آمار قربانیان کرونا در سراسر کشور از ۴۵۲ هزار و ۲۰۰ نفر بیشتر است

  • دبیر کمیته علمی کرونا: ما هنوز به آن مرحله ایمنی جمعی نرسیده‌ایم و باید به ۷۵ درصد جمعیت واکسن بزنیم و هنوز با آن فاصله وجود دارد
  • معاون وزارت بهداشت گفت: «از۲۳۰ نمونه ۳۴ عدد، سویه‌های دلتا با جهش‌های اضافه پیدا شده که این موضوع بسیار حائز اهمیت بوده و نشان دهنده این است که ایران ما کماکان می تواند مستعد پیدا شدن سویه های جدید باشد
  • ایسنا: بنابر جدول به روز شده در پایگاه اطلاع‌رسانی "ورلداُمتر"، ایران در رتبه هشتم در بین ۱۰ کشور دارای بیشترین آمار کرونا می باشد
  • ستاد کرونا در قزوین: در شبانه روز گذشته بیماران زیر دستگاه کمک‌تنفسی (ونتیلاتور) در بخش ICU۱۷ درصد و موارد مرگ و میر کرونایی ۱۰۰ درصد افزایش داشته است
  • دانشگاه پزشکی گیلان: روند شیوع کرونا در گیلان همچنان شکننده و ویروس کرونا فعال است

سازمان مجاهدین خلق ایران بعد از ظهر امروز شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ اعلام کرد. آمار جانگداز جانباختگان کرونا در ۵۴۷ شهر از ۴۵۲ هزار و ۲۰۰ نفر بیشتر است. در آذربایجان شرقی به ۱۵۸۷۳ نفر، در آذربایجان غربی به ۱۶۳۶۳ نفر، در البرز به ۱۳۲۹۳ نفر، در اصفهان به ۳۰۵۴۵ نفر، در ایلام به ۴۲۹۸ نفر، در بوشهر به ۵۰۹۹ نفر، در تهران به ۱۰۵۹۰۶ نفر، در خراسان رضوی به ۳۷۲۲۵ نفر، در خوزستان به ۲۷۷۲۵ نفر، در فارس به ۱۶۳۲۰ نفر، در قزوین به ۵۰۷۹ نفر، در کردستان به ۷۲۰۲ نفر، در کرمان به ۱۲۰۰۲در گلستان به ۱۰۰۹۰ نفر، در گیلان به ۱۵۸۳۰ نفر، در مازندران به ۱۶۷۸۰ نفرو در مرکزی به ۸۲۴۳ نفر رسیده است.

در شرایطی که نگرانیهای گسترده ای در میان مردم و پزشکان در مورد استفاده از واکسن برکت وجود دارد رییسی جلاد ۶۷ امروز در جلسه ستاد کرونا گفت: «رسانه‌های جمعی به ویژه صدا و سیما به اطاع رسانی دقیق و اقناعی در باره ضرورت واکسیناسیون ادامه دهند و از بزرگان صاحب نفوذ و صاحب تریبون در جوامع محلی و استان‌های مختلف کشور خواست مردم را به واکسیانسیون تشویق و ترغیب کنند»

 

حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کرونا با بیان اینکه چرا هنوز برخی از شهرها قرمز است، گفت: «همان طور که می‌دانیم ما هنوز به آن مرحله ایمنی جمعی نرسیده‌ایم و باید به ۷۵ درصد جمعیت واکسن بزنیم تا به آن حد ایمنی برسیم و هنوز با آن فاصله وجود دارد و این فاصله باعث شده که مشکلات باقی بماند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۷ مهر۱۴۰۰).

 

نجفی معاون وزارت بهداشت گفت: «از۲۳۰ نمونه استان های تهران، سمنان، سیستان و بلوچستان، البرز و مرکزی در ۳۴ عدد از این نمونه ها، سویه‌های دلتا با جهش‌های اضافه پیدا شده که این موضوع بسیار حائز اهمیت بوده و نشان دهنده این است که ایران ما کماکان می تواند مستعد پیدا شدن سویه های جدید باشد که این سویه ها با سرایت پذیری بالاتر هم می‌توانند باشند» (خبرگزاری نیروی قدس ۱۷ مهر ۱۴۰۰).

 

خبرگزاری حکومتی ایسنا امروز نوشت: “بنابر جدول به روز شده در پایگاه اطلاع‌رسانی "ورلداُمتر"، ایران در رتبه هشتم در بین ۱۰ کشور دارای بیشترین آمار کرونا می باشد»

در قزوین، ستاد کرونا در استان اعلام کرد: «در شبانه روز گذشته بیماران بدحال کرونایی زیر دستگاه کمک‌تنفسی (ونتیلاتور) در بخش ICU بیمارستان‌های استان قزوین ۱۷ درصد و موارد مرگ و میر کرونایی ۱۰۰ درصد افزایش داشته است که این آمار نسبت به روز پیش ۲ برابر شده است» (خبرگزاری نیروی قدس ۱۷ مهر ۱۴۰۰).

در گیلان، دانشگاه پزشکی اعلام کرد: روند شیوع کرونا در گیلان همچنان شکننده و ویروس کرونا فعال است. این امر موجی از نگرانی را در بین کادر درمان و مردمان گیلان بابت شیوع موج بعدی کرونا ایجاد کرده است. تعداد بیماران کرونایی شناسایی شده نیز همچنان دو رقمی است. (خبرگزاری سپاه پاسداران ۱۷ مهر۱۴۰۰).

در اصفهان، دانشگاههای پزشکی اصفهان و کاشان اعلام کردند: در ۲۴ ساعت گذشته ۳۰۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا بستری شدند. در حال حاضر ۲۲۲۶ بیماربستری،که از این تعداد ۳۴۱ نفر در ‌‌‌ICU نگهداری میشوند. همچنین در شبانه روز گذشته ۲۶ بیمار مبتلا به کرونا جان باختند (ایمنا ۱۵ مهر ۱۴۰۰).

در آذربایجان غربی، رییس دانشگاه پزشکی گفت: “در شبانه روز گذشته ۲۰ نفر دیگر به خاطر ویروس منحوس کرونا جان باختند. در حال حاضر ۱۶۷۵ نفر بر اثر ابتلا به کرونا بستری شده و ۵۵ نفر نیز به ونتیلاتور وصل شدند. همچنین ۲۹۹ نفر در بخش ‌‌‌‌ICU بیمارستانهای استان بستری شدند» (خبرگزاری نیروی قدس ۱۷ مهر ۱۴۰۰).

در یزد، سخنگوی دانشگاه پزشکی، از افزایش آمار بستری‌های مبتلا به کرونا در استان خبر داد و گفت: “در شبانه روز گذشته، ۸۴ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌ها پذیرش شدند.در حال حاضر، در مجموع ۴۱۴ بیمار بستری هستند که از این تعداد،۸۶ نفر به دلیل وخامت حالشان در بخش ICU حضور داشته و خدمات دریافت می‌کنند» (خبرگزاری صدا و سیما رژیم ۱۷مهر۱۴۰۰).

در فارس، آمار ورودی بیماران کرونا به بیمارستان‌ها همچنان بالا است. معاون دانشگاه پزشکی با بیان اینکه ۲۴۳ بیمار جدید طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستانهای استان بستری شده‌اند گفت: هم اکنون ۲۰۵۴ بیمار بستری هستند از این تعداد ۲۱۱ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ‌‌‌ICU مراقبت های ویژه دریافت می‌کنند» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۷ مهر۱۴۰۰).

در ایلام: رئیس دانشگاه پزشکی با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان گفت: «در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳۱ مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است» (خبرگزاری نیروی قدس ۱۷ مهر ۱۴۰۰).

روزنامه حکومتی اعتماد امروز نوشت: «در نظرسنجی از مردم پرسیده شده که آیا واکسن زده‌اید؟ که ۲/۱۴ درصد گفته‌اند تمایلی به زدن واکسن ندارند. ولی این همه ماجرا نیست، زیرا مردم بر اساس واکسن‌های موجود در ایران نظر داده‌اند. لذا در پرسش بعدی از همه پرسیده شده که «اگر قرار بود از میان واکسن‌های موجود در دنیا خودتان انتخاب کنید، کدام را انتخاب می‌کردید؟» در اینجا کسانی که گفته‌اند به هیچ‌وجه واکسن نمی‌زنند، فقط ۴/۴ درصد است و حدود ۳۰ درصد از مردم نیز نام واکسن‌هایی را برده‌اند که به‌طور رسمی در ایران توزیع و استفاده نمی‌شود»

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۱۷ مهر ۱۴۰۰ (۹ اکتبر ۲۰۲۱)