پدرخوانده شیطان – افزایش غنی سازی در سایه بحران سرنگونی

 

داده‌های حکومتی سخن از ورود یک تیم کارشناسی از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی روزهای آینده به ایران رادارند.
این اقدام پس از ماه‌ها سکوت در رابطه با سیاست‌های مخرب اتمی رژیم در حالی است که شکاف عمیقی میان جامعه بین‌الملل و دیکتاتوری ولی‌فقیه بر سر «پرونده آثار اورانیم کشف‌شده در مراکز اتمی»، «شدت دادن به غنی‌سازی اتمی»، «افزایش سقف اورانیوم غنی‌شده ۳.۵ درصدی، ۲۰ درصدی و ۶۰درصدی» و همچنین «افزایش سانتریفیوژهای مدل بالا»» وجود دارد.

بدین سان مشاهده می‌شود که خامنه‌ای زهر خورده هم‌زمان با رشد و گسترش قیام‌ها و بحران سرنگونی، سیاست مخرب خود برای دستیابی به سلاح اتمی را شدت بی‌سابقه‌ای بخشیده است.

به‌یقین افزایش غنی سازی اورانیوم که بنا برداده های حکومتی اکنون از مرز ۶۰ درصد نیز گذشته است، تلاشی است از سوی حاکمیت با هدف بازگشت به تعادل ازدست‌رفته در داخل کشور.

در این رابطه کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی حکومت اعتراف کرده است: «قانون اقدام راهبردی شرایط خوبی را برای کشور ایجاد کرد و امروز غنی سازی ما بر اساس این قانون و به‌طور رسمی به ۶۰ درصد رسیده است و در کنار تحقیق و توسعه مستمر و بدون وقفه، تکامل ماشین‌های سانتریفیوژ نسل جدید در بهترین شرایط قرار دارد». (سایت حکومتی دنیای اقتصاد ۲۶ آذر ۱۴۰۱)

در ماه نوامبر نیز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی به شورای حکام اعلام کرده بود که رژیم آخوندی «در حال برنامه‌ریزی برای توسعه قابل‌توجه تولید اورانیوم با غنای پایین در فردو از طریق نصب ۱۴ آبشار دیگر از سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر ۶ است».

در این راستا نیز مدیرکل آژانس انرژی اتمی به‌کرات خواستار «ارائه توضیحات» از سوی رژیم آخوندی در خصوص سه سایت مخفی که در آن‌ها آثار اورانیوم غنی‌شده یافت شده، گردیده است.
سخن از مکان‌هایی مانند «ورامین، مریوان و تورقوزآباد در حومه تهران» می‌باشند که سپاه مردم‌کش پاسداران در آن‌ها دست به آزمایش چاشنی‌های اتمی زده و تا به امروز از دادن هرگونه پاسخی برای این آزمایشات و یا ابعاد انفجارها پاسخی نداده است.

بدین‌سان ولی‌فقیه درمانده با شدت دادن به سیاست مخرب اتمی و در حالیکه تمامی نگاه‌ها به‌سوی دو بحران، نخست قیام‌ها در ایران و دیگری جنگ در اوکراین، معطوف گردیده، از دادن هرگونه پاسخ به سؤالات و ابهامات از سوی آژانس انرژی اتمی همچنان طفره می‌رود.

ابعاد فشارهای بین‌المللی علیه رژیم آخوندی به حدی است که پاسدار اسلامی، رئیس سازمان اتمی رژیم در سخنانی ضمن انداختن توپ به زمین کشورهای همسایه، گفته است: «ممکن است جایی ضایعاتی واردشده باشد که آلودگی داشته باشد؛ ضایعات از عراق و کشورهای مختلف می‌آید. این موضوع به آن معنا نیست که محل کشف این ضایعات، محل فعالیت هسته‌ای است یا ادعا شود سایت فعالیت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده در ایران کشف‌شده است»!! (سایت حکومتی آخرین خبر ۱۸ آذر ۱۴۰۱)

همچنین این بن‌بست در حالی است که به دلیل فشار جامعه دردمند ایران مبنی بر عدم اعطاء هرگونه امتیاز به دیکتاتوری ولی‌فقیه، بسیاری از طرف‌های مذاکره‌کننده را نسبت به نزدیکی به پدرخوانده شیطان در تهران نه‌تنها بر حذر، بلکه در عمل آنان را از ادامه چرخه «مذاکره برای مذاکره» بازداشته است.

برای نمونه رابرت مالی، مسئول مذاکره کننده آمریکا پیشتر اعتراف کرده بود: «خواهیم دید که آیا حکومت جمهوری اسلامی به دستیابی به توافق علاقه‌مند است یا خیر، اما در این لحظه تمرکز بر روی وقایعی است که در اطراف در حال رخ دادن است. زیرا گفت‌وگوها متوقف شده است». (سایت العربیه فارسی ۱۸ اکتبر ۲۰۲۲).

برای مطالعه سایر مطالب گزیده ها اینـجـا را کلیک کنید