زندانيان سياسي كه در شكنجه گاه قرون وسطايي رژيم در زاهدان در اسارت بسر ميبرند، در نامهيي از كمسارياي عالي حقوق بشر خواستند از اين زندان بازديد كند.

در نامه زندانیان سیاسی زندان مرکزی زاهدان كه به تاريخ 7 بهمن نوشته شده، رويكرد ضد انساني رژيم با زندانيان كه آنها از حقوقشان محروم كرده افشا شده است( فعالين حقوق بشر و دمكراسي، 9 بهمن)

متن كامل نامه زندانيان سياسي زندان مركزي زاهدان به اين شرح است:

به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل

به دنبال انتشار خبر بازدید ۶ ساعته کمیته امنیت ملی مجلس شورای اسلامی از بند ۲۰۹ و  ۳۵۰ زندان اوین و اعلام گزارش کمیته فوق مبنی بر رضایت بخش بودن وضعیت زندانها و حتی فراتر از همه اینها یکی از نمایندگان به نام صفر نعمتی اعلام داشته که زندانها مثل یک هتل می باشند؟!

اینجانبان زندانیان سیاسی محبوس در زندان زاهدان اعلام می نماییم که وضعیت مان در زندان زاهدان خیلی بغرنج و عذاب آور بوده ودارای مشکلات عدیده ای بهداشتی، درمانی ، تغذیه و از همه مهمتر مشکلات غذایی و حقوقی می باشیم و هیچگونه دسترسی به روزنامه های دولتی و کتاب را نداشته و متاسفانه همه ما در یک بند نگهداری نشده و بصورت جدا از هم و در بندهای مختلف نگهداری می شویم و نوع رفتار زندانبانان با ما انسانی و قانونی نبوده و با عنایت به اینکه کشور ایران یکی از امضاء کنندگان معاهده حقوق بشر می باشد. ولی با اینجانبان طبق قرار داد های بین المللی رفتار نمی شود و حقوق ما به عنوان یک زندانی تضییع می گردد.

لذا از مقامات محترم کمیسریای حقوق بشر تقاضامندیم با توجه به تجارب ارزنده ای که در امر بازدید از زندانها دارید از وضعیت ما در این زندان بازدید نموده تا همه دنیا بداند که ما در حال مرگ تدریجی در این زندان می باشیم و متاسفانه هیچ بازرسی از وضعیت ما توسط مقامات جمهوری اسلامی ایران صورت نمی گیرد .

ودر پاسخ به گزارش کمیته امنیت ملی مجلس و اظهارات آن نماینده  که وضعیت زندان ها را به هتل تشبیه نموده بود اعلام می داریم که شما واقعیت را گفته اید چون در جایی که  آقا زاده ها و کلاهبرداران میلیاردی و مافیای مواد مخدر نگهداری می شوند باید شبیه هتل باشد.ولی اگر واقعا به خاطر خدمت و انجام وظیفه از زندانها بازدید می کنید شما را به بازرسی بازداشتگاههای وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران در شهرستانها و مراکز استان ها بخصوص زندان زاهدان دعوت می نماییم.

و در پایان آرزومندیم که چنین هتلی نصیب شما آقایان هم بشود تا بیشتر از وضعیت ما آگاه شویم.

زندانیان سیاسی زندان مرکزی زاهدان

۷ بهمن  ۹۱

امضا گنندگان: زندانیان سیاسی عبدالوهاب ریگی ، عبدالغنی گنگوزه ای،حبیب ریگی ، امیر طالبی، احمد پولادخانی ، ایرج محمدی ، محمد امین آگوشی ، ناظر ملازهی، حامد وکالت ، عبدالخالق جفادار، ایوب بهرام زهی ، سلمان میایی ، مهر الله ریگی ، عماد ملازهی ،عابد میر بلوچ زهی

گزارش فوق به سازمانهای زیر ارسال گردید

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد

سازمان عفو بین الملل