Submit to FacebookSubmit to telegramSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

با شدت گرفتن بحران برگشت‌ناپذیر خشکسالی بر سر دریاچه تاریخی ارومیه، اکنون بسیاری از کارشناسان مسائل محیط‌زیست و متخصصان پزشکی نسبت به خطر شیوع انواع بیماری‌ها از بیماری «آب‌مروارید» هشدار می‌دهند.

در ادامه روند این خشکسالی عظیم که دولت‌های دست‌نشانده ولی‌فقیه با بی‌عملی و سیاست‌های غارتگرانه خود، به آن ضریب زده‌اند، مدیر حکومتی در دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه در سخنانی ابعاد وخیم پیامدهای آن را اینگونه به تصویر کشیده است: «در طی ۵ سال منتهی به سال ۹۵ متوجه شدیم که متناسب با کاهش سطح دریاچه و خشک شدن آن میزان برگشت تشعشعات از کف دریاچه افزایش یافته است. همچنین با کاهش ۲.۵ برابری سطح دریاچه شاهد افزایش ۴ برابری اشعه ماورای بنفش بودیم که اولین تبعات آن آب‌مروارید است». (خبرگزاری حکمتی ایلنا ۲۰ تیر ۹۶)

بحران خشکسالی در حاکمیت آخوندی که اکنون گریبان بخش‌های بزرگی از میهن امان به‌ویژه دریاچه، رودخانه‌ها، منابع آبی زیرزمینی و تالاب‌های تاریخی را گرفته است، به یقین در صورت وجود سیاست‌های راهبردی و بروز کردن استاندارها و نیز قطع دستان «مافیای آب» که تماما زیر شبکه‌های حکومتی برای غارت اموال ملی هستند، قابل‌پیشگیری می‌بود.

برای نمونه در موضوع خشکسالی بر سر دریاچه ارومیه باید به برداشت‌ها و غارت منابع آبی، سدسازی‌های فله‌ای، چاه‌ها و پل‌های غیراستاندارد و نیز منحرف کردن بخش بزرگی از آب‌های ورودی اشاره نمود که در روند خود به طبیعت دریاچه ارومیه ضربات جبران‌ناپذیری را زده است. وضعیت به‌قدری بحرانی است که برای نمونه اکنون به گفته کارشناسان زیست‌محیطی، قریب ۹۰ درصد از دریاچه ارومیه خشک شده است.

این وضعیت وخیم به موازات خود به بحران‌های دیگری در زمینه سلامتی مردم راه برده است که نمونتا رشد بیماری‌های تنفسی، قلبی، سقط جنین، گوارشی، چشم، پوست و انواع سرطان‌ها تنها نمونه‌های کوچک این ابعاد وخیم برای مردم و حاشیه‌نشینان نگون‌بخت دریاچه ارومیه می‌باشند.

این کارگزار رژیم در ادامه ضمن اعتراف به ابعاد وخیم تأثیرات مخرب خشکسالی بر سلامتی مردم می‌افزاید: «دومین مشکل نیز اشعه‌های یو وی است که درصد آن افزایش پیدا کرده است که مهمترین عامل برای سرطان پوست است. گزارش‌هایی را در این خصوص به وزارت بهداشت داده‌ایم و گزارش‌های اولیه نشان از نگرانی‌هایی در این مورد دارد».

این وضعیت به یقین در آینده نزدیک به کوچ اجباری میلیون‌ها تن از هم‌وطنان امان از این خطه سابقا زرخیز خواهد انجامید و بر این منوال شاهد خواهیم بود که نه تنها شهرها و روستاهای اطراف دریاچه ارومیه از سکنه خالی خواهند شد، بلکه فراتر از آن به دلیل نبود سیاست‌های راهبردی از سوی حکومت ولی‌فقیه، میلیون‌ها نفر به حاشیه‌نشین‌های شهرهای بزرگ افزوده خواهند شد.

به موازات این واقعیات باید به طرح‌های قلابی رژیم در زمینه احیای دریاچه ارومیه که تنها بروی کاغد نوشته شده‌اند، اشاره نمود. طرح‌هایی که تا کنون برخلاف تمامی تبلیغات حکومتی به هیچ دستاورد ملموسی برای احیاء و یا بالا آمدن سطح آب در این دریاچه راه نبرده است.