آمار جانگداز قربانیان کرونا در ۵۴۱ شهر از ۲۷۲ هزار نفر بیشتر است

•    زالی: تهران روز‌های تراژیک و بسیار سخت کرونایی را طی می‌کند، شرایط تلخی داریم و بستری های ما به ۸۳۰۰ تن رسیده است
•    انستیتو پاستور: شاید جهش‌های خاصی در کشور ما باشد که تا به حال در دنیا هم گزارش نشده باشد
•    عضو کمیسیون بهداشت مجلس ارتجاع: نمی‌توان با سیاست های انفعالی با کرونا مقابله کرد! استراتژی دولت باید عوض شود
•    دانشگاه پزشکی اصفهان: ۲۲۹۸ بیمار کرونایی بستری و ۳۷۵ نفر در ICU هستند. در ۲۴ ساعت گذشته ۳۲ بیمار جان باختند
•    ایسنا: در قزوین در ۲۴ ساعت گذشته، ۴۶۴ بیمار کرونایی شناسایی و ۱۴۰ نفر بستری شدند و ۱۰ فوتی با علائم قطعی کرونا داشتیم
•    دانشگاه پزشکی آذربایجان غربی: در حالی که در زمستان بستری‌های روزانه اغلب ۲رقمی‌بود، از اوایل فروردین ۳ رقمی‌شده است

سازمان مجاهدین خلق ایران بعد از ظهر امروز جمعه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ اعلام کرد آمار جانگداز جانباختگان کرونا در ۵۴۱ شهر از ۲۷۲ هزار نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۱۱۱۳۳ نفر، در آذربایجان غربی به ۱۰۱۷۸ نفر، در البرز به ۷۱۰۸ نفر، در اصفهان به ۱۷۸۱۰ نفر، در ایلام به ۲۷۹۶ نفر، در تهران به ۶۲۴۲۱ نفر، در خراسان رضوی ۱۷۰۱۵ نفر، در خراسان شمالی به ۴۰۵۳ نفر، در خوزستان به ۱۶۵۸۴ نفر، در زنجان به ۲۹۹۵ نفر، در سیستان و بلوچستان به ۶۲۱۱ نفر، در فارس به ۸۳۷۲ نفر، در قزوین به ۳۱۵۴ نفر، در قم به ۹۲۲۵ نفر، در کرمان به ۶۱۱۹ نفر، در کرمانشاه به ۵۴۵۴ نفر، در گلستان به ۶۸۳۵ نفر، در گیلان به ۹۴۸۱ نفر، در لرستان به ۱۱۳۴۸ نفر، در مازندران به ۱۱۳۵۵ نفر، در مرکزی به ۵۶۸۸ نفر، در هرمزگان به ۳۱۵۵ نفر و در همدان به ۶۱۴۸ نفر رسیده است.

مصطفوی رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران گفت: شاید جهش‌های خاصی در کشور ما باشد که تا به حال در دنیا گزارش نشده باشد. مادام که یک نظام پایش ملی برای بررسی جهش‌های ویروس نداشته باشیم، در معرض تهدید هستیم و باید حتما تمهیداتی را فراهم کنیم تا پاسخ سریع و به هنگام داشته باشیم» (ایلنا ۱۰ اردیبهشت۱۴۰۰).

بندپی عضو کمیسیون بهداشت مجلس ارتجاع گفت: «اگر معتقدیم این ویروس همچنان وجود خواهد داشت و پیک پنجم را پیش بینی می کنیم، نمی‌توان با سیاست های انفعالی با کرونا مقابله کرد! با پیک کرونا مبارزه می کنیم و اوضاع که کمی بهتر می‌شود، جاده ها را باز می کنیم و دوباره با پیک جدید مواجهیم استراتژی دولت در مقابله با ویروس باید عوض شود» (شفینا ۱۰ اردیبهشت).

در تهران زالی رییس ستاد کرونا گفت: «تهران روز‌های تراژیک و بسیار سخت را طی می‌کند، شرایط تلخی داریم و بستریهای کرونایی به ۸۳۰۰ تن رسیده و برای اولین بار مبتلایان یک روز از مرز ۱۸۰۰ عبور کرد» (خبرگزاری پاسداران ۱۰ اردیبهشت۱۴۰۰).

در اصفهان سخنگوی دانشگاه پزشکی گفت به جز منطقه کاشان «همچنان ۲۲۹۸ بیمار بستری هستند. از این تعداد ۳۷۵ بیمار در ICU هستند. در ۲۴ ساعت گذشته نیز ۳۲ نفر جان خود را از دست داده‌اند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۰ اردیبهشت۱۴۰۰). 

در البرز، رییس دانشگاه پزشکی گفت: «در ۲۴ ساعت گذشته ۲۶ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست داده اند و در حال حاضر تعداد ۱۰۵۲ بستری هستند» (ایسنا ۱۰ اردیبهشت۱۴۰۰).

در آذربایجان غربی مسوول ستاد کرونا گفت: «در حالی که زمستان سال گذشته، بستری‌های روزانه اغلب ۲رقمی‌بود، طی هفته‌های گذشته تعداد بستری‌های روزانه ۳ رقمی ‌بوده و حتی در یکی از روزهای اردیبهشت به بیش از ۳۰۰ نفر افزایش یافت. در حال حاضر افراد بستری به ۱۳۵۲ نفر رسیده که از این تعداد ۲۵۵ نفر در ICU هستند و۷۰ نفر با ونتیلاتور تنفس می‌کنند در ۲۴ ساعت گذشته ۱۴ نفر جان باختند» (ایرنا ۱۰ اردیبهشت۱۴۰۰).

در قزوین، «در ۲۴ ساعت گذشته، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۴۶۴ بیمار کرونایی در استان شناسایی و ۱۴۰ نفر نیز در این مدت بستری شدند و ۱۰ فوتی با علائم قطعی کرونا گزارش شد» (ایسنا ۱۰ اردیبهشت۱۴۰۰).

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ (۳۰ آوریل ۲۰۲۱)