کنفرانس عربی – اسلامی در پاریس - (قسمت پنجم)بومدرا مشاور ویژه یونامی در اشرف
من مسلمان بزرگ شدم، و در اسلام از ما خواسته میشود وقتی شاهد چیزی هستیم، تلاش کنیم آن را درست گزارش و منتقل کنیم، اگر شاهد بیعدالتی هستیم، تلاش کنیم آن را تغییر دهیم، ما اول تلاش میکنیم آنرا با دستهای خودمان تغییر دهیم، اگر نتوانستیم تلاش میکنیم با کلمات و حرفهایمان آن را تغییر دهیم و اگر دوباره نتوانستیم، تلاش میکنیم آن را با قلبهایمان تغییر دهیم. به عنوان یک شاهد، به عنوان رئیس سابق دفتر حقوق بشر هیأت همیاری سازمان ملل در عراق، به عنوان مشاور سابق نمایندة ویژه دبیرکل در عراق شاهد بسیاری بی عدالتیها بودم. سؤال من از شما این است آیا میدانستید سازمان ملل کمپینی را برای تهمت زدن به اشرفیها رهبری کرده است؟ آنچه که میگویم مستند است، در نوامبر2011، نماینده ویژه دبیرکل به نیویورک نوشت سازمان مجاهدین خلق در حال برنده شدن در مبارزه ارتباطات است و ما نیاز به ضدحمله داریم. ما باید یک استراتژی علیه استراتژی ارتباطات سازمان مجاهدین آماده کنیم. بنابراین ما اینکار را کردیم، یک استراتژی برای ضدحمله با گزارشهای دروغ، عکسهای دستکاری شده و گمراه کردن جامعه بین المللی آماده نمودیم.
خانمها و آقایان، آیا میدانستید هر چیزی که در اشرف و لیبرتی اتفاق می افتد، قابل پیش بینی و قابل اجتناب است؟ اگر سازمان ملل علیه اشرفیان تبانی و توطئه نمیکرد، از خونی که در لیبرتی ریخته شد، میتوانست جلوگیری شود. آنچه که میگویم مستند و سند آن در دست من است. در دست من یک طرح عملیاتی برای اخراج اشرفیها از محل اقامت  26ساله آنها و فرستادن آنها به زندان یا مراکز بازداشت دیگراست.
آیا میدانیستید دبیرکل نامه یی به من نوشت و از من خواست ساکت بمانم؟ سند آن هست. و من در پاسخ گفتم دو گزینه وجود دارد: یا من را به دادگاه ببرید یا یک هیأت حقیقت یاب بفرستید تا در باره این ادعا تحقیق کند. آیا میدانستید هیچ پاسخی به درخواست من داده نشد؟ آیا میدانید من هشدار دادم، بارها و بارها حمله علیه لیبرتی وجود خواهد داشت؟ و دوباره به من گفته شد که مثبت باشم و ساکت بمانم؟
موقعی که کمپ برای اسکان اشرفیها آماده میشد، دو ارزیابی از کمپ وجود داشت. جامعه بین المللی فقط در باره ارزیابی انساندوستانه از کمپ لیبرتی شنید، هیچکس هرگز گزارش مربوط به امنیت در لیبرتی را که در کشوی نماینده ویژه در بغداد نگه داشته شد، مورد توجه قرار نداد. کمپ لیبرتی بعداً در سال 2011 به عنوان یک محل بسیار آسیب پذیر در مقابل حملات ارزیابی شد. با این حال نمایندة ویژه به اشرف رفت و به آنها گفت این محل امن است.
و این بار هر قطره خونی که در لیبرتی یا اشرف بر زمین بریزد شما به خوبی میدانید چه کسی باید مورد حسابرسی قرار بگیرد. از حالا به بعد هر اتفاقی که بیافتد، چه در اشرف یا لیبرتی مسئولیت به عهده سازمان ملل است.

عاطف مخالیف- نماینده پارلمان مصر
برادران و خواهران عزیز
خانم رئیس جمهور مریم رجوی
آنچه را که رژیم خامنه ای و رژیم ولایت فقیه ایجاد نموده تأثیر منفی بر روی ارزشهای اصیل دین حنیف اسلام داشته است. چرا که بنیادگرایی و قتل و کشتار و سرکوب و تروریسم در رژیم آخوندها انجام می شود. همین رژیمی که لباس دین اسلام پوشیده در حالی که تعالیم دین حنیف اسلام از آن به دور است. دین گذشت و عدالت، دینی که به نیکی و برپایی معیارهای انصاف و عدل بین مردم فرمان می دهد.  
اما آنچه که مایه مسرت ما مسلمانان است، وجود یک جریان اصیل در ایران است که ریشه مردمی قوی دارد که چهره این رژیم را برای جهانیان رسوا می سازد و برای اینکار از بهترین فرزندان خود به تعداد دهها هزار نفر فدا می کند و این جریان اعضای سازمان مجاهدین خلق به رهبری خانم مریم رجوی است.
در اینجا فرصت را مغتنم می شمارم تا تبریکی به مناسبت ماه رمضان برای اشرف و لیبرتی بفرستم و از همه حضار می خواهم که با تمامی قوا برای تأمین حفاظت آنها و مقابله با هر حمله یی علیه آنان تلاش کنند.
اما نکته کانونی توجه من سوریه است. به جوانان و  مردم سوریه می گویم: پایداری کنید و بجنگید چرا که شما برترید و نکته آخر اینکه از خانم مریم رجوی به خاطر دعوت ما به این جلسه تشکر می کنیم و السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

آوا ندین- سنگال
پیش از هر چیز می خواستم از سازماندهندگان این مهمانی باشکوه بخصوص از رئیس جمهور منتخب مقاومت ایران، خانم مریم رجوی، تشکر کنم.
به عنوان یک فعال حقوق بشری می خواستم در سالگرد قتل عامها در سال67 در مقابل شهیدان سر تعظیم فرود آورم. همچنین می خواستم توجه جامعه بین المللی را به این مسأله جلب کنم که قتل عام زندانیان سیاسی به دست مردی انجام گرفت که تعیین حیات ممات شهروندانش را حق خود می دانست.
در سال 2008 در سالگرد قتل عامها اتحادیه جامعه مدنی بین المللی به جامعه بین المللی برای مجازات عاملان این جنایت فراخوان داد. امروز در بیست و پنجمین سالگرد آن هستیم. من از خانم ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر و همچنین از شوران حقوق بشر سازمان ملل و گزارشگر حقوق بشر ویژه ایران می خواهم که یک کمیسیون تحقیق تشکیل دهند و پرونده این جنایت را به شورای امنیت ارجاع دهند.
در خاتمه به تمام خواهران و برادران محبوس در اشرف و لیبرتی سلام عرض می کنم. می خواهم به آنها بگویم شجاع باشید. شجاع باشید. برای این که صبح پیروزی در حال دمیدن است. به خانم رجوی می گویم متشکرم برای مبارزه بی امانی که در حال انجام آن هستید. آرزو دارم ماه رمضان ماه خیرات و مبرات باشد.با تشکر، خانم رئیس جمهور

ماجده یوسف- نماینده پارلمان مصر
خانمها و آقایان ، حضار محترم
بانوی مبارز مریم رجوی
ابو القاسم شابی می گوید: روزی که مردم خواستار زندگی شوند، بر روزگار است که به آن پاسخ مثبت دهد. بر شب است که کوچ کند و قید و بندها باید شکسته شوند.
بله رژیمها نمی توانند خلقها را به شکست بکشانند، بله رژیمهای حاکم هرچند هم که طول بکشد نمی توانند خلقها را به شکست بکشانند،
بانوی ارجمند مریم رجوی
خلقها شکست ناپذیرند و ای بانوی مبارز مطمئن باش که من افطار سال آینده را همراه با شما در ایران خواهم بود. از اینجا خطاب به همه جهانیان و کل جامعه بین المللی و به طور خاص آمریکا و سازمان ملل خواستار عمل عاجل برای دفاع از خواست خلقها هستم چرا که تاریخ بر آنانی که پشتیبان رژیمها و علیه حقوق خلقها و اراده آنها باشند رحم نخواهد کرد. و از صمیم قلب آرزومندم که با مجاهدین خلق در سرزمینشان دیدار کنم و خداوند شما را موفق گرداند و همه دیکتاتورها را در سراسر جهان سرنگون سازد. متشکرم.

زاهو مسکین- مدیر مسجد رئوسیت
خانم رجوی رئیس جمهور
ما با تعدادی از اعضای امامان، از جمله برادرم خلیل مرون پیشاپیش از جنبش مجاهدین حمایت کردیم.
نباید فراموش کنیم که در این ماه مقدس تمام مسلمانان از هر فرهنگ و اصل و نسبی که باشند با هم برادریم و هیچ چیز نمی تواند جنگ بین ادیان را توجیه کرده و باعث ریختن خون مسلمان و یا غیر مسلمان شود.
همه کسانی که  می خواهند دیکتاتوری کشتار و جنگ بین فرهنگها را توجیه کند و همه کسانی که دیکتاتوری را تشویق کرده یا به قتل عام کمک میکنند و رژیم سوریه را در کشتار مردم خود کمک میکنند نمی توانند ادعای مسلمانی داشته باشند. در نهایت این عدالت است که پیروز خواهد شد. کسی که می خواهد آزادی یک ملت را در نطفه خفه کند و کسانی که  به قربانی کردن حقوق بشر و تحقیر زنان در جوامع ما، متوسل میشوند سخت در اشتباهند.
خانم رئیس جمور حق دارند که بگویند ما دستاویز قرار دادن و توجیهات دیکتاتورها بخصوص در مورد تحقیر زنان را رد می کنیم. گر چه هنوز تمامی کتاب خانم رجوی را نخوانده ام اما با بخش بزرگی از ایده هایشان موافقم بخصوص در باره تعبیر ایشان از اسلام مبنی بر این که دین هیچ ربطی با هیچ نوع دیکتاتوری ندارد. ممنونم خانم رئیس جمهور ما همیشه از شما حمایت خواهیم کرد.

فتحه البقالی،  نماینده پارلمان ازمراکش
خانم رئیس جمهور، خانمها، آقایان
به خاتمه کنفرانس رسیدیم از حضور و حمایت شما ممنونم. از صمیم قلب برای شما آرزوی پیروزی علیه بنیاد گرایی دارم.