خانم دانیل میتران، از ملل متحد خواست تا حقوق تصریح شده در کنوانسیون چهارم ژنو را برای ساکنان اشرف تضمین نماید

در اجلاس شورای حقوق بشر ملل متحد در ژنو، نماینده بنیاد فرانس لیبرته، با قرائت متن سخنرانی خانم دانیل میتران، بانوی اول پیشین فرانسه، از ملل متحد خواست تا حقوق تصریح شده در کنوانسیون چهارم ژنو را برای ساکنان اشرف تضمین نماید. خانم میتران خواستار استقرار یک هیأت دائم از دفتر کمیسر عالی و یونامی در اشرف شد. هم چنین نمایندگان چند سازمان حقوق بشری دیگر نیز درباره جنایت علیه بشریت در اشرف و جنایات رژیم در سرکوب قیام مردم ایران صحبت کردند.

نماینده فرانس لیبرته:
این بیانیه قرار بود دیروز بعد از ظهر توسط خانم میتران قرائت شود، ولی متاسفانه او مجبور بود برای قراری اضطراری به پاریس برگردد و من از جانب او مایلم صبحت کنم.
 کمیسر عالی، ما مایلیم حمایت کاملمان را به شما تقدیم کنیم. از گزارش شما برداشت کردم که برای بنانهادن صلح، باید در برابر فریبهایی که به سازش در برابر نقض حقوق بشر بخاطر منافع کوتاه مدت سیاسی فرا می خواند، مقاومت کرد، با وجود درخواست از دولت عراق در ماه اکتبر گذشته، در 28 و 29 ژوئیه، نیروهای دولتی به زور وارد کمپ اشرف شدند و تا به امروز11تن کشته و 500تن مجروح و 36 تن به گروگان گرفته شدهاند، بدون آنکه اتهامات قانونی علیه آنها ارائه شده باشد، این اشخاص حفاظت شده، قانوناً تحت حفاظت کنوانسیون چهارم ژنو می باشند، ما بر این واقعیت اذعان داریم که ایالات متحده عهده دار مسئولیت قانونی خود در قبال ساکنان اشرف نبوده است، ما از دولت عراق می خواهیم که از این پناهندگان در برابرهر نوع جابجایی اجباری، اخراج یا استرداد حفاظت نموده و حقوق اساسی آنان را تضمین نماید و از هر عملی که جان و یا امنیت آنان را به خطر می اندازد خودداری کند، ما از سازمان ملل می خواهیم که مینیمم حقوق تصریح شده درکنوانسیون چهارم ژنو را تضمین نماید و هرچه سریعتر یک هیئت مشترک دائم در اشرف، از دفتر کمیسر عالی و یونامی مستقر نماید تا از خشونتهای بیشتر ممانعت کند، وآزادی 36 فردی را که خودسرانه بازداشت شده اند بدست آورند.
هم چنین از دولت آمریکا می خواهیم که حفاظت این هیئت را تامین نماید تا بتواند به سلامت، مأموریت خود را، که بررسی وضعیت و ممانعت از ارعاب و تهدید است، انجام دهد…


نماینده لیگ بین المللی زنان برای صلح و آزادی:
خانم کمیسر عالی، ما در نگرانی شما که روز گذشته در مورد نقض فاحش حقوق انساندوستانه و حقوق بشر که در تخاصمات جاری اتفاق می افتد شریک هستیم. هنگامی که غیرنظامیان هدف حملات خشونت بار نشأت گرفته از تنفر و تبعیض قرار می گیرند.
مایل هستیم توجه شما را به مورد مشخصی در همین رابطه جلب نماییم. این مورد مربوط به عده یی از شهروندان ایرانی است که در قرارگاه اشرف در عراق زندگی می کنند. آنها هدف نقض شدید حقوق بشر و حقوق انساندوستانه قرار گرفته اند. مدارکی وجود دارند که موارد نقض را توسط نیروهای عراقی در 28 و 29 ژوئیه امسال علیه ساکنان غیرمسلح قرارگاه ثبت نموده اند. این اعمال غیرقابل قبول و نیازمند توجه فوری این شورا و دفتر کمیسر عالی حقوق بشر می باشد. سرکوب 3400 تن ساکنان قرارگاه که یک سومشان زنان هستند منجر به کشته شدن 11 نفر و زخمی شدن 500 نفر دیگر گردید. 36نفر از ساکنان بطور خودسرانه توسط نیروهای عراقی دستگیر شدند و برخلاف قانون و برغم حکم یک قاضی عراقی مبنی بر آزادی شان، در زندان به سر می برند.
خانم کمیسر عالی، احتراما به اطلاع می رسانیم مایلیم بدانیم چه اقداماتی را دفتر شما در این رابطه اتخاذ کرده است و خواستار این هستیم که با در نظر گرفتن چشم انداز تهدیدات بدتر و سخت تر آتی توسط دولت عراق، یک تیم ناظر از جانب دفتر شما در قرارگاه اشرف در کنار یونامی مستقر شود.


نماینده دیدبان سازمان ملل:
با تشکر از ریاست جلسه، خانم کمیسر عالی از شما بخاطر توجه دادن به قربانیان شکنجه تشکر می کنم.
پدرم توسط یک رژیم وحشی مورد شکنجه قرار گرفت، بنابراین می فهمم حرفهای شما چه معنایی دارد. با تشکر از شما که نقض حقوق بشر در تبت، نقض حقوق زنان در سودان، و شلیک به مدافعان حقوق بشر در روسیه را مورد توجه قرار دادید.
از شما تشکر می کنم بخاطر جلب توجه به جمهوری اسلامی ایران، انتخابات شک برانگیز در ژوئن، دستگیری وحشیانه تظاهرکنندگان صلح طلب، قتل ندا و سایر بی گناهان و تجاوز به زندانیان مرد و زن که جزئیات این جنایات هولناک این هفته توسط مهدی کروبی افشا شد. این دولتی است که پدرم را شکنجه کرده است. کسی که در کنارم نشسته است احمد باطبی است. او را به مدت 9 سال مورد شکنجه قرار دادند بدلیل اینکه در یک تظاهرات دانشجویی شرکت کرده بود. این دولتی است که حداقل 160 نوجوان را در نوبت اعدام دارد که نقض ماده سه اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده 6 کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و ماده 37 کنوانسیون حقوق کودک است. مدارک در این کتاب که در دست من است جمع آوری شده است. این کتاب توسط هیأت «اعدام کودکان را متوقف کنید» زیر عنوان «از گهواره تا تابوت»، گزارشی در مورد اعدام کودکان در ایران گردآوری شده است.
خانم کمیسر عالی! شما از حقوق بشر، شجاعت و عزم سیاسی صحبت کردید. آقای باطبی و من امروز اینجا هستیم که این گزارش را تقدیم کنیم که توسط 50 مدافع حقوق بشر جمع آوری شده است. ما از شما خواستاریم که یک جلسة ویژة این شورا را به بررسی نقض فاحش حقوق بنیادین در ایران اختصاص دهید و اقداماتی اتخاذ کنید که زندگی قربانیان را حفظ نماید.
پس از انتخابات ژوئن دنیا می داند که احمدی نژاد مردم ایران را نمایندگی نمی کند. مردم ایران آزادی، دموکراسی و حقوق بشر می خواهند. سرکوبها هر روز بدتر می شوند. زمانی برای تلف کردن وجود ندارد. خواهش می کنم، ما به کمک شما نیازمندیم.


نماینده انجمن حقوق بشر بین‌الملل زنان:
خانم کمیسر عالی ملل ‌متحد، شما به‌درستی نگرانی خود را درمورد نقض حقوق بشر در یک زمینه دیگر در جهان ابراز کردید، یعنی حمله به انسانهای صلح‌دوستی که مخالف حاکمانی هستند که در کشورشان حکومت می‌کنند. من در اینجا خواهان اقدام فوری شما هستم تا سریعاً مداخله کنید تا علیه حمله وحشیانه اخیر نیروهای مسلح عراق که به کمپ اشرف شده، قدمی جدی بردارید. این حمله در ژوئیه گذشته علیه ساکنان غیرمسلح و بی‌دفاع این کمپ صورت گرفته است. این حمله علیه ساکنان کمپ اشرف شامل یک هزار زن بوده است. این حمله منجر به کشته شدن 11 نفر از ساکنان و مجروح شدن بیش از 500 نفر در این کمپ گردید. در این حمله مرگبار هم‌چنین 36 نفر بدون دلیل دستگیر شده‌اند.
این زنان نه تنها مورد ضرب و جرح قرارگرفتند بلکه توسط نیروهای عراقی تهدید به تجاوز شدند. این حمله نقض آشکار کنوانسیون چهارم ژنو و علیه اشخاص حفاظت‌شدة کمپ اشرف بوده است. 36 نفر از دستگیرشدگان اکنون ‌مدت 45روز است که در اعتصاب غذا هستند. آنها در اعتراض به این دستگیری ناعادلانه و غیرقانونی دست به اعتصاب غذا زده‌اند.
صدها نفر از زنان و مردان در اشرف و خانواده‌های آنها در اروپا، آمریکا و کانادا نیز 43روز است در اعتصاب غذا هستند تا به این بی‌عدالتی و برای پیشگیری از هرگونه حمله دیگر به ساکنان کمپ اشرف، اعتراض کنند.
گوینده: در اجلاس شورای حقوق بشر ملل متحد در ژنو، هنگامی که نماینده یک سازمان دولتی در مورد جنایت علیه بشریت در اشرف و کشتار و گروگانگیری توسط نیروهای عراقی صحبت می کرد، نماینده رژیم آخوندی برآشفت و خواستار قطع سخنان وی گردید. اما نماینده سوئد که ریاست اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، از رئیس اجلاس خواست برخلاف شانتاژ رژیم آخوندی، اظهارات سازمانهای غیردولتی مطرح شود. اعتراض نماینده رژیم در حالی بود که سخنران مزبور سخنی از رژیم ایران به میان نیاورده بود و راجع به جنایات نیروهای عراقی در اشرف صحبت می کرد و رژیم آخوندی در برابر نمایندگان کشورهای جهان، نشان داد که مسئولیت اصلی جنایاتی که در 6 و 7 مرداد در اشرف اتفاق افتاد، تماما به عهده این رژیم است. 


نماینده رژیم در شورای حقوق بشر:
سئوال این است که چطور چنین عناصری اجازه یافته اند یا صالح شناخته شده اندکه بعنوان سازمان های غیر دولتی حقوق بشری این امکان را بیابند که در این اجلاس سخنرانی کنند.
آقای رئیس پیشتر یادداشتی در این رابطه به د فتر شورای حقوق بشر، کمیسیون عالی حقوق بشر و خودتان به عنوان رئیس شورا ارائه کردیم. محترما از شما و دفتر شورا درخواست می کنیم که در مورد این موضوع تحقیق کامل انجام دهند.
آقای رئیس از شما می خواهیم که از ادامه بیانیه توسط سخنران ممانعت بعمل آورید. 


نماینده سوئد(ریاست اتحادیه اروپا):
 متشکرم آقای رئیس و صبح به خیر، بدون اینکه وارد جزئیات اتهامات طرح شده توسط نماینده رژیم ایران شویم، ما در اتحادیه اروپا بعنوان یک قانون عام هنگامی که سازمان های غیر دولتی در کار ما در شورا (حقوق بشر) شرکت می کنند، استقبال می کنیم. به شما توصیه می کنم به آنها تا حد امکان فضا بدهید. نقش سازمان های غیر دولتی برای ما کشورهای عضو حیاتی است. هم از بعد گزارشاتی که از صحنه می دهند و هم نکاتشان که به ما می گویند در کار ما بعنوان اعضای سازمان ملل موثر است.
رئیس جلسه: به من گفته شده است که این سازمان غیر دولتی اعتبارش مورد تایید است و ما کارمان را ادامه می دهیم و نگرانی شما (سوئد) را در نظر می گیریم.