آمار جانگداز قربانیان کرونا در ۵۴۱ شهر از ۲۷۵ هزار و ۸۰۰ نفر بیشتر است

•    رییسی: بخش خصوصی می‌تواند واکسن آمریکایی مدرنا را از آلمان یا هلند خریداری کند و فقط واردات واکسن تولید شده در آمریکا و انگلیس ممنوع است
•    مرکز بهداشت آذربایجان‌شرقی: در روزهای نخست سال‌جاری ۲ تا ۳ فوتی در روز داشتیم. امروز فوتیها ۱۷ تا ۱۹ نفر در روز است.
•    دانشگاه پزشکی اصفهان: به جز منطقه کاشان ۲۲۶۴ بیمار بستری هستند. ۳۹۰ بیمار در ICU هستند. در ۲۴ ساعت گذشته نیز ۳۲ نفر جان خود را از دست داده‌اند
•    دانشگاه پزشکی شیراز: طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۰ بیمار مبتلا به کرونا جان باختند. هم اکنون ۲۰۵۳ بیمار بستری هستند که از این تعداد ۳۲۱ نفر در ICU هستند
•    دانشگاه پزشکی آذربایجان غربی: ۱۲۸۵بیمار کرونایی بستری و ۲۵۶ تن در ICU هستند.در شبانه روز گذشته ۲۲ نفر جان باختند

سازمان مجاهدین خلق ایران بعد از ظهر امروز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ اعلام کرد آمار جانگداز جانباختگان کرونا در ۵۴۱ شهر از ۲۷۵ هزار و ۸۰۰ نفر گذشت. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۱۱۲۸۳ نفر، در آذربایجان غربی به ۱۰۲۶۸ نفر، در البرز به ۷۲۸۳ نفر، در اردبیل به ۳۴۸۷ نفر، در اصفهان به ۱۸۰۹۰ نفر، در بوشهر به ۲۸۶۹ نفر، در تهران به ۶۳۴۷۱ نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۲۲۵۵ نفر، در خراسان رضوی ۱۷۱۵۰ نفر، در خوزستان به ۱۶۸۵۹ نفر، در سمنان به ۴۸۵۵ نفر، در سیستان و بلوچستان به ۶۳۲۱ نفر، در فارس به ۸۵۶۷ نفر، در قزوین به ۳۲۰۹ نفر، در کردستان به ۴۷۷۲ نفر، در کرمان به ۶۲۱۹ نفر، در گیلان به ۹۵۷۶ نفر، در لرستان به ۱۱۴۵۳ نفر، در مازندران به ۱۱۴۵۰ نفر، در هرمزگان به ۳۲۰۰ نفر و در همدان به ۶۲۲۸ نفر رسیده است.

رییسی سخنگوی ستاد کرونا در مورد خرید واکسن آمریکایی که توسط خامنه ای ممنوع اعلام شده بود گفت: «اگر برند واکسنی آمریکایی باشد و در کشور دیگری تولید شود ما اجازه خرید این واکسن را می‌دهیم و به عنوان مثال بخش خصوصی می‌تواند واکسن آمریکایی مدرنا را از آلمان یا هلند خریداری کند و فقط واردات واکسن تولید شده در آمریکا و انگلیس ممنوع است» (انتخاب ۱۳ اردیبهشت۱۴۰۰).

در اصفهان سخنگوی دانشگاه پزشکی گفت به جز منطقه کاشان “در ۲۴ ساعت اخیر ۱۳۴۲ بیمار مبتلای قطعی به کرونا بودند که ۳۲۳ بیمار بستری شده‌اند. در حال حاضر در مجموع ۲۲۶۴ نفر بستری هستند که از این تعداد ۳۹۰ نفر در ICU هستند. در ۲۴ ساعت اخیر ۳۲ بیمار کرونایی در اصفهان جان خود را از دست داده‌اند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۳ اردیبهشت۱۴۰۰). 

در فارس مدیر روابط عمومی دانشگاه پزشکی شیراز اعلام کرد: «طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۰ بیمار مبتلا به کرونا در فارس جان باخته و اکنون مجموع جانباختگان کرونا در فارس به ۴۰۹۷ نفر رسیده است. هم اکنون ۲۰۵۳ بیمار کرونایی در استان بستری هستند، از این تعداد، ۳۲۱ بیمار در ICU هستند» (ایسنا ۱۳ اردیبهشت۱۴۰۰).

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: «۱۲۸۵ تن بر اثر ابتلاء به کرونا بستری اند که ۲۵۶ تن در ICU و ۶۶ تن از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده می‌کنند.در شبانه روز گذشته ۲۲ نفر جان باختند و شمار جان باختگان به ۴۲۲۳ نفر رسید» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۳ اردیبهشت۱۴۰۰). 

در آذربایجان شرقی، مدیر مرکز بهداشت گفت: «در روزهای نخست سال‌جاری دو تا سه فوتی داشتیم، در حال حاضر فوتی‌های کرونا ۱۷ تا ۱۹ نفر در روز است. در آن زمان حدود ۱۰ درصد آزمایش‌های کرونا مثبت بود الان ۳۰ تا ۳۵ درصد مثبت می‌شود» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۳ اردیبهشت۱۴۰۰). 

در اردبیل، رئیس دانشگاه پزشکی از جان باختن ۱۳ بیمارکرونایی در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و گفت: «۷۶ نفر در بخش ICU استان بستری هستند که حال عمومی آنان وخیم است. در هفته‌های اخیر شیوع این بیماری به داخل خانه‌ها کشیده شده به طوری که تمامی اعضای خانواده به این بیماری مبتلا می‌شوند» (خبرگزاری حکومتی مهر۱۳ اردیبهشت۱۴۰۰). 

در یزد، معاون دانشگاه پزشکی گفت: «امروز آمار بیماران بستری مبتلا به کرونا به ۵۲۸ نفر رسید. از این تعداد ۱۰۸ نفر به دلیل وخامت حالشان در بخش ICU تحت درمان قرار گرفته‌اند» (خبرگزاری حکومتی مهر۱۳ اردیبهشت۱۴۰۰).

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ (۳ مه ۲۰۲۱)