تلویزیون الجزیره: جنگ سرنوشت ساز در یمن

ساحل غربی یمن شروع قلمرو دیکتاتور مخلوع یمن علی عبدالله صالح بوده است . او در این نقطه بود که امپراطوری مالی اش را بنا نهاد ولی بنا به عقیده ناظران این منطقه می تواند پایان راه او باشد.

محمد جمیح تحلیلگر سیاسی یمنی به تلویزیون الجزیره گفت: طرحهای نظامی اخیر ارتش ملی یمن، انتقال دولت قانونی به عدن و حضور رئیس جمهور در این شهر همگی تحولات مهمی هستند.
در زمینه نظامی از مأرب به صرواح و از بیحان به شبوه و تصرف مواضعی در شمال صعده ممکن است بتواند کلید تسخیر صنعا باشد.
حضور نیروهای دولت ملی در ساحل غربی یعنی قطع شریان اصلی و مسدود کردن راه رسیدن سلاحی که برای شبه نظامیان حوثی و علی عبدالله صالح می رسد.
علی عبدالله صالح طی دوره های طولانی همیشه راههای ارتباطی اش را با شیوخ و شخصیتهای اجتماعی و قاچاق چیان حفظ کرده بود ولی حالا این جاده قطع شده و بدون شک بر روی امکانات حوثی ها در تعز هم تاثیر خواهد گذاشت.
در صورتیکه نیروهای مردمی بتوانند این جاده ها را کاملا قطع کنند وضعیت حوثی ها در تعز بحرانی خواهد شد.
تلویزیون الجزیره: همیشه گفته می شد که تعز کلید یمن است و کسی که تعز را در کنترل خود داشته باشد راه در مقابلش باز است تا به صنعا برود پس چرا این جنگ تعیین تکلیف نمی شود؟
محمد جسار کارشناس نظامی و استراتژیکی: این موضوع به نظامیان و مقاومت بر نمی گردد بلکه باید بوضوح بگویم که به خاطر فشارهای بین المللی است.
می بایست شفاف باشیم. ارتش ملی و مقاومت مردمی به عملیات خود در شهرهای تعز و شبوه و نهم  با عملیات اخیر راه پیشروی به سوی صنعا را تسهیل می کنند.
الجزیره - ۱۷ دی ۹۵