محکومیت یک زندانی سیاسی مبتلا به کرونا در شکنجه‌گاه اوین به ۱۰ سال زندان


لقمان امین‌پور که بعد از قیام دیماه ۹۶ تا اسفند ۹۸ در زندان بود در خرداد ۹۹ مجدداً دستگیر شد

وی متهم به عضویت در سازمان مجاهدین خلق ایران و اجتماع و تبانی علیه نظام آخوندی است

رژیم آخوندی در یک حکم جنایتکارانه توسط یک بیدادگاه فرمایشی، زندانی سیاسی، لقمان امین پور ۲۹ ساله را که در زندان اوین بسر می برد به۱۰ سال زندان محکوم کرد.

وی که فارغ التحصیل و لیسانسیه رشته جهانگردی است، در خرداد ماه ۹۹ در شهر ری دستگیر و پس از بازجوییهای اولیه به زندان اوین منتقل شد. سپس در ۲۳ دی ماه به اتهام «اجتماع و تبانی» علیه نظام آخوندی به ۵ سال زندان و به اتهام «عضویت در مجاهدین خلق» به ۵ سال دیگر محکوم شد.

لقمان و خانواده اش در تمام این مدت از سوی دژخیمان وزارت اطلاعات برای پذیرش اتهامات و اعترافات و اظهارات مورد نظر رژیم زیر فشار بوده اند. او در آبان ماه ۹۹ در فقدان حداقل امکانات بهداشتی و معیشتی، در زندان اوین به بیماری کرونا مبتلا شد و بعد از گذشت سه ماه همچنان از آثار و عوارض این بیماری از جمله تنگی نفس و مشکلات ریوی رنج می برد، اما از دسترسی به حداقلهای درمانی و پزشکی محروم است.

لقمان قبل از این نیز در اسفند ۹۶ بازداشت شده و به خاطر «تبلیغ علیه نظام» و «ارتباط با مجاهدین خلق» زندانی شد و به مدت دوسال تا اسفند ماه ۹۸ در زندان بود. اما پس از آزادی از زندان، سه ماه بعد مجددا در خرداد ۹۹ دستگیرشد.

مقاومت ایران خواستار اقدام فوری ملل متحد و عموم مراجع مدافع حقوق بشر برای درمان و آزادی لقمان امین پور و دیگر زندانیان سیاسی است و بار دیگر بر ضرورت بازدید هیأت تحقیق بین المللی از زندانهای رژیم ایران و دیدار با زندانیان بویژه زندانیان سیاسی تاکید میکند.


دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۶ بهمن ۱۳۹۹ (۲۵ ژانویه ۲۰۲۱)