فاجعه کرونا در ایران: آمار جانگداز قربانیان در ۴۷۸ شهر از ۲۰۶ هزار و ۳۰۰ نفر بیشتر است

فاجعه کرونا در ایران: آمار جانگداز قربانیان در ۴۷۸ شهر از ۲۰۶ هزار و ۳۰۰ نفر بیشتر است

•    نمکی: اگر نتوانیم کرونا را مدیریت کنیم، یک کسر شان و بی آبرویی برای کل نظام است نه فقط وزارت بهداشت
•    رییسی: بستریها در تهران در یک هفته ۲۶درصد افزایش داشته و از ۷۴۹ نفر به ۹۴۶ نفر رسیده است
•    طبرسی: افزایش بستری های تهران در روزهای اخیر نگران کننده است، روز گذشته بستریها۳ درصد افزایش داشته است
•    سوری: بازگشایی مدارس ممکن است جان بسیاری از کودکان را به خطر بیندازد و می‌‌تواند عواقب ناگواری داشته باشد
•    دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: مراجعات بیماران کرونایی رو به افزایش است. سه هفته آینده شرایط نامناسبی خواهیم داشت
•    فرماندار بناب: اگر شرایط موجود مدیریت نشود طی روزهای آتی شاهد اوج این ویروس در شهرستان خواهیم بود

سازمان مجاهدین خلق ایران بعد از ظهر امروز دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ اعلام کرد آمار جانگداز جانباختگان کرونا در ۴۷۸ شهر از ۲۰۶ هزار و ۳۰۰ نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان غربی به ۷۵۶۳ نفر، در البرز به ۵۳۰۸ نفر، در اردبیل به ۲۵۶۲ نفر، در اصفهان به ۱۳۰۵۰ نفر، در تهران به ۵۰۰۵۶ نفر، در خراسان رضوی به ۱۳۹۶۵ نفر، در فارس به ۶۲۵۲ نفر، در قم به ۸۰۱۰ نفر، در کردستان به ۳۵۳۶ نفر، در کرمان به ۴۵۶۴ نفر، در گیلان به ۷۳۵۶ نفر، در لرستان به ۸۳۳۳ نفر، در مازندران به ۸۲۹۷ نفر و در همدان به ۴۸۶۳ نفر رسیده است.

نمکی، وزیر بهداشت رژیم گفت: «اگر در دوره و خیز قبلی، ۱۰ تا ۱۲ روز و دو هفته طول کشید تا گرفتاری ما گسترش پیدا کرد، اما امروز ممکن است در ۴۸ ساعت و با سرعت بالای انتقال ویروس، گرفتار شویم.امروز برد ما در مدیریت کرونا، باعث آبروی جمهوری اسلامی ایران می شود و اگر نتوانیم خدای ناکرده کرونا را مدیریت کنیم، یک کسر شان و بی آبرویی برای کل نظام جمهوری اسلامی ایران است نه فقط برای وزارت بهداشت» (سایت خبرفوری رژیم ۵ بهمن).

رییسی سخنگوی ستاد کرونا روز گذشته در جلسه ستاد کرونا گفت: “تهران هفته قبل ۷۴۹ تا بستری داشته این هفته شده ۹۴۶ تا یعنی در تهران بستری خیلی خیلی آرام دارد افزایش پیدا می کند. مازندران ما گرچه آن رشد سریع یک خرده متوقف شده ولی هنوز مازندران کار داریم. گلستان اخیراً یک خیز ملایم برداشته که باید دقیقا توجه کنیم. همدان هم خیزی که برداشته خوب در اسکل پایین هست ولی هشدار هست» (تلویزیون رژیم ۵ بهمن).

سوری رئیس کمیته اپیدمیولوژی کرونا نسبت به بازگشایی مدارس و احتمال افزایش ابتلای کودکان به کرونا و به خطرافتادن جان بسیاری از آنان ابراز نگرانی کرد و گفت این وضعیت می‌‌تواند «عواقب ناگواری به دنبال داشته باشد. بازگشایی مدارس در زمان حاضر، از نظر ما هزینه‌‌‌‌ اثربخشی نیست» (خبرگزاری نیروی قدس ۶ بهمن).

در تهران، طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری افزایش بستری‌های در تهران را نگران کننده خواند و گفت «روز گذشته با ۳ درصد افزایش در بستری‌های کرونایی روبرو بودیم. چرخه بیماری همچنان فعال است و اگر این بار با پیک جدیدی روبرو شویم مطمئنا شرایط بدتری نسبت به پیک‌های قبلی را تجربه خواهیم کرد» (ایسنا ۶ بهمن).

در همین حال روز گذشته پرستاران بیمارستان میلاد برای دومین بار بخاطر شرایط کاری فوق العاده سخت و نداشتن حداقل حقوق و مزایا دست به تجمع اعتراضی زده و تاکید کردند «کارانه آنها مدت‌ها است ثابت مانده و افزایش دستمزد پرستاران شامل حال آنها نشده است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۶ بهمن).

در اصفهان، معاون دانشگاه علوم پزشکی این شهر گفت: «مراجعات بیماران کرونایی رو به افزایش است و طی سه هفته آینده شاهد شرایط نامناسبی خواهیم بود. در حال حاضر تعداد بیماران بستری بین ۴۰۰ تا ۴۵۰ نفر در نوسان است و انتظار می‌رود که این روند رو به افزایش باشد» (خبرگزاری حکومتی مهر ۶ بهمن).

در آذربایجان شرقی، فرماندار بناب گفت: «شاهد سیر صعودی مبتلایان به کرونا هستیم. اگر شرایط موجود مدیریت نشود طی روزهای آتی شاهد اوج این ویروس در شهرستان خواهیم بود» (خبرگزاری حکومتی مهر ۶ بهمن).

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۶ بهمن ۱۳۹۹ (۲۵ ژانویه ۲۰۲۱)