العربیه:‌ روابط رژیم ایران و شبه نظامیان طالبان

العربیه در گزارشی به بررسی روابط رژیم آخوندی و شبه نظامیان طالبان طی سالهای اخیر پرداخت و گفت: «پاکستان به طور تلویحی اعلام کرد که ملا اختر منصور، رهبر طالبان افغانستان، روز شنبه اول خرداد در خاک پاکستان و در راه بازگشت از ایران، هدف حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی قرار گرفت و جان خود را از دست داد. این خبر را وزارت امور خارجه رژیم ایران تکذیب کرده اما رابطه خود را با گروه تندروی طالبان تکذیب نکرد.
وزارت خارجه پاکستان، یکشنبه دوم خرداد اعلام کرد که در خودروی بمب‌باران شده توسط هواپیمای آمریکایی، گذرنامه‌ای پاکستانی متعلق به یک مرد یافته که والی محمد نام دارد؛ گذرنامه‌ای که حامل روادید معتبر ایران است. این وزارتخانه افزوده که معتقد است صاحب این گذرنامه،، یعنی روز حمله هوایی آمریکا به ملا اختر، از ایران وارد پاکستان شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، خبرهای حاکی از سفر رهبر طالبان به کشورش را در این تاریخ، رد کرده اما سخنان مقام‌های پاکستانی که گفته‌اند، گذرنامه ملا اختر که احتمالا با نامی غیر از نام واقعی‌اش صادر شده، حامل روادید ایران است را رد نکرد».
العربیه افزود: «این نخستین بار نیست که گزارش‌ها، از ارتباط میان نظام رژیم ایران و گروه تندروی طالبان افغانستان حکایت می‌کند، گروهی که در سال ۲۰۱۱ در پی حمله ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا به افغانستان، حکومتش سرنگون شد».
العربیه افزود: “خبرگزاری تسنیم، گزارش داد که هیئتی به نمایندگی از دفتر سیاسی طالبان افغانستان و به ریاست «طیب آغا» رئیس این دفتر «به منظور بحث بر سر چند مساله از جمله اوضاع منطقه و پرونده مهاجران افغان در ایران» به تهران سفر کرده است.
آن هنگام سایت «جی بی سی نیوز» گزارش داد که ملا اختر منصور، فردی که پس از مرگ ملا محمد عمر، به رهبری طالبان رسید، از جمله اعضای این هیئت بود که سه روز را در پایتخت ایران سپری کرد و با مسئولانی از جمله محمد جواد ظریف و شماری از فرماندهان سپاه پاسداران، دیدار و گفت‌وگو کرد.
پیش از آن در سال ۲۰۱۴، هیئتی از طالبان، سفری محرمانه به ایران داشت و در سال ۲۰۱۲، هیئتی از طالبان در کنفرانس «بیداری اسلامی» در تهران، حضور یافته بود».
العربیه با تیتر ”اسلحه و آ موزش” افزود: اردیبهشت ۸۹ ژنرال استنلی مکریستال، فرمانده وقت نیروهای آمریکایی در افغانستان، رژیم ایران را متهم به حمایت تسلیحاتی و آموزشی از گروه طالبان کرد.
اسفند ۸۸، دریادار مایک مولن رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اعلام کرد که مقادیر بزرگی اسلحه از ایران به شبه‌نظامیان افغان در اقلیم قندرها رسید.
بهمن سال ۹۴، مقام‌های افغان اعلام کردند که مین‌های ساخت ایران را در یکی از انبارهای اسلحه طالبان در منطقه بامیان در مرکز افغانستان یافتند».
به گفته العربیه روزنامه «ساندی تایمز»، گزارشی از همکاری نظامی طالبان و رژیم ایران منتشر کرده است. این روزنامه، از آموزش‌های نظامی شبه‌نظامیان طالبان با نظارت مسئولان امنیتی رژیم ایران در پایگاه‌هایی در مناطق مرزی افغانستان و ایران، خبر داده که طی آن، شبه‌نظامیان آموزش‌هایی در زمینه چگونگی حمله به پایگاه‌های نیروهای ناتو با استفاده از اسلحه و بمب‌های محلی ساز، می‌بینند.
بنا بر این گزارش، شبه‌نظامیان، آموزش‌هایی در زمینه حمله به ایست‌های بازرسی و پایگاه‌های نظامی کوهستانی می‌بینند. همچنین آموزگاران ایرانی به شبه‌نظامیان طالبان آموزش می‌دهند که چگونه با استفاده از اسلحه کلاشینکوف، به اهداف خود در بیابان حمله کنند.
یکی از اعضای گروه طالبان درباره رابطه با رژیم ایران به روزنامه «ساندی تایمز» گفته است: «مذهب و تاریخمان متفاوت است، اما هدف ما یکی است، هر دوی ما می‌خواهیم آمریکایی‌ها را بکشیم».
این روزنامه در گزارش خود، با سه‌تن از فرماندهان طالبان که در ایران آموزش دیده‌اند، گفت‌وگو کرده است. یکی از فرماندهان که از اقلیم وارداک است، درباره سفر خود به همراه ۲۰ تن دیگر از شبه نظامیان به ایران گفته است آن‌ها از جنوب پاکستان به سمت غرب، یعنی مرزهای ایران حرکت کردند. سپس به شهر زاهدان در جنوب شرق ایران رفتند.
یکی دیگر از فرماندهان که از اقلیم غزنی در جنوب افغانستان است، گفت به همراه افرادش، پنج روز طول کشید تا به نمروز در جنوب غرب افغانستان بروند و آن‌جا از مرز عبور کرده و به استان سیستان و بلوچستان رفتند. او افزود که طالبان، برای هر نفر، ۵۰۰ دلار به قاچاقچیان پرداخته کرده تا آن‌ها را به ایران برسانند. مرز را شبانه با خودرو پشت سر گذاشتند به گونه‌ای که با ایست‌های بازرسی ارتش روبرو نشوند. در نهایت آموزگاران ایرانی خود را پیدا کردند که با وانت‌های «پیک آپ» دنبالشان آمده بودند تا آن‌ها را به روستای در حومه شهر زاهدان منتقل کنند؛ روستایی که حدود یک ساعت از اردوگاه محل تمرین فاصله دارد.
وی افزود: «رژیم ایران تمام هزینه‌های سفر را پرداخت می‌کند، ما ابتدا پرداخت می‌کنیم اما هنگامی که به ایران می‌رسیم، پولی که هزینه کردیم را به ما می‌پردازند».
ساندی تایمز به نقل از منابع طالبان افزوده است نیروهای گروه، با استفاده از اسلحه جنگی، تمرین‌های خود را زیر نظر مربیان رژیم ایران انجام می‌دهند. این دوره آموزشی سه ماه طول می‌کشید. در ماه نخست، به شبه‌نظامیان، چگونگی آغاز حملات پیچیده، چگونگی شلیک آتش به پایگاه‌های دشمن و چگونگی فرار پیش از آن‌که دشمن بتواند توان خود را جمع کند، آموزش داده می‌شود. در ماه دوم، به شبه‌نظامیان، کار گذاشتن مین و بمب‌های کنار جاده‌ای آموزش داده می‌شود، بمب‌هایی که بسیاری از نیروهای آمریکایی و بریتانیایی را در افغانستان کشت اما در ماه سوم، به شبه‌نظامیان طالبان، یورش به اهداف ثابت و بالا رفتن از کوه برای حمله به پایگاه‌ها، آموزش داده می‌شود.
این فرماندهان به «ساندی تایمز» گفته‌اند رژیم ایران توسط قاچاقچیان و از راه صحرا، به آن‌ها اسلحه و بمب می‌رساند، قاچاقچیانی که از الاغ، شتر و اسب استفاده می‌کنند. با این وجود این فرماندهان معتقدند که سا‌ل‌های جنگ در افغانسان، به آن‌ها تجربه گرانبهایی داده است اما پس از آموزش در ایران، تجربه آن‌ها نیز بسیار بهتر شده است. یکی از آن‌ها می‌گوید: «این آموزش برای ما بسیار مفید بود».