افزایش روند فقر و گرانی و تورم وبیکاری در دوران رئیسی جلاد۶۷ و افزایش پی در پی قیمت نان

 

 

 

رئیسی جلاد، نان خالی را هم از سفره کارگران ربود 

گرانی نان 

بنا به گزارش خبرگزاری سپاه پاسداران ( خبرگزاری فارس) بانک مرکزی رژیم آخوندی روز ۱۳ مهر اعلام کرد تورم در ماه مرداد به ۵۸ درصد رسیده که بالاترین تورم در ۷۸ سال گذشته یعنی از سال ۱۳۲۲ و بحبوحه جنگ دوم جهانی است. البته واقعیت از این بسیار تلخ تر است و تورم در مورد اقلام حیاتی و خوراکی که مایحتاج اولیه و روزمره کارگران و زحمتکشان را تشکیل میدهد بسا بیشتر است.

یک قلم قیمت نان که قوت لایموت مردم را تشکیل میدهد در یک سال گذشته در چندین مقطع بصورت رسمی و غیر رسمی چند بار افزایش یافته است. به عنوان مثال رئیس اتاق اصناف کرمان، یوسف جعفری دو روز پیش گفت: «توافق شده بود که قیمت نان ۵۰ درصد افزایش یابد اما بعد از بررسی‌های صورت گرفته این میزان به ۴۰ درصد تغییر کرد» و «برخی نانوایان استان البرز با نصب بنرهایی در ورودی نانوایی اعلام کرده‌اند که نان دونرخه عرضه می‌شود و قیمت جدید آن به نانوایان اعلام شده است» (خبرگزاری ایلنا-۱۵ مهر ۱۴۰۰). همین خبرگزاری به نقل از «یک زن سرپرست خانوار در کرج» نوشت: «دور نیست زمانی که به نانوایی‌ها مراجعه کنیم و شوکه شویم چون می‌بینیم پول چند قرص نان از حقوق یک روزمان بیشتر شده است».

افزایش قیمت نان در مهرماه در حالی است که در سه ماه پیش یعنی اواخر تیرماه یک بار دیگر نرخ نان را گران کرده‌بودند. در همان زمان روزنامه کار و کارگر زیر عنوان «نان بطور رسمی گران شد» نوشته بود: «براساس اعلام اتحادیه نانوایان سنتی تهران، نان بربری ۱۸۰۰ تومان، تافتون سنتی ۹۰۰ تومان، تافتون ماشینی جدید ۷۰۰ تومان، لواش و.... لواش اتوماتیک هر کیلو ۵۰۰۰ تومان قیمت‌گذاری شد (روزنامه کار و کارگر ۲۸ تیر ۱۴۰۰).

همزمان قیمت هرکیلو برنج به ۵۰هزارتومان رسیده «این در حالی است که سال گذشته هر کیلو برنج ایرانی در محدوده قیمت ۲۵ هزار تومان قرار داشت و این کالا نسبت به سال گذشته با افزایش قیمت دو برابری مواجه شده است»‌ (روزنامه‌اعتماد ۳۱ شهریور ۱۴۰۰) و «قیمت بسته ۲۰ عددی تخم‌مرغ به ۷۰ هزار تومان رسیده است» (روزنامه‌ جهان صنعت ۳۱ شهریور) و ... این تورم وحشتناک ادامه و تشدید تورمی است که از چند سال پیش شروع شده است. در اواخر تیرماه ۱۴۰۰ اعلام شد: «مقایسه متوسط قیمت اقلام خوراکی در ماه جاری با ماه مشابه سال قبل نشان می‌دهد برخی از اقلام خوراکی، تغییرات بیش از ۱۰۰ درصد بوده است، کره پاستوریزه (۴/۱۲۱ درصد)، مرغ ماشینی (۸/۱۱۸ درصد) و روغن مایع (۰/۸۹ درصد) مشاهده می‌شود.» (جهان صنعت ۲۷ تیر ۱۴۰۰) 

این تورم افسارگسیخته و گرانی روزمره در حالیست که رئیسی جلاد از زمان انتصابش به ریاست جمهوری، روزی نیست که وعده‌های دروغ در مورد بهتر شدن وضعیت معیشتی مردم ندهد، شرایط زندگی توده های مردم که قبل از رئیسی طاقت فرسا شده بود، امروز به نقطه انفجاری رسیده است.

آمار و ارقام گرانی‌های وحشتناک نشان میدهد که همه چیز را از سفره کارگران و زحمتکشان به سرقت برده اند، روندی که در زمان رئیسی جلاد ضریب خورده و به نان خالی رسیده است. 

مطابق آمار، خط فقر در شهریورماه ۹۹ «برای خانواده‌های چهار نفره ۱۰میلیون تومان اعلام» شد (اعتماد ۳۰ آذر ۹۹). با توجه به گرانی‌های کمرشکن، در حال حاضر قطعا خط فقر بالای ۱۶ میلیون تومان برای یک خانوار ۴ نفره می‌باشد. 

فاجعه‌ غارت سفره کارگران و زحمتکشان وقتی روشن‌تر می‌شود که نگاهی به حداقل دستمزد کارگران داشته ‌باشیم. روز ۲۴ اسفند ۹۹، محمد شریعتمدار، وزیر کار روحانی، «حداقل دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۰را مبلغ ۲میلیون و ۶۵۵هزار تومان» اعلام کرد. یعنی حداقل دستمزد کارگران؛ تازه اگر پرداخت شود، حداکثر هزینه ۶ روز از زندگی آنان را تامین میکند. 

تا نظام ولایت فقیه بر سرکار است، غارت دسترنج‌ زحمتکشان و غارت ثروتهای عمومی و ملی بیشتر و بیشتر میشود. تنها یک راه در مقابل کارگران، زحمتکشان، زنان سرپرست خانوار و لشگر بیکاران و عموم مردم ایران وجود دارد و آن قیام و سرنگونی و استقرار دمکراسی و حاکمیت مردمی است.

شورای ملی مقاومت ایران
کمیسیون کار
۱۷مهر ۱۴۰۰