری از کمک به زحتمکشان و کارگران و فرستادن آنها به میدانهای مین کرونا، مسئول کشتار بزرگی است که جریان دارد

سازمان مجاهدین خلق ایران بعد از ظهر امروز سه‌شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ اعلام کرد آمار جانگداز جانباختگان کرونا در ۵۳۵ شهر از ۲۴۴ هزار و ۸۰۰ نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۹۸۲۳ نفر، در آذربایجان غربی به ۹۱۷۸ نفر، در البرز به ۶۰۸۳ نفر، در اصفهان به ۱۵۹۶۰ نفر، در ایلام به ۲۵۰۱ نفر، در تهران به ۵۶۳۰۱ نفر، در خراسان رضوی به ۱۵۷۸۵ نفر، در خوزستان به ۱۴۵۴۹ نفر، در سمنان به ۴۲۹۰ نفر، در سیستان و بلوچستان به ۵۶۴۱ نفر، در فارس به ۷۱۸۲ نفر، در قزوین به ۲۷۷۴ نفر، در قم به ۸۷۵۵ نفر، در کرمانشاه به ۴۸۸۴ نفر، در گیلان به ۸۵۸۱ نفر، در لرستان به ۱۰۳۴۳ نفر، در مازندران به ۱۰۴۴۵ نفر، در هرمزگان به ۲۷۵۰ نفر، در همدان به ۵۵۸۸ نفر و در یزد به ۴۴۰۷ نفر رسیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت در آمار مهندسی شده خود، شمار مبتلایان جدید در ۲۴ ساعت گذشته را برای اولین بار از شروع پاندمی کرونا ۱۷۴۳۰ نفر اعلام کرد که ۲۵ درصد بیشتر از ۱۴۰۵۱ مبتلای روزانه در ۷ آذرگذشته، بالاترین رقم در پیک سوم است. وی همچنین گفت: «شیوع بیماری کووید۱۹ در کشور بسیار گسترده و نگران‌کننده است، موج چهارم این بیماری با سرعت در حال پیشرفت است و از نیمه غربی به نیمه شرقی گسترش می‌یابد» (ایرنا ۱۷ فروردین ۱۴۰۰).

در تهران، زالی پس از جلسه اضطراری ستاد کرونا در تهران گفت: «هفته آینده، هفته ای بسیار سخت برای پایتخت خواهد بود، تجربه اخیر خوزستان که با گونه جهش یافته کرونا، در تهران در حال تکرار است. میزان بستری بیماران کرونایی به ۴۴۰۰ تخت در استان رسیده و ۱۱۲۰ نفر از آنها یعنی حدود ۲۵ درصد در ICU هستند. در ۱۴ ماه گذشته چنین رکوردی در استان تهران ثبت نشده بود که نشانه نگران کننده ای برای روزهای آینده است. از هر دو بیمار مشکوک، جواب آزمایش PCR یک نفر مثبت است که اگر جوابهای منفی کاذب را هم در نظر بگیریم، عدد واقعی بالاتر هم می شود. متاسفانه دیروز ۵۶ نفر از شهروندان تهرانی را به دلیل کرونا از دست دادیم. افراد فوت شده تقریبا به همه مناطق تهران تعلق دارند پیشنهاد ما تعطیلی یک هفته تا ۱۰ روزه استان تهران است و آن را به معاون اول رییس جمهور، وزیر کشور و وزیر بهداشت اعلام کرده ایم» (ایسنا ۱۷ فروردین ۱۴۰۰).

توکلی معاون ستاد کرونا در تهران گفت: «در هر ۲۴ ساعت ۱۰۰۰ بیمار کرونایی در استان بستری شده اند. مراجعه و درمان سرپایی روزانه به ۵۰۰۰ نفر رسیده و ۱۰۳ بیمارستان از ۱۷۵ بیمارستان استان درگیر کرونا هستند و ناچاریم خدمات درمانی الکتیو را در مراکز درمانی اصلی و جنرال» لغو کنیم(ایسنا ۱۷ فروردین ۱۴۰۰).

رییس دانشگاه بقیه الله گفت: «مراجعه بیماران کرونایی به ۳۰۰ نفر در روز رسیده، با افزایش بستری ها بخشهای عادی را به بخش کرونا تبدیل می کنیم. انتظار می رفت، تهران تعطیل شود اما این تصمیم هنوز گرفته نشده است» (ایسنا ۱۷ فروردین ۱۴۰۰).

سعید خال، مدیرعامل بهشت‌زهرا با تاکید بر اینکه آرایش بحران گرفته‌ایم، فاش کرد که در ماه آبان میزان متوفیان تهران به ۴۰۰ نفر میرسیده که ۱۵۰ در صد بیشتر از متوسط متوفیان قبل از کروناست(وطن امروز ۱۷فروردین۱۴۰۰).

در خوزستان، رییس دانشگاه پزشکی اهواز گفت: «۱۸۳۸ بیمار کرونایی در خوزستان بستری هستند از این تعداد ۴۰۷ نفر در ICU هستند. ۹۶ درصد تخت های اختصاص یافته به بیماران کرونایی اشغال هستند. در پی رسیدن به اشغال ۱۸۰۰ تخت بستری در استان خوزستان، دیگر تختی برای بیماران وجود نداشت و تنها ۵۰ تا ۱۰۰ تخت دیگر داشتیم» (ایرنا ۱۷ فروردین۱۴۰۰).

در فارس، رئیس دانشگاه پزشکی شیراز گفت: «۳۵۰۰ مورد جدید مبتلا به کرونا در دو روز گذشته شناسایی شده و ظرفیت بیمارستان های حضرت علی اصغر و فقیهی تکمیل شده و در حال حاضر بیماران کرونایی به بیمارستان چمران اعزام می شوند؛ همچنین بیمارستان پشتیبان در ورزشگاه دستغیب نیز بار دیگر راه اندازی شده است» (خبرگزاری نیروی قدس ۱۷ فروردین۱۴۰۰).

در مازندران، «طی شبانه روز گذشته با بستری شدن تعداد ۲۴۱بیمار کرونایی جدید، تعداد بستری شدگان به ۹۹۲نفر رسید. از این تعداد ۱۸۶ بیمار در ICU بستری هستند» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۱۷ فروردین۱۴۰۰).

در گیلان مدیر مرکز بهداشت گیلان، گفت: «متاسفانه در شبانه روز گذشته ۱۵۶ بیمار جدید کرونایی را بستری کردیم که حال ۱۸ نفر آنان وخیم است.در مجموع ۵۴۰ بیمار کرونایی بستری هستند» (ایسنا ۱۷ فروردین۱۴۰۰).

در البرز، رییس دانشگاه پزشکی اعلام کرد: «با مرگ ۱۴ بیمار کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان از ابتدا تاکنون به ۲۹۴۳ نفر رسیده است» (ایرنا ۱۷ فروردین۱۴۰۰).

خانم مریم رجوی روز گذشته موج سهمگین کرونا را نتیجه سیاستهای جنایتکارانه و چپاولگرانه رژیم آخوندی توصیف کرد و خامنه ای را مسئول این کشتار بزرگ دانست. او ورود واکسن آمریکایی، انگلیسی را ممنوع میکند و کمترین کمکی به زحتمکشان و کارگران از محل صدها میلیارد دلار اموال به سرقت رفته در بنیادهای تحت کنترل ولی فقیه نمیکند و آنها را برای تامین حداقل زندگی شان روانه میدانهای مین کرونا میکند.


دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۱۷ فروردین ۱۴۰۰ (۶ آوریل ۲۰۲۱)