محکومیت رژیم آخوندی در دادگاه اُنتاریو

 

 

 صدور حکم پرداخت غرامت ۱۰۷ میلیون دلاری به شماری از بازماندگان قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی

روز دوشنبه ۱۳ دی‌ماه ۱۴۰۰ رسانه سراسری سی.بی.سی کانادا اعلام کرد، دادگاه اونتاریو کانادا طی حکمی رژیم ایران را مجبور به پرداخت غرامت به مبلغ ۱۰۷ میلیون دلار کانادا به شماری از بازماندگان قربانیان هواپیمای اوکراینی کرد که دو سال پیش توسط رژیم ایران سرنگون شد. این حکم در حالی صادر شد که قبل از آن قاضی دادگاه عالی اونتاریو سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط رژیم ایران را یک عمل عامدانه تروریستی اعلام کرده بود.
وکیل خانواده قربانیان می‌گوید پس‌ازاین حکم تیم او مصادره سرمایه‌های رژیم ایران را در کانادا و دیگر کشورها دنبال خواهد کرد.
به گفته این منبع، دولت فدرال کانادا و چهار کشور دیگر که شهروندانشان را در این پرواز ازدست‌داده‌اند، موضوع گرفتن غرامت از رژیم ایران را دنبال می‌کنند. این کشورها تا تاریخ ۱۵ دی‌ماه به رژیم ایران مهلت داده‌اند که در این زمینه وارد گفتگو شود، درصورتی‌که رژیم ایران این قرار را نپذیرد، هرگونه مذاکره‌ای با این رژیم را بیهوده تلقی خواهند کرد و اقدامات جدی دیگری را در چهارچوب قوانین بین‌المللی در پیش خواهند گرفت. مؤسسه حقوقی که خانواده‌های قربانیان را نمایندگی می‌کند از دولت فدرال خواسته است این پرونده را به دادگاه جنایی بین‌المللی ارجاع دهد.