آمار جانگداز قربانیان کرونا در ۵۴۱ شهر از ۲۸۲ هزار و ۹۰۰ نفر بیشتر است

 

•    روحانی وعده داد تا دوماه و نیم دیگر ۱۳ میلیون نفر گروه پرخطر یعنی فقط ۱۵ درصد جمعیت واکسینه خواهند شد. به گفته کارشناسان، حتی اگر این وعده واقعی باشد که نیست، در ماههای آینده و تمام سال با موجهای بیشتری از کرونا مواجه خواهیم بود.
•    حریرچی: وضعیت همانند آبان ماه است و میزان ابتلائها از اسفند و تابستان بالاتر است، هنوز فشار روی بیمارستانها موجود است
•    رییسی: در استان های جنوبی مانند بوشهر و هرمزگان و همچنین در آذربایجان غربی سوش هندی تایید شده داریم
•    احمدی‌ نژاد: کرونا را مدیریت نمی‌کنند. آمارها را دستکاری می‌کنند. خودشان هم گفته‌اند آمار واقعی دو برابر است. مسئولین کشور واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است
•    رییس اتحادیه مسافربری تهران: از ۱۰۰۰۰ راننده اتحادیه، ۶۰ درصد در اثر کرونا بیکار شده، ۲۰۰۰ نفر به کرونا مبتلا و بیش از ۲۰۰ نفر فوت شده اند
•    رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران: در مناطق جنوبی و مناطق ۱۱،۱۰ و ۱۲ هیچ واکسنی دریافت نکرده اند

سازمان مجاهدین خلق ایران بعد از ظهر امروز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ اعلام کرد آمار جانگداز جانباختگان کرونا در ۵۴۱ شهر از ۲۸۲ هزار و ۹۰۰ نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۱۱۵۶۳ نفر، در آذربایجان غربی به ۱۰۵۱۸ نفر، در البرز به ۷۵۸۸ نفر، در اصفهان به ۱۸۶۱۵ نفر، در بوشهر به ۲۹۴۴ نفر، در تهران به ۶۵۴۷۱ نفر، در چهارمحال و بختیاری ۲۳۲۰ نفر، در خراسان رضوی به ۱۷۴۴۵ نفر، در خوزستان به ۱۷۴۱۴ نفر، در سمنان به ۴۹۶۰ نفر، در سیستان و بلوچستان به ۶۵۰۱ نفر، در فارس به ۸۹۹۲ نفر، در قزوین به ۳۲۸۹ نفر، در گیلان به ۹۷۳۱ نفر، در لرستان به ۱۱۶۱۳ نفر، در مازندران به ۱۱۶۴۰ نفر، در مرکزی به ۵۹۰۳ نفر، در همدان به ۶۳۶۸ نفر و در یزد به ۴۸۶۷ نفر رسیده است.

روحانی در ستاد کرونا در یک وعده بی پشتوانه دیگر گفت: تا پایان تیرماه یعنی دوماه و نیم دیگر ۱۳ میلیون نفر گروه پرخطر یعنی فقط ۱۵درصد جمعیت واکسینه خواهند شد. به گفته کارشناسان، حتی اگر این وعده واقعی باشد که احتمال آن بسیار کم است، در ماههای آینده و در تمام سال ۱۴۰۰ با موجهای بیشتری از کرونا مواجه خواهیم بود.

حریرچی معاون وزارت بهداشت گفت: «وضعیت کنونی همانند آبان است و میزان ابتلائها هم‌چنان از اسفند و تابستان بالاتر است، هنوز فشار کرونا روی بیمارستانها موجود است» (ایرنا ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰).

رییسی سخنگوی ستاد کرونا گفت: «تجربه‌ای که در خوزستان کسب کردیم به این صورت بود که اهواز و جنوب خوزستان به قله رسید و شروع سیر نزولی داشت ولی بعد از یک هفته دوباره به قله رسید لذا نباید ساده‌انگاری صورت بگیرد. در استان های جنوبی مانند بوشهر و هرمزگان سوش هندی تایید شده داریم، همچنین در آذربایجان غربی هم داشتیم. در اوج پیک سوم ۲۳ هزار بیمار در تخت های بیمارستان بستری بودند، در پیک چهارم با توجه به قدرت سرایت بیماری ۶۰ تا ۶۵ هزار تخت را آماده کرده بودیم» (جوان ارگان سپاه پاسداران ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰).

احمدی‌ نژاد رییس جمهور سابق ارتجاع گفت: «یک تعداد از کشورها نتوانستند کرونا را کنترل کنند و ایران هم جزو آنهاست. ستاد قوی و مدبری کرونا را در ایران مدیریت نمی‌کند. از ظرفیت پزشکی استفاده نمی‌شود. البته تا حدی هم سیاسی است و گاهی آمارها را دستکاری می‌کنند. خودشان هم گفته‌اند آماری که می‌دهیم واقعیتش دو برابر است. همچنین وحشت آفرینی عجیبی اتفاق می‌افتد. راه روشنی پیش پای مردم نیست تا مردم اطمینان داشته باشند.من احتمال می‌دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی ۴۵۰ نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت» (خبرآنلاین ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰).

در تهران، رییس اتحادیه مسافربری استان تهران گفت: باشیوع کرونا از۱۰ هزار راننده ناوگان مسافربری۶۰ درصد کامل بیکار شده‌اند. بیش از ۲۰۰۰ نفر به بیماری کرونا مبتلا و بیش از ۲۰۰ نفر نیز جان باخته اند» (همشهری ۱۹ اردیبهشت۱۴۰۰).

نوری رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران در مورد دریافت‌کنندگان واکسن در شهرداری تهران گفت: «نیروهای کارگری و خدماتی به غیر از حوزه حمل و نقل رانندگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی حدود ۵۶ تا ۵۷ هزار نفر بودند که کمتر از ۳۰۰۰ نفر دریافت‌کننده واکسن بوده‌اند. آنها در معرض خطرند. در مناطق جنوبی، منطقه ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۰و ۲۱هیچ واکسنی دریافت نشده است. در منطقه ۱۰، ۱۱ و ۱۲ نیز هیچ واکسنی دریافت نکردند، عمده دریافت واکسن در مناطق۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۸، ۹و ۱۳(بیشتر مناطق شمالی تهران) است» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۱۹ اردیبهشت۴۰۰).

در اصفهان، در حال حاضر ۱۹۹۷ بیمار مبتلا به کرونا بستری هستند، از این تعداد ۳۸۹ نفر در بخش ICU نگهداری می‌شوند. طی ۲۴ ساعت گذشته نیز ۲۳ بیمار جان خود را از دست داده‌اند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۹ اردیبهشت۱۴۰۰).

در البرز رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: «در ۲۴ ساعت گذشته ۲۴ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و مجموع جان باختگان این بیماری در استان به ۳۷۱۷ نفر رسیده است» (ایسنا ۱۹ اردیبهشت۱۴۰۰).

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ (۹ مه ۲۰۲۱)