مجلس ملی فرانسه ـ اجلاس کمیته پارلمانی برای یک ایران دموکراتیک سخنرانی‌های میشل دوکولور و آندره شاسین

 

 

به‌دعوت کمیته فرانسوی برای ایران دموکراتیک متشکل از نمایندگان مجلس ملی فرانسه، خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده مقاومت روز چهار شنبه ۲۲ دی ماه در اجلاس این کمیته در مجلس ملی فرانسه حضور یافت.

خانم میشل دو ووکولور رئیس کمیته پارلمانی برای ایران دموکراتیک ضمن خوش آمدگویی به خانم رجوی به تشریح فعالیتها و دستاوردهای کمیته پارلمانی در سال گذشته در دفاع از حقوق بشر و دموکراسی در ایران پرداخت

میشل دووکولور نماینده مجلس ملی فرانسه - رئیس کمیته پارلمانی برای یک ایران دموکراتیک:
نباید ایران را با رژیم سرکوبگر و عقب مانده آخوندها یکی کرد
ما از شورای ملی مقاومت ایران و خانم مریم رجوی حمایت می‌کنیم

 میشل دو وکولور:
خانم رئیس جمهور، خانم مریم رجوی، اعضا دفتر کمیته برای یک ایران دمکراتیک
همکاران عزیز، دوستان عزیز
از شما برای پاسخ به این دعوت کمیته پارلمانی برای یک ایران دموکراتیک و حضورتان تشکر می‌کنم. می‌خواستم در ابتدا یک بررسی از عملکرد این کمیته ظرف 5 سال گذشته در راه احترام به حقوق بشر و دموکراسی در ایران داشته باشم. این کمیته این عملکردها را در سطح پارلمان و در سطح کلی‌تر داشته است. ما با برگزاری جلسات و کنفرانس‌های متعدد، توجهات را به این مسئله جلب کردیم و به‌موزات مکاتبات متعدد با رئیس جمهور و وزیر خارجه توجه آنان را به وضعیت در ایران و عواقب آن برای فرانسه، جلب کردیم.
بطور خاص در زمان طرح توطئه سوءقصد شکست خورده ویلپنت در 30 ژوئن ۲۰۱۸ علیه بزرگترین گردهم آیی سالانه شورای ملی مقاومت ایران این اقدام را صورت دادیم. اخیراً هم ما نگرانی خود را از انتخاب ابراهیم رئیسی بعنوان رئیس جمهور بدلیل اینکه بطور مستقیم در کشتار ۱۳۶۷ دست داشت، ابراز کردیم.
از ۱۸ژوئن ۲۰۲۱ ما همیشه پاسخهای پر توجه رئیس دولت و دولت را در مورد خواسته‌های خود داشتیم، خصوصاً آنان روی تعهدات فرانسه در مورد حقوق بشر و دموکراسی تاکید داشتند. خصوصاً که نباید و نمی‌توان ایران را با رژیم سرکوبگر و عقب مانده آخوندها یکی و مخلوط کرد. این کمیته همچنین از شورای ملی مقاومت ایران و ریاست آن مریم رجوی حمایت می‌کند. خانم رئیس جمهور ما در اکتبر ۲۰۱۹در پارلمان پذیرای شما بودیم تا در مورد عملکردهای اپوزیسیون ایران در مقابل رژیم صحبت کنیم خصوصاً در مورد برنامه ۱۰ ماده‌ای برای یک ایران آزاد فردا. جای خوشبختی دارد که امروز مجدداً پذیرای شما در این گردهم آیی هستیم.
آخرین عملکرد قوی ما برگزاری اجلاس در مورد نقش بی ثبات کننده رژیم ایران در خاورمیانه بود که در ۲۴نوامبر گذشته در دفتر هفتم پارلمان برگزار شد.
طی این 5 سال فعالیت، شاهد بسیج پارلمانترها از گروهای مختلف سیاسی برای یک دولت قانون و احترام به دموکراسی در ایران بودیم. در آن اجلاس فرصت این را داشتم که به این بسیج بدون شکاف درود بفرستم که بمدت 3 دوره پارلمانی اجازه داد این ایده‌ها ادامه پیدا کنند.
در ورای این بیلان گردهم آیی امروز باید به ما اجازه دهد آخرین تحولات ایران را مورد بررسی قرار دهیم بطور خاص ما به شورش‌های مردم که در اصفهان صورت گرفت و شدیداً سرکوب شد اشاره داشته باشیم، این مسئله در آخرین ویدئویی که مشاهده کردیم، مشهود بود. آخرین سند سخت‌تر شدن رژیم (در سرکوب) را چند روز پیش شاهد آن بودیم آنهم مرگ شاعر و فیلمساز ایرانی در زندان بکتاش آبتین بود. در ۸ژانویه این مرد ادبیات که در سال ۲۰۱۶به اتهام توطئه علیه جمهوری اسلامی دستگیر شده بود، بنا به گفته گزارشگران بدون مرز وی خواهان آزادی بیان بود. وی بطور عمدی از معالجات لازم تا زمان مرگ در سن ۴۸ سالگی محروم شده بود خصوصاً که وی در زندان کرونا گرفته بود.
برای تک تک شما یک گردهم آیی خوب آرزو می‌کنم و رشته سخن را به خانم رجوی می‌دهم. متشکرم.

آندره شاسین معاون کمیته پارلمانی برای یک ایران دموکراتیک در مجلس ملی فرانسه:
باوجود سرکوب شدید رژیم جنایتکار آخوندها
مقاومت ایران در داخل با قدرت در حال پیشروی است
و شاهد گسترش جنبش مردمی هستیم
آخوندها بیش از پیش به نقش سازمان مجاهدین خلق ایران اشاره می‌کنند

آندره شاسین در سخنرانی خود گفت: با تشکر از خانم رئیس جمهور ابتدا می‌خواهم بهترین آرزوها را برای سال جدید به شما ابراز کنم، بخصوص آرزوی موفقیت و پیروزی برای مردم ایران. به امید اینکه بعد از یک مقاومت طولانی بالاخره روزهای خوش به ایران بیاید، همانطور که ما در فرانسه در فردای پیروزی مقاومت، به آن رسیده‌ایم.
به دو مطلب می‌خواهم اشاره کنم، یکی پیامی است که به همکارانم می‌خواهم بدهم. من از سال ۲۰۰۲ انتخاب شده‌ام و از آن موقع شاهد این بودم که کمیته پارلمانی هربار در هر دوره پابرجا شده است، این کار نه تنها توسط نمایندگان مجلس بلکه همچنین با کمک دوستان ایرانی در مقاومت امکانپذیر بوده است مثلاً ما در میانمان آقای فرانسوا کولکومبه را داریم که در تشکیل و دوام این کمیته پارلمانی نقش بسزایی داشته است و نیز دوست گرامی‌ام ژان پییر برآر که ازجمله کسانی بود که مرا قانع کرد که در کمیته پارلمانی برای ایران آزاد نقش فعالی داشته باشم.
دومین نکته‌ای که می‌خواهم به آن اشاره کنم، همین‌طور که خانم رئیس‌جمهور (رجوی) گفتند، نقشی است که ما می‌توانیم در موضوع ایران داشته باشیم خیلی مهم است. به‌طور خاص آنهایی که در کمیسیون روابط خارجی عضویت دارند یا در کمیسیون دفاع یا امور اقتصادی
ما شاهد پیشرفت مقاومت ایران هستیم. این مقاومت عمدتاً در داخل ایران حضور دارد. البته در سطح بین‌المللی به جذب حمایت شخصیتها در کشورهای مختلف جهان نیز می‌پردازد تا از مردم ایران حمایت کنند. من همواره به آنچه در داخل ایران اتفاق می‌افتد توجه دارم. ما طی ماههای اخیر شاهد بودیم که با وجود سرکوب شدید توسط یک رژیم جنایتکار، مقاومت در حال پیشروی بوده است
ما شاهد گسترش جنبش مردمی هستیم که هر روز قویتر می‌شود این موضوع باید برجسته شود و تظاهراتهایی که صورت می‌گیرد مورد توجه قرار گیرد. اخیراً اعتراضات علیه قطعی آب را داشتیم و بعد هم تظاهرات معلمان. همه اینها با نقش مقاومت و در شرایط بسیار سخت انجام گرفته است. مقاومت در داخل با قدرت به‌پیش می‌رود. ما در وقایع اخیر شاهد آن بوده‌ایم. موضوع دیگر که در رابطه با داخل (ایران) قابل توجه است این است که آخوندها بیش‌ازپیش به نقش سازمان مجاهدین خلق ایران اشاره می‌کنند و می‌گویند آنها پشت این اعتراضات هستند. من یقین دارم که اگر این رژیم سرنگون شود و این دیکتاتوری پایین کشیده شود، مجاهدین خلق، با شما خانم رئیس‌جمهور، نقش خیلی مهمی ایفا خواهید کرد.
شما می‌توانید روی همبستگی بین‌المللی حساب باز کنید به‌ویژه پارلمان ما در فرانسه و کمیته پارلمانی فرانسوی برای ایران آزاد که همه گرایشات سیاسی را دربر می‌گیرد این نیرویی است که باید به‌حساب بیاید.
با تشکر از شما