تهدید سایت سخنگوی خامنه ای به ایجاد آشوب در عراق

در پی شکست احزاب وابسته به ولایت فقیه در انتخابات عراق, باندهای وابسته به خامنه ای در ایران و عراق تهدید به خشونت و آشوب در عراق می کنند.
سایت خبر آنلاین, سخنگوی باند ولایت فقیه روز اول فروردین با اشاره به رد درخواست بازشماری آرا توسط کمیساریای عالی انتخابات, نوشت: «درحالیکه کمیسیون عالی انتخابات عراق، بازشماری دستی آراء را که خواسته نوری المالکی نخست وزیر و جلال طالبانی رئیس جمهوری عراق است غیرممکن توصیف کرده، کارشناسان هشدار داده اند اگر ابهامات درباره نتیجه انتخابات باقی بماند این کشور با خطر آشوب مواجه خواهد شد».

سایت خبر آنلاین نوشت: به گزارش خبرگزاری رویتر، مقامات کمیسیون انتخابات عراق که زیر نظر سازمان ملل کار می کنند و خود را مستقل از دولت عراق می دانند، درخواست نخست وزیر این کشور برای شمارش دستی آراء را غیرممکن توصیف کرده اند.
این درحالی است که جلال طالبانی رئیس جمهوری عراق نیز هشدار داده است که به عنوان ضامن اجرای قانون اساسی عراق صلاح می داند که آراء انتخابات پارلمانی عراق بار دیگر باز شماری شود.
در عین حال منابع نزدیک به دولت عراق گفته اند طرفداران مالکی به زودی در خیابان های شهرهای بزرگ این کشور دست به تظاهرات خواهند زد و اگر ابهامات درباره سرنوشت انتخابات همچنان ادامه پیدا کند بعید نیست که این تظاهرات ها و اعتراض ها به بروز آشوب در این کشور منجر شود.
لازم به یادآوری است که شخصیتهای ملی در عراق لحن تهدید آمیز مالکی را مبنی بر این که اگر شمارش آرا مجددا انجام نشود خشونت باز خواهد گشت را محکوم کردند.
عبدالکریم السامرایی، یک عضو برجسته پارلمان با انتقاد از نوری المالکی او را به متشنج کردن جو سیاسی عراق متهم کرده و گفت لحن بیانیه ائتلاف دولت قانون درباره ضرورت بازشماری آراء، تهدید آمیز است.
السامرایی همچنین روز یکشنبه از همه احزاب خواست در تعامل با مسئله انتخابات به گونه دمکراتیک رفتار کنند. او که با شبکه الجزیره قطر مصاحبه می کرد درباره نحوه تعامل کمیسیون مستقل انتخابات عراق با درخواست ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی برای بازشماری آراء گفت: لحن بیانیه ائتلاف دولت قانون لحنی تهدید آمیز و معنای آن این است که یا ما باید پیروز انتخابات باشیم یا آنکه در انتخابات تقلب شده است و پس از آن هرج و مرج و ناامنی همه جا را فرا می گیرد.
السامرایی افزود به نظر ما چنین لحنی با فرهنگ دموکراسی و خواست مردم عراق که نمایندگان خود را با خواست و اراده خود انتخاب کرده است هیچ انسجامی ندارد به همین سبب از تاخیر در اعلام نتایج انتخابات نگران هستیم و از کمیسیون انتخابات می خواهیم هر چه سریعتر نتایج انتخابات را اعلام کند زیرا مرحله ای که اکنون پشت سر می گذاریم بسیار خطرناک است.
از سوی دیگر صالح المطلک رئیس جبهه گفتگوی ملی عراق در گفتگو با تلویزیون العربیه, روز یکشنبه اظهارات المالکی را محکوم کرد. وی به کمیساریا حول کوتاه آمدن در مقابل فشارهایی که احزاب علیه آن اعمال می کنند هشدار داد.
صالح المطلک گفت: ما اظهاراتی که ائتلاف دولت قانون و دولت عراق بیان کردند که اگر لیست دولت قانون برنده نشود که چهار سال دیگر به حاکمیت برسد, خشونت برخواهد گشت را به شدت محکوم می کنیم. به کمیساریا هشدار می دهیم و امیدواریم که در مقابل فشارهایی که برخی از احزاب علیه ان اعمال می کنند کوتاه نیاید کما اینکه قبلا طرف های دیگر در مقابل تهدید جا زدند و تصمیمات دادگاه تمییز را لغو کردند و خیلی از جریانهای سیاسی را حذف کردند.