آمار جانگداز قربانیان کرونا از ۳۰۶ هزار و ۲۰۰ نفر بیشتر است

وضعیت بحرانی هرمزگان به فارس و دیگر استانهای مجاور گسترش می یابد

•    دانشگاه پزشکی هرمزگان: استان فراتر از این رنگبندی‌ها دروضعیت بحرانی است و یک فاجعه در شرف وقوع است هر سه نوع کرونای انگلیسی، آفریقایی و هندی در هرمزگان گزارش شده است. کیش از نارنجی به قرمز تبدیل شده است
•    دانشکده پزشکی لارستان: وضعیت در برخی مناطق قرمز و یا سیاه کرونایی است
•    دانشگاه پزشکی اهواز: برخی شهرهای خوزستان از جمله هندیجان و امیدیه از نارنجی به وضعیت قرمز تبدیل شد
•    دانشگاه پزشکی تبریز: بستریها در آذربایجان شرقی به ۸۵۰ رسیده است۲۶۲ نفر در ICU و ۱۱۵ بیمار زیر دستگاه تنفس هستند

سازمان مجاهدین خلق ایران بعد از ظهر امروز شنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ اعلام کرد آمار جانگداز جانباختگان کرونا در ۵۴۳ شهر از ۳۰۶ هزار و ۲۰۰ نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۱۲۵۵۸ نفر، در آذربایجان غربی به ۱۱۵۴۸ نفر، در البرز به ۸۶۶۳ نفر، در اصفهان به ۲۰۴۸۰ نفر، در ایلام به ۳۲۰۶ نفر، در بوشهر به ۳۲۰۹ نفر، در تهران به ۷۱۷۶۶ نفر، در خراسان جنوبی به ۲۸۳۱ نفر، در خراسان رضوی به ۱۸۶۰۵ نفر، در خراسان شمالی به ۴۳۹۳ نفر، در خوزستان به ۱۹۱۲۹ نفر، در فارس به ۱۰۱۹۷ نفر، در قم به ۹۶۹۰ نفر، در کردستان به ۵۲۴۲ نفر، در مرکزی به ۶۳۶۸ نفر، در هرمزگان به ۳۸۷۰ نفر و در یزد به ۵۱۳۲ نفر رسیده است.

در تهران، مدیر پسماند پزشکی شهرداری با اشاره به اینکه ۲۵ درصد زباله‌های عفونی در تهران تولید می‌شود، گفت: «با شیوع کرونا حجم زباله‌های عفونی افزایش یافته ولی دستگاه‌های کم خطر سازی اضافه نشده و این امر باعث شده تنها بخشی از زباله‌های عفونی کم خطرسازی شود و باقی بدون کم خطر سازی تحویل پسماند شهرداری می‌شود. در فروردین ماه سال جاری ۳۱۰۰ تن زباله عفونی جمع آوری شده که نسبت به فروردین سال گذشته افزایش دو برابری داشته است» (ایمنا ۱۵ خرداد ۱۴۰۰).

در هرمزگان معاون دانشگاه پزشکی گفت: «همه شهرهای استان قرمز هستند. وضعیت استان در حال تبدیل به یک بحران بسیار بزرگ است و اگر مداخله موثری صورت نگیرد ممکن است یک فاجعه رخ دهد. اکنون موارد مثبت روزانه شناسایی شده در استان به بیش از هزار رسیده که بی سابقه است. بیماران سرپایی به شدت افزایش یافته است. از نظر ظرفیت بیمارستان‌ها در وضعیت بحرانی هستیم...۳۰ نقطه به عنوان نقاط آلوده اعلام شده و هر سه نوع خطرناک انگلیسی، آفریقایی و هندی در استان گزارش شده است. در دو هفته گذشته، موارد مثبت ۴۰ درصد افزایش داشته است» (ایرنا و ایسنا ۱۵ خرداد۱۴۰۰). سخنگوی شورای سلامت کیش گفت: «باتوجه به تغییر وضعیت جزیره به قرمز، برگزاری هرگونه تجمع ممنوع است» (ایرنا ۱۵ خرداد ۱۴۰۰).

در فارس، معاون دانشگاه پزشکی شیراز گفت: “کرونا هنوز یک خطر جدی است، ۱۱۳۴ بیمار بستری هستند که ۱۶۷ تن در ICU هستند» (ایسنا ۱۵ خرداد ۱۴۰۰). معاون دانشکده پزشکی لارستان اعلام کرد: «وضعیت در برخی مناطق قرمز و یا سیاه و در بسیاری مناطق ناپایدار و خطرناک است. موج جدیدی که از هرمزگان آغاز شده، به جنوب فارس و لارستان سرایت کرده و شمال استان را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد» (ایرنا ۱۵ خرداد۱۴۰۰).

در خوزستان معاون دانشگاه پزشکی اهواز گفت: «مجددا برخی شهرها از جمله هندیجان و امیدیه از نارنجی به قرمز تبدیل شد». دبیر شورای سلامت اهوازگفت: «با توجه به اتمام موجودی واکسن، روند واکسیناسیون متوقف است» (ایسنا ۱۵ خرداد ۱۴۰۰).

در آذربایجان شرقی، معاون دانشگاه پزشکی با ابراز نگرانی از شکننده بودن شرایط گفت شمار بستریها «به ۸۵۰ بیمار رسیده، ۲۶۲ بیمار در ICU و ۱۱۵ بیمار زیر دستگاه تنفس مصنوعی هستند. متوسط فوتیها ۱۳ نفر در روز است» (ایرنا ۱۵ خرداد ۱۴۰۰).

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۱۵ خرداد ۱۴۰۰ (۵ ژوئن ۲۰۲۱)