روز جمعه ۲۴مرداد ۹۹ شورای امنیت ملل متحد با ۱۱رأی ممتنع، دو رأی موافق و دو رأی مخالف قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریمهای تسلیحاتی رژیم ایران را رد کرد.

آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که در صورت رد شدن قطعنامه تمدید تحریمها، مکانیسم ماشه را به‌کار خواهد انداخت که بر اساس آن همه تحریمهای پیش از برجام مجدداً‌ برقرار خواهد شد
پس از پایان رأی گیری از اعضای شورای امینت و اعلام نتایج آن، کلی کرافت نماینده دائمی آمریکا در ملل متحد در یک پیام ویدئویی اعلام کرد:
یکی از حقایق ماندگار ۷۵ سال گذشته این است که سازمان ملل متحد اغلب قربانی جزئی‌ترین منافع سیاسی اعضای خود می‌شود. امروز هم یکی از آن روزها بود... ناکامی امروز این شورا نه به صلح خدمت می‌کند و نه در خدمت امنیت است؛ بلکه آتش مناقشه‌های بزرگ‌تر را شعله‌ور کرده و ناامنی به مراتب بیشتری را به وجود می‌آورد. امروز، من ترجیح می‌دهم با آن دسته از اعضای شورای امنیت که با این قطعنامه مخالفت کرده و یا در برابر آن سکوت اختیار کردند، صحبت کنم. با مادرانی که در یمن شاهد پرپر شدن و جان باختن کودکان‌شان در نتیجه مستقیم حمایت رژیم ایران از شبه‌نظامیان حوثی، حرف بزنند. به آنها بگویند که شورای امنیت چگونه در جهت منافع آنها کار می‌کند. با خانواده‌هایی که در سوریه در نتیجه حمایت مستقیم رژیم ایران از رژیم اسد، فرو پاشیده‌اند، صحبت کنند. به آنها بگویند که شورای امنیت التماس‌هایشان را می‌شنود. با مردم لبنان، که همچنان از فاجعه‌ای که در بندر بیروت رخ داد به خود می‌لرزند و به خوبی از نفوذ زهرآگین رژیم ایران و حزب‌الله در کشورشان آگاهند، صحبت کنند.
و نهایتا، با مردم ایران صحبت کنند؛ مردمی که به مدت بیش از ۴۰ سال تحت خشونت و سرکوب بی‌وقفه این رژیم زندگی کرده‌اند. به آنها بگویند که شورای امنیت مصائب آنها را درک می‌کند و از فریادهای نومیدانه آنها برای آزادی، پشتیبانی می‌کند.
ایالات متحده در روزهای آینده به وعده خود برای تمدید تحریم تسلیحاتی عمل خواهد کرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به دنبال رد شدن قطعنامه آمریکا اعلام کرد: شورای امنیت سازمان ملل مسئولیت حفظ صلح و امنیت را برعهده دارد. امروز در حفط این ماموریت اساسی خود شکست خورد. قطعنامه ای منطقی برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران را رد کرد و راه را برای خرید و فروش تسلیحات متعارف برای اصلی ترین حامی تروریسم بدون محدودیت های مشخص موجود سازمان ملل، برای اولین بار طی یک دهه، هموار کرد.شکست سازمان ملل دراقدام قاطعانه در دفاع از صلح و امنیت بین المللی غیر قابل توجیه است. شورای امنیت درخواست های مستقیم تعداد متعددی از کشورهای خاورمیانه را که درمعرض خطرخشونت ایران بودند را رد کرد.
وی افزود: هفته گذشته ۶کشور عضو شورای همکاری برای درخواست از شورای امنیت برای تمدید تحریم گردهم آمدند. این کشور ها می دانند که اگر تحریم منقضی شود رژیم ایران آشوب و ویرانی بیشتری را گسترش خواهد داد ولی شورای امنیت انتخاب کرد که آنها را نادیده بگیرد.
پمپئو هم چنین گفت: آمریکا هرگز دوستان خود را در این منطقه که انتظار بیشتری از شورای امنیت داشتند رها نخواهد کرد. ما به تلاش خود ادامه میدهیم تا اطمینان حاصل کنیم این رژیم مذهبی و تروریستی، آزادی خرید و فروش تسلیحات نداشته باشد تا قلب اروپا و خاورمیانه و فراتر از آن را تهدید کند.


نمایندگی فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل ۲۴مرداد ۹۹: فرانسه بر تعهد خود درحفظ برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که آنرا تایید می کند تاکید دارد. بدلیل آنکه ما همچنان به برجام متعهد هستیم درمورد نقضهای رژیم ایران در این توافقنامه بینهایت نگران هستیم.ما از رژیم ایران میخواهیم کلیه اقداماتی را که در مغایرت با برجام انجام داده برگرداند. ما به تلاش هایمان تحت مکانیزم ماشه برای بازگرداندن رژیم ایران به تبعیت کامل از تعهداتش ادامه خواهیم داد.
ما همچنین در مورد اعمال بی ثبات کننده رژیم ایران در این منطقه ازجمله نقضهای مکرر مواد قطعنامه ۲۲۳۱ تسلیحات متعارف با انتقال (تسلیحات) به یمن، لبنان، سوریه و عراق بسیار نگرانیم.
انقضای تحریم تسلیحات متعارف سازمان ملل که با قطعنامه ۲۲۳۱ ایجاد شده و قرار است در اکتبر امسال ـ مهرماه منقضی شود، می تواند عواقب بسیار جدی برای امنیت و ثبات منطقه داشته باشد.

وزارت خارجه انگلستان ۲۴مرداد۹۹: ما همواره نگرانی خود را درمورد رفتار بی ثبات کننده رژیم ایران از جمله انتقال تسلیحات به یمن لبنان، سوریه و عراق در نقض قطعنامه ۲۲۳۱ ابراز کرده ایم. ما در نگرانی تعدادی از اعضای شورای امنیت در مورد لغو تحریمهای تسلیحاتی رژیم ایران سهیم هستیم. وزرای خارجه سه کشور اروپایی روشن کرده اند که لغو این تحریمها عواقب مهمی بر امنیت و ثبات منطقه دارد. باهمکاران فرانسوی و آلمانی خود به تعهدمان در پیش بردن مذاکرات حول برنامه ماشه که جزو برجام است ادامه می دهیم با این خواسته که رژیم ایران را به پای میز مذاکره متابعت از برجام بیاوریم.

وزارت خارجه آلمان ۲۴مرداد ۹۹:‌آلمان همچنان بطور کامل متعهد به اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است که برجام را تایید می کند.... ما درمورد اعمال رژیم ایران در منطقه نگرانیم. از زمان تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ رژیم ایران مکرراً تحریم تسلیحات متعارف شورای امنیت را با انتقال تسلیحات به یمن، لبنان سوریه و عراق نقض کرده است. وزرای خارجه سه کشور اروپایی روشن کرده اند که انقضای این تحریمها، عواقبی برای امنیت و ثبات منطقه دارد.