آمار جانگداز قربانیان در ۵۳۵ شهر از ۲۴۶ هزار و ۴۰۰ نفر بیشتر است


آمار جانگداز قربانیان در ۵۳۵ شهر از ۲۴۶ هزار و ۴۰۰ نفر بیشتر است


•    وزارت بهداشت در رکورد جدیدی شمار مبتلایان ۲۴ ساعت گذشته را ۲۲۵۸۶ نفر اعلام کرد و شمار بیماران وخیم را ۴۲۲۱ نفر ذکر نمودکه بالاترین رقم در ۷۸ روز گذشته است
•    زالی: ۴۸ درصدفوتی های شبانه روز گذشته مربوط به استان تهران است. ۵۲۱۵ بستری در تهران داریم که ۱۱۷۲ نفر آنها در ICU هستند
•    رئیس انجمن علمی اپیدمیولوژیست‌ها: رسیدن به پیک‌های پنجم و ششم و بیشتر با توجه به شرایط حاکم بر کشور اجتناب‌ناپذیر است
•    دانشگاه پزشکی تهران: اعمال جراحی الکتیو متوقف شده، تخت‌های بخش‌های دیگر را به کرونا داده و بخش‌های جدید برای کووید اختصاص می‌دهیم
•    دانشگاه  پزشکی مشهد: وضعیت کرونا در خراسان رضوی افتضاح است. از ۱۵ فروردین تغییر نمودار‌ها پلکانی نیست. آسانسوری افزایش پیدا می‌کند

سازمان مجاهدین خلق ایران بعد از ظهر امروز پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ اعلام کرد آمار جانگداز جانباختگان کرونا در ۵۳۵ شهر از ۲۴۶ هزار و ۴۰۰ نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۹۹۲۳ نفر، در آذربایجان غربی به ۹۲۵۳ نفر، در البرز به ۶۱۳۳ نفر، در اصفهان به ۱۶۰۸۵ نفر، در تهران به ۵۶۵۶۱ نفر، در خراسان رضوی به ۱۵۸۸۵ نفر، در خوزستان به ۱۴۷۰۴ نفر، در سمنان به ۴۳۵۰ نفر، در فارس به ۷۲۴۷ نفر، در قزوین به ۲۷۹۹ نفر، در قم به ۸۷۸۰ نفر، در کرمان به ۵۴۴۹ نفر، در کرمانشاه به ۴۹۱۴ نفر، در گلستان به ۶۳۴۵ نفر، در گیلان به ۸۶۱۶ نفر، در لرستان به ۱۰۳۸۸ نفر، در مازندران به ۱۰۵۱۰ نفر، در هرمزگان به ۲۷۷۵ نفر، در همدان به ۵۶۱۳ نفر و در یزد به ۴۴۲۷ نفر رسیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت در آمار مهندسی شده خود، در رکورد جدیدی شمار مبتلایان ۲۴ ساعت گذشته را ۲۲۵۸۶ نفر اعلام کرد و شمار بیماران وخیم را ۴۲۲۱ نفر ذکر نمودکه بالاترین رقم در ۷۸ روز گذشته است.

هلاکویی، نایب رئیس انجمن علمی اپیدمیولوژیست‌ها گفت: «رسیدن به پیک‌های پنجم و ششم و بیشتر نیز با توجه به شرایط حاکم بر کشور اجتناب‌ناپذیر است؛ ویروس در کشور رها شده و پادشاهی می‌کند و هیچ اقدام تأثیرگذاری که جلوی شیوع ویروس را بگیرد انجام نمی‌شود و تنها کارهای نمایشی و برای رفع تکلیف است...نباید این پیک را به گردن سفرهای مردم انداخت»

آقازاده رئیس مجمع عمومی نظام پزشکی اظهارات معاون وزارت بهداشت، مبنی بر اینکه ۸۰ درصد کادر درمان بیماران کرونایی واکسینه شده‌اند را رد کرد و گفت: حتی «در بیمارستان‌های دولتی هم ۸۰ درصد همکاران ما واکسیناسیون نشدند و حتی ۸۰ درصد پرستاران استخدام بیمارستان دولتی ما هنوز واکسن دریافت نکردند» (ایلنا ۱۹ فروردین۱۴۰۰).

در تهران، زالی گفت: «۴۸ درصدفوتی های کرونا در شبانه روز گذشته مربوط به استان تهران است. پیشنهاد مشخص ما لاکدان یا تعطیلی شهر است. مسیر دیگری برای کنترل وجود ندارد در کنار آن به‌سرعت باید فرآیند واکسیناسیون گروه‌های پرخطر و افراد جامعه پزشکی صورت بگیرد. سرعت بخشیدن به واکسیناسیون یک اولویت قطعی است. هفته آتی هفته تلخ‌تر و خطرناکتر از هفته جاری خواهد بود... مجموع بیماران کرونایی بستری در استان تهران از مرز ۵۰۰۰ نفر گذشت که ۱۱۷۲ نفر در ICU هستند. نیمی از مراجعان دارای تست PCR مثبت هستند که نشان دهنده فعالیت و چرخش شدید ویروس است. تقریباً همه مناطق ۲۲ گانه تهران آلوده هستند که جای نگرانی دارد»(تلویزیون رژیم ۱۸فروردین و خبرگزاری حکومتی مهر ۱۹فروردین ۱۴۰۰).

توکلی معاون ستاد کرونا در تهران گفت: «در حال حاضر ۵۴۰۰ بیمار کرونایی در استان تهران بستری هستند، در چند روز آینده ظرفیت های بیمارستانی می تواند تکمیل شود» (رضوی ۱۹ فروردین۱۴۰۰).

در آذربایجان شرقی معاون دانشگاه پزشکی تبریز اعلام کرد: «۱۲۰۰تخت برای بیماران کرونایی اختصاص یافته که تا کنون ۹۲۷ تخت پر شده. از این تعداد ۲۰۰ بیمار در ICU و ۶۵ بیمار زیر تنفس مصنوعی هستند» (ایرنا ۱۹ فروردین۱۴۰۰).

در البرز، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: «۱۲ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته جان خود را از دست دادند و ۱۳۲ نفر بستری شدند. شمار بستریها به ۷۴۹ نفر رسید» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۹فروردین۱۴۰۰).

در خراسان رضوی معاون دانشگاه  پزشکی مشهد گفت: «وضعیت کرونا در خراسان رضوی افتضاح است. از ۱۵ فروردین ماه به قدری شدت پیدا کرده است که تغییر نمودار‌ها دیگر پلکانی نیست و به صورت آسانسوری افزایش و تغییر پیدا می‌کند. روز سه شنبه ۲۶۸ نفر بستری شدند. مجموع بستری‌ها۸۶۴ نفر و افراد در بخش ICU به بیش از ۲۰۰ نفر افزایش یافته است»(شهرآرا ۱۹فروردین ۱۴۰۰). رئیس دانشگاه پزشکی سبزوار گفت: «تعداد بیماران بستری در بیمارستان واسعی ۴ برابر افزایش داشته است. بیش از ۶۵ درصد تخت‌های بیمارستان پر شده و طی ۳ الی ۴ روز ظرفیت تکمیل می‌شود» (ایسنا ۱۹ فروردین۱۴۰۰).

در کرمانشاه رییس ستاد کرونای دانشگاه پزشکی گفت: «در شبانه روز گذشته ۱۵۶ مبتلای جدید، هر ۹ دقیقه یک بیمار بستری شده و کل بستری ها به ۵۲۷ رسید. تعداد فوتی ها هم افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد» (ایسنا ۱۹فروردین۱۴۰۰).

در اردبیل، رئیس دانشگاه پزشکی گفت: «در حال حاضر اردبیل روزهای مرگ بار کرونایی را تجربه می‌کند. ۶۱ نفر از هم استانی‌هایمان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری بوده که حال آنان وخیم است» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۹فروردین۱۴۰۰).

در قزوین، جانشین ستاد کرونا گفت: «هر شش شهرستان استان در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند. بیمارستان صحرایی استان نیز از همین امروز در بیمارستان ارتش برپا می‌شود» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۹فروردین ۱۴۰۰).


دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۱۹ فروردین ۱۴۰۰ (۸ آوریل ۲۰۲۱)