۱۴ اعدام در ۵ روز و تشدید فشار بر زندانیان سیاسی به‌ویژه زنان و ممانعت از معالجه آنان

 

۱۴ اعدام در ۵ روز و تشدید فشار بر زندانیان سیاسی به‌ویژه زنان و ممانعت از معالجه آنان

 فراخوان به بازدید از زندان‌ها و دیدار با زندانیان و ممانعت از زجرکش کردن زندانیان سیاسی

 

دژخیمان رژیم آخوندها پنجشنبه ۲۷ مرداد، ۵ زندانی را در زندان یزد حلق‌آویز کردند. سه تن از قربانیان (حمید و خدارحم نارویی و سعید کشانی) از ۸ سال پیش در زندان بسر برده‌اند. به‌این‌ترتیب شمار اعدام‌ها در ۵ روز گذشته به ۱۴ نفر می‌رسد.

از سوی دیگر زندانی سیاسی مهران قره‌باغی در زندان شیبان اهواز در روزهای اخیر به کرونا مبتلا شده، وضعیت او بحرانی است وزندگی‌اش درخطر است، اما دژخیمان از انتقال او به بیمارستان خودداری می‌کنند. سایر زندانیان سه روز او را به درمانگاه زندان بردند ولی نه پزشکی در کار است و نه امکاناتی برای معالجه. مهران قره باغی که از سال ۹۸ در زندان بسر می‌برد به دلیل شکنجه و شرایط زیستی فاجعه‌بار زندان از بیماری قلبی و بیماری پوستی نیز رنج می‌برد. وزارت اطلاعات مستمراً او را تحت‌فشار قرار می‌دهد که اگر علیه مجاهدین همکاری نکند اعدام خواهد شد.

روز ۲۵ مرداد معصومه عسکری زندانی سیاسی در زندان فردیس کرج توسط تعدادی از زندانیان عادی که توسط رئیس زندان اجیرشده بودند تا سر حد مرگ مورد ضرب و شتم قرار گرفت که سایر زندانیان سیاسی او را نجات دادند. زندانبانان به زندانیان گفته‌اند معصومه را خواهند کشت. او که در بهمن ۹۸ دستگیر و به ۵ سال زندان محکوم شد، به‌شدت بیمار است اما نه‌تنها از درمان محروم است بلکه پس از تبعید به زندان فردیس کرج مستمراً مورد آزار و اذیت دژخیمان و زندانیان اجیرشده قرار دارد.

در یک تحول دیگر سعدا خدیر زاده زندانی سیاسی از هم‌وطنان کرد روز پنجشنبه ۲۷ مرداد در زندان ارومیه در اثر فشارها و شکنجه‌های شدید دژخیمان، دست به خودکشی زد که توسط هم بندانش نجات یافت. او به هنگام دستگیری باردار بوده و هم‌اکنون یک کودک دوماهه دارد که به همراه مادرش در زندان است. زندانبانان او را تحت‌فشار قرار داده‌اند که اعتراف کند وضعیت زندان ارومیه خوب است.

ازآنجایی‌که زجرکش کردن زندانیان سیاسی، یک روش شناخته‌شده رژیم آخوندهاست، مقاومت ایران بار دیگر ملل متحد و عموم مراجع مدافع حقوق بشر را به اعزام یک هیئت بین‌المللی برای بازدید از زندان‌های ایران و دیدار با زندانیان به‌ویژه زندانیان سیاسی و اقدام فوری برای نجات جان زندانیان زیر اعدام و زندانیان بیمار و تحت شکنجه فرامی‌خواند.

 

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۲۸ مرداد ۱۴۰۱ (۱۹ اوت ۲۰۲۲)