رژیم آخوندی که در وحشت از قیام‌ها و خیزش‌ها علیه گرانی ساختار نیروی سرکوبگر انتظامی را تغییر داده و آن را هم‌سطح سپاه پاسداران کرده بود رسما نام آن را از ناجا به فراجا تغییر داد

 

هم‌زمان با اوج‌گیری خیزش‌های مردمی، رژیم آخوندی به‌طور رسمی بالا بردن ساختار نیروی سرکوبگر انتظامی به سطح سپاه پاسداران ولایت خامنه‌ای را اعلام کرد و نام این نیروی سرکوبگر را از ناجا به فراجا تغییر داد
این طرح را خامنه‌ای در آذرماه گذشته برای مقابله با قیام‌های مردمی در نیروی انتظامی تحت عنوان ارتقای سطح فرماندهی به اجرا درآورده بود. به گفته سرکردگان نیروی انتظامی، در ساختار جدید پلیس اطلاعات و امنیت عمومی ناجا به دو مجموعه سازمان اطلاعات و پلیس امنیت عمومی تبدیل‌شده است. هم‌چنین در این نیروی سرکوبگر، علاوه بر پلیس اطلاعات واحد دیگری با عنوان سازمان حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی فعالیت می‌کند.

در ۱۵ آذر سال گذشته، پاسدار باقری، رئیس ستاد نیروهای مسلح تحت امر خامنه‌ای طی مراسمی تغییر ساختار فرماندهی انتظامی رژیم را به پاسدار حسین اشتری سرکرده نیروی انتظامی ابلاغ کرد.
این منبع حکومتی گزارش داده بود: یک سال است که طرح فرماندهی کل شدن نیروی انتظامی از سوی ستاد کل نیروهای مسلح پیگیری می‌شود؛ اخبار حاکی از آن است که حدود سه هفته پیش فرمانده کل قوا با کلیات این طرح موافقت کرد.
خبرگزاری حکومتی مهر نوشته بود: با تغییر ساختار نیروی انتظامی و تبدیل آن به فرماندهی کل نیروی انتظامی، معاونت اطلاعات ناجا به سازمان ارتقا پیدا خواهد کرد. تا پیش‌ازاین تغییرات به دلیل آن‌که ناجا به‌عنوان یک نیروی انتظام بخش تعریف می‌شد، جایگاه سازمانی پایین‌تری نسبت به ارتش و سپاه داشت و با تبدیل آن به فرماندهی کل، هم‌رده ارتش و سپاه پاسداران قرار می‌گیرد، یعنی فرمانده نیروی انتظامی هم‌رده فرماندهان ارتش و سپاه قرار می‌گیرد. این بدان معنا است که فرمانده نیروی انتظامی که در حال حاضر معادل و هم‌رده وزرای دولت محسوب می‌شده است، اکنون با این تغییر هم‌رده معاون اول رئیس‌جمهور محسوب می‌شود.


سخنگوی مجاهدین در ۱۷ آذر ۱۴۰۰ در مورد این اقدام خامنه‌ای اعلام کرده بود:
تغییر ساختار و ارتقاء مدار نیروی سرکوبگر انتظامی تحت امر ولایت‌فقیه یک گام بلند دیگر در راستای سرکوب برای مقابله با قیام‌هاست. پرسنلی که نمی‌خواهند سهیم جنایات شوند و کیفر ببینند باید از این نیروی سرکوبگر دست بشویند.