اطلاعیه کمیته بین‌المللی در جستجوی عدالت ـ محکومیت کشتار مردم کورین بلوچستان ۲ ژانویه ۲۰۲۲

 

 

نیروهای سرکوبگر سپاه پاسداران دست به سرکوب مردم بی‌گناه در منطقه کورین زاهدان در استان سیستان بلوچستان ایران زده و بر روی آنان آتش گشوده‌اند. این حمله بی‌رحمانه در اول ژانویه زمانی صورت گرفت که مردم در اعتراض به کشتار عزیزانشان توسط رژیم تجمع کردند.

فیلم‌های منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که خودروهای نظامی رژیم حامل سلاحهای نیمه سنگین به سمت این منطقه از زاهدان در حرکت هستند.
گزارش‌های بعدی نشان می‌دهد که رژیم در ساعت ۹ صبح اول ژانویه توپ باران معترضین بی‌گناه را شروع کرده است. کشته شدن سه تن من‌جمله یک زن و یک کودک ۱۲ ساله گزارش شده است.
مردم و جوانان بلوچ از حق هرگونه دفاع از خود در برابر نیروهای تادندان‌مسلح سپاه پاسداران برخوردارند هم‌چنان‌که در اعتراضات عمده در اواخر فوریه گذشته در استان سیستان بلوچستان نیز چنین بود.
در آنجا بر اساس گزارش‌های ملل متحد حداقل ۱۰ سوخت بر در این استان در همسایگی پاکستان به‌دست نیروهای سپاه پاسداران با شلیک گلوله کشته شدند که این خود منجر به تظاهراتی در روز ۲۲ فوریه در شهر سراوان و چندین شهر دیگر در این استان گردید. یک‌بار دیگر طی آن اعتراضات سپاه پاسداران و نیروهای امنیتی با مهمات کشنده بر روی معترضین و کسانی که نظاره‌گر صحنه بودند آتش گشودند.
استان سیستان و بلوچستان به دلیل سیاست‌های فاسد و سرکوبگرانه این رژیم در فقر شدید بسر می‌برد. رژیم آخوندی درصدد کشتار در زاهدان است. در حالی‌که همین دو هفته پیش نقض سیستماتیک و آشکار در ایران در مجمع عمومی ملل متحد برای شصت و هشتمین بار محکوم گردید.
زمان آن فرارسیده است که جامعه بین‌المللی از اعتراضات مشروع مردم ایران برای آزادی، عدالت، حقوق بشر و رفاه آنان پشتیبانی نماید و حاکمان ایران را به خاطر سرکوب این مردم مورد حسابرسی قرار دهد.
کمیته بین‌المللی در جستجوی عدالت کشتار مردم بی‌گناه در منطقه کورین زاهدان را قویاً محکوم می‌کند و به‌عنوان اولین گام از کمیسر عالی حقوق بشر ملل متحد و مقامات اتحادیه اروپا می‌خواهد که برای توقف به آن دست به اقدام فوری بزنند.
ریاست کمیته بین‌المللی: آلخو ویدال کوادراس نایب رئیس پارلمان اروپا از 1999 تا 2014 - پروفسور فیزیک اتمی در اسپانیا
-جولیو ترتزی وزیر خارجه سابق ایتالیا، رئیس کمیته حمایت از عدالت و حقوق بشر در ایران
-استرون استیونسون رئیس کمیته حمایت از آزادیهای سیاسی در ایران، رئیس گروه پارلمانی دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا از 2004 تا 2014
- پائولو کازاکا نماینده سابق پارلمان اروپا، بنیانگذار و مدیر اجرایی فروم دمکراتیک جنوب آسیا و مؤسس انجمن بین المللی همکاری انسانی