اسکای نیوز: تنش در روابط میان رژیم ایران و ترکیه

تنش در روابط ترکیه و رژیم ایران بالا گرفته است.

ترکیه رژیم ایران را متهم کرد در منطقه نقش بی ثبات کننده دارد و از این رژیم خواست تا از اقداماتی که باعث بی ثباتی و ناامنی در منطقه می شود دست بردارد. ترکیه اعلام کرد سیاست های فرقه گرایانه رژیم ایران را رد می کند.
رژیم ایران بعنوان اولین هم پیمان اسد از حضور نیروهای ترکیه در شمال سوریه برای ایجاد منطقه امن نگران است.
جواد گوک مشاور مرکز پژوهشهای استراتژیکی ترکیه به تلویزیون اسکای نیوز گفت: «بعد از رویدادهای حلب نوعی رویارویی میان رژیم ایران و ترکیه بوجود آمده است. همیشه سیاست این دو کشور در تعارض با هم بوده است. بویژه به خاطر توسعه طلبی رژیم ایران در منطقه میان طرفین اختلاف وجود داشته است. ترکیه بعد از سفر رجب طیب اردوغان به کشورهای حوزه خلیج فارس این سیاست را اعلام کرد. ترکیه از اقدامات رژیم ایران در خاور میانه ناراضی است. تمامی کشورهای منطقه حتی دوستان رژیم ایران از سیاست این رژیم نسبت به کشورهای عرب و ترکیه نگران اند. وضعیت منطقه بسیار متشنج است«.
رژیم ایران به سمت روسیه و رژیم سوریه رفت ولی ترکیه در این سمت نبود بلکه با عربستان سعودی و قطر و در کلیت با آمریکا بود. در حال حاضر این رویارویی صریح و بسیار برجسته شده و حکومت ترکیه از همواره در کنار کشورهای عرب خواهد ماند چونکه با آنها تفاهم بیشتری دارد و سیاست هایش با سیاست کشورهای خلیج فارس منطبق تر است.

یکی از موارد اختلاف، سوریه است. ترکیه همیشه گفته است اگر اپوزیسیو ن سوریه بطور واقعی حمایت می شد پیروزی علیه داعش سریع تر بدست می آمد ولی حمایت واقعی وجود نداشت.
ترکیه همیشه گفته است باید درکنار کشورهای عربی باشیم نه اینکه مانند رژیم ایران در مقابل آنها باشیم.