نگرانی در مورد وضعیت آرتین غضنفری، شهروند بهایی

کمیته گزارشگران حقوق بشر ـ 21 مارس 2010 (اول فروردین 1389) - حدود ۸۰ روز از بازداشت آرتین غضنفری، شهروند بهایی می‌گذرد و او همچنان در زندان اوین و در بند ۳۵۰ به سر می‌برد.

این در حالی است که قاضی پرونده حکم آزادی موقت این شهروند بهایی را با قرار وثیقه صادر کرده اما بازپرس پرونده از آزادی وی ممانعت به عمل آورده است. ابتدا قرار وثیقه مقرر برای آرتین غضنفری ۳۰ میلیون تومان اعلام شد ولی در ادامه این مبلغ به ۵۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد. به نظر می‌رسد علت نگهداری طولانی‌مدت این شهروند بهایی عدم همکاری او با بازجویان پرونده و نپذیرفتن اتهامات باشد.

در روزهای گذشته خانواده آرتین غضنفری از انتقال وی به بند ۳۵۰ زندان اوین خبر داده‌اند و این امر نگرانی در مورد وضعیت وی را افزایش داده است.

ادامه بازداشت این شهروند بهایی در حالی صورت می‌پذیرد که او هیچ‌گونه فعالیت سیاسی نداشته و در زمینه عکاسی و موسیقی به شکل حرفه‌ای فعال بوده است.

در روزهای ۱۳ دی‌ و ۲۱ بهمن‌ماه تعداد زیادی از شهروندان بهایی در تهران بازداشت شدند که از میان آنان تنها آرتین غضنفری و پیام فنائیان هنوز در بازداشت و در بند ۳۵۰ به سر می‌برند.

ژینوس سبحانی، منشی کانون مدافعان حقوق بشر و همسر آرتین غضنفری نیز در ۱۳ دی‌ بازداشت و در ۱۰ اسفندماه آزاد شد.