العربیه: تنش میان ترکیه و رژیم ایران

تلویزیون العربیه می گوید: این بار رژیم حاکم بر ایران با کشور دیگری دچار تنش شده است. ترکیه رژیم ایران را متهم کرد به بی ثبات کردن کشورهای منطقه ادامه می دهد. در پاسخ، رژیم ایران سفیر ترکیه در تهران را احضار کرد و او را تهدید کرد.

اظهارات پی درپی مقامهای عالیرتبه ترکیه در بحرین و مونیخ رژیم ایران را به لرزه در آورد. مسؤلین ترکیه بصورتی مستقیم رژیم ایران را متهم کردند که ثبات کشورهای منطقه را هدف قرار می دهد و تلاش می کند در سوریه و عراق فرقه گرایی را گسترش دهد.
رژیم ایران با احضار سفیر ترکیه در تهران علیه اظهارات مولود چاووش اوغلو در برلین اعتراض کرد.
 
مصطفی اوزاجان تحلیلگر سیاسی از استانبول گفت:
رژیم ایران سیاست جدیدی را پیش گرفته و این بار ترکیه را تحریک می کند.
رژیم ایران از ۳۶ سال پیش به تحریک کشورهای منطقه می پردازد. آنطور که مولود چاووش اوغلو و بنعلی یلدریم نخست وزیر ترکیه گفتند، رژیم ایران حاکمیت کشورها را نقض می کند.
ترکیه در گذشته در مقابل رژیم ایران دندان روی جگر گذاشته بود. اما منافع ترکیه به خاطر دخالت رژیم ایران در عراق وسوریه به خطر افتاده است به همین دلیل سکوت آن حدی دارد.
 
رژیم ایران باید رویکردش را در منطقه تغییر دهد در غیر اینصورت میان این رژیم و کشورهای منطقه مانند ترکیه، عربستان سعودی و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس درگیری ایجاد خواهد شد، چرا که این کشورها با تهدید مستقیم رژیم ایران یا دست نشاندگان آن مواجه اند که در بعضی کشورها مانند عراق و سوریه حضور دارند.
دخالت این رژیم در امور کشورهای عرب به معنی دخالت در ترکیه است. این دخالتها امنیت ملی ترکیه و منافع عالیه ترکیه در منطقه را مورد تهدید قرار داده است.
العربیه - ۳ بهمن ۹۵