ساندی تایمز: فرماندهان طالبان در ایران آموزش می بینند

خبرگزاری فرانسه 21 مارس 2010 (اول فروردین 1389) به گفته دو فرمانده طالبان در روز یکشنبه به یک روزنامه بریتانیا؛ صدها شورشی در ایران تعلیم دیده‌اند تا نیروهای ناتو در افغانستان را به‌قتل برسانند. این فرماندهان ناشناس به ساندی تایمز گفتند که مقامات ایرانی به آنها مزد دادند تا در دوره های آموزشی سه ماهه در کمپهای آموزشی در کویری در جنوب ایران شرکت کنند. آنها آموزش دیدند که چگونه دست به کمین‌های پیچیده بزنند و بمبهای پیشرفته کنارجاده‌یی را کار بگذارند.

یکی از فرماندهان به این روزنامه گفت سرکوب نظامی در پاکستان رهبران طالبان را مجبور کرده است به ایران روی آورند و از این کشور کمک و تعلیمات بگیرند. … وی گفت یقیناً اکنون مشکل‌تر است به نقاطی رسید که قبلاً به سادگی می‌شد به آنها دست یافت و من فکر می‌کنم رزمندگان من در سال‌جاری برای کسب آموزش به ایران سفر خواهند کرد.
یک فرمانده از وَردَک در افغانستان مرکزی گفت من برخی از تعلیمات را در ایران بسیار مفید یافتم به‌خصوص تاکتیکهای حمله و گریز را که به خودم آموزش داده شد. این هر دو فرمانده طالبان به ساندی تایمز گفتند ایران هم، به آنها سلاح می‌داد و اغلب به عشایر پول می‌داد تا به آنها مهمات لازم، ازجمله مین و تفنگ بطور قاچاق به آنسوی بیابانها و کوههای مسیر به آنها برسانند.
محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور ایران به طور علنی از همتای افغانی خود حمایت کرد و هر دوی آنها گفتگوهایی را در این ماه در کابل برگزار کردند. اما مقامات آمریکا و بریتانیا ایران را متهم کرده‌اند که مخفیانه از طالبان پشتیبانی می‌کند.