الجزیره: تلاشهای ترکیه برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه

ترکیه با جدیت هرچه تمامتر دنبال ایجاد منطقه امن در سوریه است. رئیس جمهور ترکیه در جریان سفر اخیر خود به کشورهای خلیج فارس بار دیگر بر این مسئله تأکید کرد.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت مسکو در زمینه مبارزه با تروریسم در سوریه می خواهد با دولت ترامپ همکاری کند.
از طرفی معاون وزیر خارجه روسیه گفت اجلاس آستانه گسترده است و موضوع اصلی در این اجلاس آتش بس در سوریه خواهد بود.
رئیس جمهور ترکیه نیز در دیداری که از بحرین داشت بر منطقه امن در شمال سوریه تاکید مجدد کرد و گفت منطقه امن، شامل پرواز ممنوع نیز خواهد بود.
 
تلویزیون الجزیره گفت: آیا ترکیه همانگونه که روسیه می خواهد قبول خواهد کرد که برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه با رژیم اسد هماهنگی کند؟
 دکتر برهان کر اوغلو استاد روابط بین المللی: طبعا که قبول نخواهد کرد. از شروع بحران موضع ترکیه روشن بود. رژیم اسد مشروعیتش را از دست داده و تا این تاریخ علیه داعش نجنگیده است. الان بعد از اینکه ترکیه و ارتش آزادی سوریه در جنگ علیه داعش قربانی هایی دادند و شهر الباب را تسخیر کردند، ارتش اسد وارد جنگ علیه داعش شده اند ولی همه می دانند که میان داعش و رژیم اسد روابط وجود دارد. ارتش اسد به جنوب شهر الباب آمده است و این برای ترکیه قابل قبول نیست . نیازی به ورود ارتش اسد نیست...
 عملیات سپر فرات در هماهنگی میان ارتش آزادی سوریه و ترکیه انجام می شود تا داعش سرنگون شود. ترکیه از ارتش سوریه نخواسته است تا با ترکیه همکاری کند چونکه می دانیم ارتش رژیم اسد از داعش استفاده های زیادی می کند.
تلاش روسیه برای وارد کردن ارتش اسد به موضوع الباب غیر قابل قبول است.
الجزیره - ۲۹ بهمن ۹۵