زمین لرزه در هائیتی ممکن است هزاران نفر قربانی بر جای گذاشته باشد

خبرگزاریها (23 دیماه 88) زلزله ای که روز سه شنبه جمهوری هائیتی را با شدت هفت ریشتر لرزاند، پایتخت این کشور را با خاک یکسان کرده و نگرانی ها را مبنی بر این که هزاران نفر در این فاجعه کشته شده باشند، بالا برده است. کشور هائیتی که فقیرترین کشور نیمکره غربی محسوب می شود، فاقد تجهیزات کافی برای مقابله با چنین فجایع طبیعی بوده. و همواره به کمکهای خارجی برای مقابله با این فجایع وابسته می باشد.

شاهدان در ساعات اولیه وقوع زمین لرزه در پایتخت اعلام کردند بسیاری از ساختمان ها ویران شده و دست کم ده ها نفر کشته شده اند.

 برخی گزارش ها از آسیب دیدگی شدید مقر سازمان ملل در هائیتی، کاخ ریاست جمهوری و دیگر ساختمان های دولتی در پایتخت حکایت دارد. همچنین گزارش های تایید نشده ای از تخریب کامل دست کم یک بیمارستان منتشر شده است. 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس با وجود آن که بسیاری از خطوط ارتباطی و سیم های برق قطع شده برخی از ساکنان کشور با استفاده از تویتر و فیس بوک عکس هایی از این حادثه را به خبرگزاری های خارجی،  ارسال کرده اند.

سفیر هائیتی در سازمان ملل گفت که آن کشور خواستار کمک آمریکا است و این زلزله را فاجعه ای بزرگ برای آن کشور توصیف کرد.

مقامات کشورها و ارگانهای امدادرسانی در کشورها برای رساندن کمک به این کشور بسیج شده اند.

بیل کلینتون رئیس جمهوری پیشین آمریکا که فرستاده ویژه سازمان ملل برای هائیتی است گفت که دفتر وی و بقیه سیستم سازمان ملل اوضاع هائیتی را از نزدیک زیر نظر دارند و هر کاری که بتوانند برای کمک به تلاشهای امدادی در هائیتی انجام خواهند داد.

لرزش این زلزله در جمهوری دومینیکَن همسایه هائیتی نیز احساس شد.  همچنین در کوبا و باهاماس هشدار سونامی اعلام شد که بعداً لغو گردید. به گفته کارشناسان، زلزله ای با این شدت طی دویست سال گذشته در منطقه، بی سابقه بوده است.