آمار جانگداز قربانیان کرونا در ۵۴۱ شهر از ۲۷۸ هزار و ۳۰۰ نفر بیشتر است

•    مردانی: تخت‌های ما عمدتا اشغال هستند و ICUها مملو از بیماران بدحال است. تاکنون شاید یک درصد جمعیت کشور واکسینه شده‌اند
•    توکلی: در تهران کماکان وضع اضطراری است، بیش از ۱۸هزار مراجعه سرپایی و بیش از ۱۵۰۰ بستری روزانه داریم. از جهش ویروس در ایران نباید غافل باشیم. هر جا تکثیر ویروس زیاد شود ممکن است ویروس جهش‌یافته و پیک بعدی را ایجاد کند 
•    رئیس بیمارستان شهدای تجریش: چالش اصلی همه بیمارستان ها اکسیژن رسانی است نیاز شدیدی به اکسیژن و داروهای مخصوص کرونا داریم
•    رئیس بیمارستان فیاض بخش تهران: هر چی خودمان را مجهز می‌کنیم موج بعدی که می‌آید شدیدتر و غیرقابل پیش‌بینی تر است
•    دانشگاه پزشکی دزفول: از هفته‌های آینده بسیار نگران هستیم. ۹۰ درصد تخت‌های عادی و همه تخت‌های ICU اشغال هستند

سازمان مجاهدین خلق ایران بعد از ظهر امروز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ اعلام کرد آمار جانگداز جانباختگان کرونا در ۵۴۱ شهر از ۲۷۸ هزار و ۳۰۰ نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۱۱۳۸۳ نفر، در آذربایجان غربی به ۱۰۳۶۳ نفر، در البرز به ۷۳۷۳ نفر، در اردبیل به ۳۵۲۷ نفر، در اصفهان به ۱۸۲۷۰ نفر، در بوشهر به ۲۸۹۴ نفر، در تهران به ۶۴۱۷۱ نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۲۲۸۰ نفر، در خراسان رضوی به ۱۷۲۶۰ نفر، در خوزستان به ۱۷۰۴۹ نفر، در سمنان به ۴۸۹۰ نفر، در سیستان و بلوچستان به ۶۳۹۶ نفر، در فارس به ۸۷۱۲ نفر، در قزوین به ۳۲۳۴ نفر، در کردستان به ۴۸۰۷ نفر، در کرمانشاه به ۵۵۶۴ نفر، در کهگیلویه و بویراحمد به ۲۱۷۴ نفر، در گیلان به ۹۶۴۱ نفر، در لرستان به ۱۱۵۱۳ نفر، در مازندران به ۱۱۵۱۰ نفر، در مرکزی به ۵۸۰۳ نفر، در هرمزگان به ۳۲۳۵ نفر و در یزد به ۴۸۱۲ نفر رسیده است.

مردانی، عضو کمیته ستاد کرونا گفت: «در برخی نقاط مراجعه کننده جدید کرونایی رو به افزایش است. تخت‌های ما عمدتا اشغال هستند و ICUها مملو از بیماران بدحال است. تاکنون شاید یک درصد جمعیت کشور واکسینه شده‌اند؛ پس توقف روند افزایشی بیماری فعلا چندان به واکسیناسیون مرتبط نیست. برای اینکه آثار واکسیناسیون مشهود شود ۷۰ درصد جمعیت یا باید واکسن زده باشند و یا پیشتر به بیماری مبتلا شده و ایمن شده باشند» (ایسنا ۱۵ اردیبهشت۱۴۰۰).
در تهران، توکلی معاون ستاد کرونای تهران گفت: «ما از تاریخ ده فروردین وارد موج چهارم شدیم و متأسفانه به شکل بسیار فزاینده‌یی افزایش مبتلایان را داشتیم و الگوی بیماری بیشتر الگوی ویروس انگلیسی بود. امروز هم شاهد این بودیم که بیش از ۱۰ هزار مراجعه سرپایی به بیمارستانها و ۸ هزار مراجعه به مراکز بهداشتی داشتیم نشان‌دهنده کماکان وضعیت اضطراری است و به هیچ عنوان نشان‌دهنده علائمی که از پیک پایین‌تر آمده باشیم نیست. بله به قله رسیدیم و بالای بیش از ۱۵۰۰ بستری را متأسفانه در تهران کماکان داریم و برای مدیریت بیمارستانی ایام بسیار سختی ست. نباید غافل باشیم از جهش ویروس در کشور خودمان یعنی وقتی می‌گویید ویروس برزیلی یا آفریقایی این محلش مهم نیست. هر جا تکثیر ویروس زیاد بشود زنجیره انتقال افزایش پیدا بکند، ممکن است ویروس جهش‌یافته جدیدی بیایدو در سرایت جدید ایجاد یک پیک بعدی می‌کند. بنابراین به‌شدت هشدار وجود دارد که ما ویروس های جهش‌یافته جدیدی داشته باشیم. ما حداقل تا یک ماه دیگه این شرایط را داریم حداقل چون طیف بیماران و افزایش روند را داریم» (تلویزیون رژیم ۱۵ اردیبهشت۱۴۰۰). 

رئیس بیمارستان فیاض بخش گفت: «متأسفانه ما کاهش مرگ و میری نسبت به موج قبلی نمی‌بینیم هر چی خودمان را مجهز می‌کنیم متأسفانه موج بعدی که می‌آید شدیدتر و غیرقابل پیش‌بینی تر است» (تلویزیون رژیم ۱۵ اردیبهشت۱۴۰۰). 

رئیس بیمارستان شهدای تجریش گفت:”چالش اصلی که همه بیمارستان ها با آن درگیر هستند اکسیژن رسانی به بیماران هست مصرف اکسیژن مراکز خیلی بالا رفته... و نیاز شدیدی به اکسیژن داریم و داروهای مخصوص کرونایی‌ها ما نیاز داریم که داروهای مخصوص کرونا را هر چه سریعتر مهیا کنیم» (تلویزیون رژیم ۱۵ اردیبهشت۱۴۰۰). 

در اصفهان سخنگوی دانشگاه پزشکی با بیان اینکه ۲۳۹ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته بستری شده‌اند، گفت: در حال حاضر ۲۲۲۵ بیمار کرونایی در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری هستند و در ۲۴ ساعت اخیر ۲۷ بیمار جان باختند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۵اردیبهشت۱۴۰۰).

در خوزستان معاون دانشگاه پزشکی دزفول گفت: «وضعیت روزهای آینده قابل پیش‌بینی نیست و بسیار نگران هستیم. همچنان میزان مراجعه و بستری در بیمارستان گنجویان بالاست، ۹۰ درصد تخت‌های عادی و تقریبا همه تخت‌های ICU اختصاص داده شده به بیماران کرونایی اشغال هستند و مجبور هستیم خدمات ICU را در بخش‌های عادی انجام ‌دهیم. بیمارانی داریم که بیماری زمینه‌ای ندارند اما در کمتر از ۲۴ ساعت پس از مراجعه به بیمارستان، فوت می‌شوند» (ایسنا ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰).

در کرمانشاه، دانشگاه پزشکی اعلام کرد: «۷۵۸ بیمار کرونایی در مراکز درمانی کرمانشاه بستری هستند. تعداد موارد فوت در اثر ابتلاء قطعی به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته ۱۲ نفر است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۵اردیبهشت۱۴۰۰).

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ (۵ مه ۲۰۲۱)