گسترش قیام در هفتمین روز به بیش از ۱۰۰ شهر در ۳۰ استان با شعار مرگ بر خامنه‌ای - دهها تن از تظاهرکنندگان شهید و شمار زیادی مجروح و دستگیر شدند

 

روز پنجشنبه ۳۱ شهریور به‌رغم بسیج سرکوبگرانه رژیم آخوندی و قطع یا کند کردن اینترنت و اخلال در شبکه های اجتماعی،  قیام سراسری مردم به بیش از ۱۰۰ شهر  در ۳۰ استان گسترش یافت. علاوه بر نقاط مختلف تهران، بسیاری از شهرهای کشور شاهد خیزش مردم با شعارهای مرگ بر خامنه ای و رویارویی مردم با یورش وحشیانه پاسداران و نیروهای انتظامی و اطلاعاتی بود.

در قیامهای روزهای اخیر دهها تن از تظاهرکنندگان به دست نیروهای سرکوبگر به شهادت رسیدند و شمار زیادی دستگیر شدند. تسنیم خبرگزاری نیروی تروریستی قدس به کشته شدن ۱۷ نفر در اعتراضات روز چهارشنبه اعتراف کرد و نوشت: « متاسفانه در ناآرامی‌های شب گذشته ۳۰ شهریور در برخی از شهرهای کشورمان شاهد کشته شدن ۱۷ نفر بودیم». (تسنیم ۳۱ شهریور)

رژیم با تبلیغات گسترده قصد دارد نمازهای حکومتی روز جمعه را تبدیل به ضد تظاهرات علیه قیام مردم کند تا هم به نیروهای وحشت زده خود روحیه بدهد و هم زمینه را برای کشتار مردم آماده کند.

جوانان و مردم تهران عصر پنجشنبه در مناطق مختلف از جمله نازی آباد، نارمک، آریاشهر، بلوار کشاورز، صادقیه، تهرانپارس، نیاوران و ... دست به تظاهرات زدند. در خیابان حجاب، بلوار کشاورز مردم شعار با «دشمن ما همینجاست دروغ میگن آمریکاست»، «ننگ ما ننگ ما رهبر الدنگ ما» به خیابانها آمدند و در متروی موسوم به بهشتی با شعار «ایرانی با غیرت حمایت حمایت» تظاهرات کردند. جوانان در میدان رسالت تهران اداره دارایی رژیم را به آتش کشیدند. در قرچک ورامین جوانان به فرمانداری حمله کردند. در فردیس کرج نیروهای سرکوبگر با تفنگ ساچمه‌ای به سمت مردم شلیک کردند.

در اسلام‌آباد غرب جوانان کیوسک نیروهای سرکوبگر را منهدم کردند. در سنندج صدای تیراندازی در خیابانها شنیده می‌شد و جوانان با برافروختن آتش در مناطق مختلف مسیر نیروهای سرکوبگر را مسدود کردن. مردم خشمگین در ایلام دفتر نمایندگی خامنه‌ای را به آتش کشیدند. در بوکان نیروهای سرکوبگر به سمت مردم شلیک کردند. در مشهد مردم کلانتری احمد آباد را تسخیر کردند. در بجنورد تظاهرکنندگان با سنگ و چوب خودروی نیروی انتظامی را خرد کرده و به آتش کشیدند. در تبریز مردم مانع انتقال دستگیر شدگان توسط نیروهای رژیم شدند. جوانان خودروی نیروهای سرکوبگر را آتش زدند. در ارومیه جوانان به مزدوران تهاجم کردند.

مردم نوشهر با شعار «مرگ بر ستمگر چه شاه باشه چه رهبر» تظاهرات کردند و تجهیزات نیروهای سرکوبگر را به آتش کشیدند. در بابل  بنر بزرگ خامنه‌ای به آتش کشیده شد. در رشت نیروهای سرکوبگر که از کنترل اعتراضات ناتوان بودند از سپاه قزوین کمک گرفتند. در همدان مردم از جمله در میدان بعثت با شعار «توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه» و «مجتبی بمیری رهبری رو نبینی» تظاهرات کردند. در گچساران جوانان با سنگ با نیروهای سرکوبگر به مقابله برخاستند. در کیش مردم کانکس نیروهای رژیم را به آتش کشیدند.

صبح پنجشنبه مراسم خاکسپاری مینو مجیدی که در تظاهرات سه شنبه ۲۹ شهریور در کرمانشاه بدست ماموران امنیتی به شهادت رسید، تبدیل به تظاهرات ضد رژیم شد. مراسم خاکسپاری ذکریا خیال ۱۶ ساله اهل پیرانشهر که روز ۲۹شهریور به شهادت رسید، روز پنجشنبه در پیرانشهر برگزار شد.

خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده مقاومت در پیام خود بمناسبت آغاز سال تحصیلی خطاب به جوانان و نوجوانان شورشگر میهن گفت با شعله فروزان باور به تغییر، هر عجز و ناامیدی را به آتش بکشید. ایران به نیروی گسترده و پرامید و به ایستادگی شما چشم دوخته است، آزادی و حاکمیت جمهور مردم بیش از همیشه در دسترس است.

خانم رجوی در ارتباط با اختلال در اینترنت و قطع آن گفت آخوندها به این وسیله میخواهند مانع گسترش قیام و ارسال اخبار و تصاویر آن شوند. اما خروش مردم برای آزادی خاموش نمی‌شود. جهان باید این سانسور وحشیانه را محکوم و امکان دسترسی آزادانه ایران به اینترنت را فراهم کند

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

1 مهر ۱۴۰۱ (۲۳ سپتامبر ۲۰۲۲)