استرون استیونسون در یک نامه اعتراضی به رئیس پلیس اسکاتلند درخواست کرده رئیسی بخاطر نسل کشی و جنایت علیه بشریت  مورد تحقیق قرار گیرد

 

 

 


استرون استیونسون استاد و نماینده پیشین پارلمان اروپا از اسکاتلند
 تایید کرد که یک نامه اعتراضی به آین لیوینگستون رئیس پلیس اسکاتلند
 ارسال ودرخواست کرده رئیسی بخاطر نسل کشی و جنایت علیه بشریت 
مورد تحقیق قرار گیرد

پلیس اسکاتلند:
 این اطلاعات را دریافت کرده و مورد ارزیابی قرار می‌دهد


تایمز لندن -۱۶مهر۱۴۰۰-یک فراخوان رسمی برای دستگیری رئیسی جلاد، رئیس جمهور رژیم آخوندی به جرم جنایت علیه بشریت در صورت شرکت او در اجلاس آب و هوا در گلاسکو صادر شده است. 
گزارشها از تهران حاکی از این است که رئیسی که در ماه اوت کار خود را آغاز کرد، در نظر دارد در اولین کنفرانس آب و هوا به‌عنوان اولین سفر خارجی خود شرکت کند. انتظار می‌رود رئیس‌جمهور بایدن و پاپ ماه آینده در این مراسم حضور داشته باشند. 
در همین رابطه مدافعان حقوق‌بشر، قربانیان و بستگان کسانی که توسط رژیم ایران شکنجه و اعدام شده‌اند، از پلیس اسکاتلند خواسته‌اند تا بر طبق چارچوب حقوقی صلاحیت جهانی پروندة رئیسی را در دست تحقیق قرار دهند. 
این بدان معناست که ناقضان حقوق‌بشر از هر ملیتی می‌توانند در هر کشوری، صرف‌نظر از محل ارتکاب جنایات، متهم شوند.
از این قانون دولت انگلستان برای دستگیری اگوستو پینوشه دیکتاتور سابق شیلی زمانی که وی در سال ۱۹۹۸ وارد خاک بریتانیا شد استفاده کرد.
استرون استیونسون یک استاد و نماینده پیشین پارلمان اروپا از اسکاتلند از حزب محافظه کار، تایید کرد که وی یک نامه اعتراضی به آین لیوینگستون Iain Livingstone رئیس پلیس اسکاتلند ارسال کرده که در آن درخواست کرده رئیسی بخاطر نسل کشی و جنایت علیه بشریت مورد تحقیق قرار بگیرد. 
استیونسون گفت: ”ما فراخوانی برای اقدام تحت قانون قضایی بین المللی داده ایم و همچنین شکایتی که توسط ۵ تن از خانواده های قربانیان که خودشان شکنجه شده و مورد اذیت و آزار حقوق بشری قرار گرفته اند ارائه شده و همچنین به خاطر سایر اعدامهای فراقضایی تحت فرمان ابراهیم رئیسی انجام شده است “.
استیونسون افزود: ”ما شدیدا خواهان این هستیم که این موضوع را به پلیس اسکاتلند هشدار داده و آنها را از جنایت انجام شده توسط رئیسی با خبر سازیم قبل از اینکه وی بتواند عملا در کنفرانس تغییر آب و هوا (کوپ ۲۶) شرکت کند “.
استیونسون نگران این است که رئیسی از این پلاتفرم برای بالا بردن وجهه خودش سوء استفاده کند و این کنفرانس را به عنوان کودتایی برای بالا بردن وجهه‌اش در برابر جامعه جهانی مورد بهره برداری قرار دهد.
طاهر بومدرا یک مسئول سابق حقوق بشر سازمان ملل و حسین عابدینی عضو اپوزیسیون دمکراتیک ایران نیز حمایت خودشان را در یک کنفرانس در گلاسگو در هفته آینده اعلام خواهند کرد.
نائومی مک اولیف Naomi McAuliffe مدیر برنامه های عفو بین الملل در اسکاتلند گفت: ”عفو بین الملل اتهام دست داشتن ابراهیم رئیسی در جنایت علیه بشریت از جمله ناپدید شدگان اجباری و اعدامهای فراقضایی هزاران تن از مخالفین سیاسی توسط کمیسیون مرگ را جمع آوردی کرده و به ثبت داده است. این مدارک تایید می کند که رئیسی عضوی از این هیات مرگ در سال ۱۹۸۸ بوده است. رئیسی باید بخاطر دست داشتن در این جنایت بر اساس قوانین بین المللی مورد تحقیق قرار بگیرد“.
از رئیسی بعداز گزینش او در انتخابات رژیم ایران،در مورد شراکتش در اعدامها از سوال شد و رئیسی گفت: ” وقتی یک دادستان یا یک قاضی از امنیت دفاع کرده است باید مورد تشویق قرارگیرد“. 
پلیس اسکاتلند گفت که این اطلاعات را دریافت کرده و مورد ارزیابی قرار می دهد.