آمار جانگداز قربانیان کرونا در ۵۴۱ شهر از ۲۸۵ هزار و ۲۰۰ نفر بیشتر است

•    نمکی: چند موتاسیون جدید وارد شدند؛ ویروس هندی در بوشهر، هرمزگان، یزد، آذربایجان غربی و قم و ویروس آفریقای جنوبی را در بندرعباس شناسایی کردیم. ویروس کالیفرنیایی-هندی هم داریم. موتاسیون های داخلی هم ممکن است داشته باشیم
•    معاون وزیر بهداشت بدون ذکر جزییات اذعان کرد عده ای در اثر تزریق واکسن فوت شده، اما نگفت چه واکسنی و صرفا به کمیته علمی دانشگاه‌ها احاله داد
•    زالی: همچنان وضعیت تهران قرمز است. ۷۶۰۰ بیمار کرونایی بستری بودند که ۱۱۲۰ بیمار جدید به آن اضافه شده است
•    استاندار تهران: هنوز روزانه ۱۴۰۰ تا ۱۷۰۰ بستری روزانه در استان تهران داریم و هنوز رنگبندی ما قرمز است
•    رئیس سازمان نظام پرستاری: با وجود ۵۳ هزار مجوز استخدامی فقط ۳۰۰۰ پرستار استخدام شدند. به طور معمول همواره بین ۶ تا ۷ هزار پرستار به علت ابتلا به کرونا یا قرنطینه و یا در استعلاجی هستند

سازمان مجاهدین خلق ایران بعد از ظهر امروز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ اعلام کرد آمار جانگداز جانباختگان کرونا در ۵۴۱ شهر از ۲۸۵ هزار و ۲۰۰ نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۱۱۶۴۳ نفر، در آذربایجان غربی به ۱۰۶۰۸ نفر، در البرز به ۷۶۹۳ نفر، در اصفهان به ۱۸۷۹۵ نفر، در بوشهر به ۲۹۶۴ نفر، در تهران به ۶۶۱۰۱ نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۲۳۴۰ نفر، در خراسان رضوی به ۱۷۵۴۵ نفر، در خوزستان به ۱۷۵۷۹ نفر، در سمنان به ۴۹۸۵ نفر، در سیستان و بلوچستان به ۶۵۵۱ نفر، در فارس به ۹۱۱۷ نفر، در قزوین به ۳۳۱۴ نفر، در کردستان به ۴۹۲۷ نفر، در کرمان به ۶۴۰۳ نفر، در گیلان به ۹۷۸۱ نفر، در لرستان به ۱۱۶۶۳ نفر، در مازندران به ۱۱۷۰۰ نفر، در همدان به ۶۴۱۳ نفر و در یزد به ۴۸۹۷ نفر رسیده است.

نمکی، وزیر بهداشت رژیم در اجلاس رؤسای دانشگاه‌ های پزشکی کشور گفت: «اکنون وارد فاز جدیدی شدیم. چند موتاسیون جدید وارد کشور شدند؛ یکی ویروس هندی است که در استان ‌های بوشهر، هرمزگان، یزد، آذربایجان غربی و قم این ویروس را شناسایی کردیم. در بندرعباس در کوشکنار و عمانی ویروس آفریقای جنوبی را هم شناسایی کردیم. ما ویروس کالیفرنیایی-هندی را هم داریم. علاوه بر موتاسیون های بیرونی ممکن است هر استان ما برای خودشان موتاسیون‌هایی داشته باشند. مراقب ویروس‌های موتاسیون یافته اعم از داخلی و بیرونی باشید» (ایرنا ۲۱ اردیبهشت۱۴۰۰).

جان‌بابایی، معاون وزارت بهداشت اذعان کرد که عده ای از افراد در اثر تزریق واکسن فوت شده اند، اما نگفت چه واکسنی تزریق کرده اند و فقط به این اکتفا کرد که «مواردی که درباره فوتی ناشی از تزریق واکسن گزارش شده، هم در دانشگاه‌ها کمیته علمی داریم هم در وزارت بهداشت که تمام پرونده‌های این بیماران بررسی می‌شود و بعد از تحلیل و بررسی گزارش می‌شود. تعداد مراجعه کنندگان ما در بیمارستان‌ها چه سرپایی چه بستری، تقریباً ۲ برابر پیک‌های قبلی بوده و ۳ برابر هم افراد جوان بیش از گذشته مبتلا شدند و در اکثر استان‌ها بیش از ۸۰ درصد سوش‌ها انگلیسی بوده است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۱ اردیبهشت۱۴۰۰).

میرزابیگی، رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: «بیش از ۱۰۰ هزار پرستار به بیماری مبتلا شدند. ۱۲۰ نفر جان باختند. مشکل اصلی کمبود پرستار است و با وجود ۵۳ هزار مجوز استخدامی فقط سه هزار پرستار استخدام شدند. به طور معمول همواره ۶ تا ۷ هزار پرستار به علت ابتلا به کرونا یا قرنطینه یا در استعلاجی هستند». وی افزود تنها در تهران «تاکنون حدود پنج هزار پرستار در سایت نظام پرستاری اعلام کرده اند که هنوز واکسن نگرفته اند» (ایرنا ۲۱ اردیبهشت۱۴۰۰).

در تهران، زالی رییس ستاد کرونا گفت: «وضعیت رنگ بندی تهران هنوز تغییر چندانی نکرده است و با اینکه میزان بستری افت کرده، اما از نظر عملکردی همچنان وضعیت قرمز است و به کندی تغییر می‌کند. ۷۶۰۰ بیمار کرونایی بستری بودند که ۱۱۲۰ بیمار جدید نیز به این تعداد اضافه شده است» (خبرگزاری دانشجو ۲۱ اردیبهشت۱۴۰۰). محسنی استاندار تهران نیز گفت: «هنوز روزانه ۱۴۰۰ تا ۱۷۰۰ بستری در استان داریم و هنوز رنگبندی ما قرمز است» (ایرنا ۲۰ اردیبهشت۱۴۰۰). 

در اصفهان، سخنگوی دانشگاه پزشکی اعلام کرد: «۱۸۰۸ بیمار کرونایی به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، ۳۵۱ نفر در ICU نگهداری می‌شوند. طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۰ بیمار جان خود را از دست داده‌اند» (ایمنا ۲۱ اردیبهشت۱۴۰۰). رئیس دانشگاه پزشکی کاشان نیز گفت: «۲۵۶ بیمار حاد تنفسی در کاشان بستری هستند، که ۴۱ بیمار در بخش ICU بستری هستد. طی ۲۴ ساعت گذشته ۵ نفر جان باختند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۲۱ اردیبهشت۱۴۰۰).

در آذربایجان غربی دانشگاه پزشکی اعلام کرد: «در شبانه روز گذشته ۹۰۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی و از این تعداد ۲۲۵ نفر بستری شدند. در حال حاضر ۱۲۱۲ بیمار بستری هستند که ۲۳۱ نفر آنها در ICU هستند. در ۲۴ ساعت گذشته نیز۱۵ بیمار مبتلا به کرونا جان باختند و مجموع قربانیان کرونا به ۴۳۷۲ نفر افزایش یافت» (خبرگزاری صدا و سیمای رژیم ۲۱ اردیبهشت۱۴۰۰).

در البرز، رییس دانشگاه پزشکی اعلام کرد: «۱۵ بیمار کووید۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در البرز جان باختند. در همین فاصله ۱۲۵ بیمار بدحال بستری شدند» (ایرنا ۲۱ اردیبهشت۱۴۰۰).


دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ (۱۱ مه ۲۰۲۱)